Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Wysoka jakość jest zawsze pożądana

Ogólną tendencją w branży elektroniki jest zainteresowanie wysoką jakością produktów. Dla projektantów oznacza to dopracowanie szczegółów, gruntowne przetestowanie itp. zabiegi, do których prototypy są niezbędne. Do tego dochodzi przestrzeganie norm. Mimo że nie słychać zbyt wiele o karach za wprowadzanie na rynek niespełniających wymagań produktów ani też o tym, żeby któryś z producentów elektroniki został przymuszony do wycofania z rynku wadliwych urządzeń, zainteresowanie tym, aby sprzęt elektroniczny spełniał wymagania prawne, staje się faktem. Firmy przekonują się, że dbałość o certyfikację oraz zgodność z normami się opłaca. Prototypów wykonuje się coraz więcej i dzieje się tak, pomimo istnienia coraz lepszych symulatorów, oprogramowania do wizualizacji przestrzennej, projektów mechanicznych i podobnych. Te dodatkowe prototypy zwykle dotyczą obszaru badań, a więc testów w zakresie kompatybilności, bezpieczeństwa elektrycznego i oceny środowiskowej, z uwagi na prowadzone badania precertyfikacyjne, podstawowe testy prowadzą do mniejszych lub większych poprawek konstrukcyjnych.

Rośnie też świadomość klientów co do znaczenia jakości, a wiele krajowych firm pracuje na rzecz partnerów i kontrahentów z krajów Europy Zachodniej, co często oznacza konieczność utrzymania wysokiego poziomu obsługi.

Michał Grochowina

właściciel firmy Eleproject

 

Jakie największe problemy rynku usług projektowania elektroniki warto odnotować?

Największą bolączką firm, działających w obszarze usług projektowania układów elektronicznych i pisania oprogramowania, jest niesprzyjająca sytuacja na rynku pracy spowodowana w dużej mierze obecnością kapitału zagranicznego. Mało kto wie, jak bardzo "dusząca" polski interes jest obecność zagranicznych korporacji z kampusami pracowniczymi na terenie naszego kraju. Polscy projektanci i programiści lgną do nich, gdyż tamci, wyjmując w euro czy dolary, płacą dobrze w złotówkach. Dla naszych inżynierów stanowi to atrakcyjne wynagrodzenie, a u zagranicznych inwestorów wywołuje uśmiech na twarzy, gdyż jest to wciąż kilkukrotnie mniej, niż przyszłoby im zapłacić we własnym kraju. Niestety polski przedsiębiorca nie jest w stanie konkurować na rynku pracy z takimi rekinami – szczególnie w dobie braku pracowników. W ten sposób narodowa siła intelektualna zostaje wykorzystana przez państwa zagraniczne, a naszemu rynkowi w branży zafundowano marny los za zgodą obecności obcego silnego konkurenta w Polsce. Oliwy do ognia dolewa fakt, że klienci zawsze szukają najniższej ceny, co w kontekście powyższego jest trudne do pogodzenia. Inną niedogodnością dla biznesu w naszej branży są amatorzy elektroniki. Wedle doniesień klientów – nierzadko dają się oni złapać na obiecanki takich "wykonawców" o wątpliwym doświadczeniu i wątpliwej legalności działalności. Obecność takich wykonawców jest szkodliwa z jednej strony dla firm działających legalnie, a z drugiej strony dla gospodarki, gdyż inwestor zniechęcony przejściami z nierzetelnym wykonawcą często porzuca temat, który mógłby przyczynić się do rozwoju.

Podsumowując problemy firm z naszej branży – z jednej strony mamy nierówną walkę o pracowników z kapitałem zagranicznym, a z drugiej strony klientów zgubnie szukających najniższej ceny, którą często oferuje nieuczciwa konkurencja. Pogodzenie tych spraw jest trudne. Pocieszające natomiast jest to, że przekonany do rzetelności klient powraca i nie da się nabrać na obietnice amatorów.

Pozytywne również jest to, że choć przybywa gotowych rozwiązań do wzięcia z rynku, zawsze znajdzie się potrzeba realizacji czegoś, czego nie da się kupić jako gotowca, dlatego popyt na usługi prototypowania zawsze będzie.

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie