Narzędzia i usługi do prototypowania elektroniki

Z roku na rok firmy mają mniej czasu na prace projektowe. Zaostrzająca się konkurencja, większe wymagania klientów zmuszają do szybkich działań i efektywnej pracy. W efekcie na budowę prototypu też nie ma dużo czasu i coraz więcej firm szuka możliwości kooperacji w tym zakresie. Kompletne usługi wykonywania próbnych wyrobów nie są na rynku czymś oczywistym, niemniej wiele firm EMS podejmuje się takich zleceń. Dla nich prototypowanie elektroniki, a więc produkcja jednostkowa jest ważnym, ale często kłopotliwym obszarem biznesowym. Ważnym, bo kontynuacją zlecenia na 1 sztukę może być seria produkcyjna, a kłopotliwym w tym sensie, że przygotowanie produkcji zabiera sporo wysiłku i nierzadko wiąże się z koniecznością zaburzenia ustalonej organizacji procesów w firmie. Poza tym trend jest taki, że dąży się do tego, aby współpracę między dostawcą komponentów, producentem, firmą kontraktową, wytwórcą obudów podejmować jak najwcześniej, stąd przygotowanie próbki staje się naturalnym etapem takich procesów.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Prototypowanie wymaga posiadania infrastruktury

Rozwój technologii wymusza inwestycje w prototypowanie, bo wszystko jest coraz mniejsze, delikatniejsze i coraz mniej można dokonać bez dysponowania odpowiednimi narzędziami i urządzeniami. Fizyczne wykonanie prototypu jest coraz trudniejsze, bo elementy elektroniczne są na tyle małe, że wyklucza to montaż ręczny. Konieczne są mikroskopy, lupy nagłowne, precyzyjne narzędzia oraz także urządzenia, które pozwalają na zmontowanie małej serii płytek przy możliwie prostej konfiguracji i dużej elastyczności działania. Elementów elektronicznych na płytkach drukowanych jest coraz więcej i są one coraz mniejsze. Wymiana pojedynczego kondensatora lub rezystora staje się dzisiaj wielkim wyzwaniem, bo nieuzbrojonym okiem trudno jest cokolwiek dostrzec. Widać to w ofertach dostawców, bo lupy, lampy z wbudowaną lupą, mikroskopy (tradycyjne i cyfrowe) wysuwają się na czołowe miejsca w hierarchii potrzeb. Sprzęt poprawiający komfort pracy ze zminiaturyzowaną elektroniką, a więc także chwytaki, ssawki, manipulatory, końcówki, staje się tak samo ważny, jak przyrządy pomiarowe.

Z drugiej strony mamy coraz lepsze oprogramowanie projektowe i symulacyjne, w tym narzędzia do wizualizacji przestrzennej oraz do mechaniki. Są liczne symulatory: elektryczne, elektromagnetyczne, do symulacji warunków termicznych, dzięki czemu wiele szczegółów konstrukcji daje się ustalić i dopracować przed wykonaniem fizycznego prototypu.

Te dwa zjawiska są do siebie przeciwstawne, niemniej nawet przy doskonałych wizualizacjach w 3D i symulacjach dochodzi do momentu, że trzeba przetestować konstrukcję na żywo. Taki prototyp może wykonać firma EMS lub można go zrobić we własnym zakresie. Konkretne rozwiązanie i wybór zależą od wielu czynników, np. posiadanych umiejętności, parku maszynowego, zaawansowania technologicznego projektu itd.

Spis treści
Powiązane treści
Programowanie i projektowanie układów elektronicznych na zlecenie
Aksotronik - z nami wykonasz swoje prototypy
Niezawodność obwodów drukowanych – problemy i wyzwania
Wszystko, czego potrzebujesz do rozpoczęcia własnej produkcji – czyli prototypowy i małoseryjny montaż SMD
BNS - nasze wsparcie dla prototypowania elektroniki
Jak wybrać odpowiednią drukarkę 3D?
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Komponenty
Obudowy i szafy dla elektroniki i przemysłu
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Targi zagraniczne
EuMW 2025 - European Microwave Week
Targi zagraniczne
SEMICON Taiwan 2025
Gospodarka
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów