Phyton atakuje dominującą pozycję C plus plus

Z opisanych wyżej powodów coraz częściej programiści sięgają w pracy po języki wysokiego poziomu takie jak Phyton. Powodem jest to, że z ich użyciem łatwo i szybko można napisać nawet skomplikowany program, taki, którego implementacja w C++ wymagałaby znacznie więcej wysiłku. Dawniej, gdy zasoby pamięciowe mikrokontrolerów były niewielkie, podobnie jak wydajność przetwarzania, koniecznie było pisane oprogramowania w językach niskiego poziomu, w asemblerze, potem przez długie lata w C/C++.

Najważniejsze zjawiska pozytywnie wspierające rozwój rynku
 
W zestawieniu głównych zjawisk pozytywnie wspierających rozwój rynku mikrokontrolerów trzy kryteria wyraźnie dominują nad całą resztą. Duża popularność układów ARM Cortex-M tworzy standard przemysłowy i wynikającą z niej wartość dodaną, jak znajomość wśród inżynierów, dostępność, szerokość oferty chipów i oprogramowania. Drugi czynnik, a więc rosnąca funkcjonalność i zasoby mikrokontrolerów, cały czas poszerza możliwości aplikacyjne, tak samo jak wymienione na trzecim miejscu nowe otwarcia rynku, głównie te związane z aplikacjami IoT. W wielu takich rozwiązaniach specjalizowany i funkcjonalny mikrokontroler jest głównym i jedynym chipem w takiej aplikacji i jego możliwości determinują funkcjonalność całości.

Dzisiaj wydajność przetwarzania nie jest barierą, bez problemu można kupić chipy z pojemną pamięcią Flash, a wiele aplikacji nie musi działać w czasie rzeczywistym. Badania ankietowe, zarówno nasze własne wykonywane na potrzeby tego zestawienia jak i zagraniczne stowarzyszenia branżowe (patrz strona 18), wykazują niezbicie, że Phyton w systemach embedded jest wybierany równie często jak język C.

Komunikacja i niewielkie potrzeby energetyczne

W ostatnich latach rynek elektroniki szybko się zmienia i znaczenia nabierają aplikacje przenośne, rozwiązania IoT oraz systemy rozproszone, np. telemetryczne sieci pomiarowe. Wiele takich rozwiązań zasilanych jest z akumulatorów i baterii jednorazowych, stąd potrzeby związanie z zapewnieniem jak najmniejszego poboru mocy stają się bardzo istotne.

Drugim istotnym trendem jest komunikacja bezprzewodowa. Elektronika mobilna, urządzenia klasyfikowane jako IoT muszą mieć możliwość wymiany danych, dostępu do Internetu lub gromadzenia danych w chmurze obliczeniowej. Stąd komunikacja jest i będzie w przyszłości ważnym obszarem determinującym możliwości mikrokontrolerów.

Mikrokontrolery i narzędzia projektowe - znaczenie dla biznesu firmy
 
Ocena znaczenia biznesowego mikrokontrolerów dla dostawców dała takie wyniki, że ponad połowa firm postrzega je jako istotną część biznesu. Zapewne w tym polu kryją się firmy ze statusem autoryzowanego dystrybutora lub takie, które sprzedają całe spektrum podzespołów i mikrokontrolery stanowią kluczową pozycję. Żółte pole, gdzie zebrane zostały oceny, że omawiane układy są bardzo ważne, to zwykle domena dostawców specjalizowanych, a więc takich, gdzie dystrybucja tych podzespołów jest osią biznesową przedsiębiorstwa. Relatywnie duże znaczenie biznesowe mikrokontrolerów w tych przypadku bardzo często wynika z kompetencji technicznych dostawcy, nierzadko kompleksowej oferty obejmującej narzędzia, platformy uruchomieniowe, a często też oprogramowanie.

Na rynku są układy SoC, gdzie moduł komunikacyjny został zintegrowany w całość aplikacyjną z mikrokontrolerem tak, że realizuje wygodną platformę aplikacyjną, np. Espressif. Sukces tego rozwiązania wskazuje po raz kolejny wyraźnie rysujący się kierunek rozwoju, a więc uniwersalną platformę sprzętową o szerokich możliwościach konfiguracji.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również