Nowe firmy a rynek narzędzi

Ważne i poszukiwane funkcjonalności
 
Zestawienie istotnych i poszukiwanych funkcjonalności narzędzi projektowych na czołowym miejscu zawiera oczekiwanie, aby były to kompleksowe środowiska projektowe, czyli rozbudowane narzędzia umożliwiające wykonanie znacznej części projektowania warstwy sprzętowej bądź oprogramowania. Podobne oczekiwanie zawierają się także w drugim co do ważności słupku, tj. możliwości wykorzystania w wielu projektach, a więc jak największej uniwersalności narzędzia. Istotne znaczenie łatwości rozpoczęcia pracy i korzystania to natomiast pokłosie widocznego na rynku dużego tempa wydarzeń i pracy, które zabierają inżynierom wolny czas.

Nadeszły takie czasy, że zaprojektowanie urządzenia oraz jego wyprodukowanie jest łatwiejsze do zrealizowania niż wymyślenie jego funkcjonalności i zastosowania. Skoro mamy duże zaplecze firm EMS, produkcja nie stanowi problemu. W zakresie projektowania także można sobie pomóc i skorzystać z usług biur inżynierskich. W obszarze zbliżonym do IoT wiele produktów daje się zrobić przy minimalnym nakładzie pracy z użyciem narzędzi online i specjalistycznego oprogramowania, które sprowadza się do wykorzystania gotowych platform sprzętowych oraz oprogramowania tworzonego za pomocą przeciągania elementów graficznych. Takie możliwości zapewniają znane z rynku IT firmy, które zainwestowały w biznes IoT, np. Microsoft i Azure IoT Hub. Podobne możliwości dają liczne rozwiązania platform sprzętowych open source, dla których wspólnym mianownikiem są smart things, czyli proste koncepcyjnie urządzenia czujnik-komunikacja-chmura-aplikacja.

Ta łatwość rozpoczęcia jest prawdopodobnie jedną z istotniejszych przyczyn, dla których na rynku pojawia się wiele nowych firm aktywnych w obszarze IoT. Biznes zaczyna się tutaj od pomysłu i entuzjazmu założycieli, ale z czasem rośnie skala działalności i zapotrzebowanie na narzędzia projektowe.

Obszar IoT jest pośrednim dowodem, że dla omawianego sektora rynku produkty darmowe lub dotowane nie są konkurencją, ale wprost przeciwnie – poszerzają one rynek o nowych uczestników, obniżając tzw. próg wejścia.

Piotr Zbysiński

Kamami

  • Jakie pozytywne i negatywne zjawiska na rynku narzędzi projektowych warto dostrzec?

Pozytywna zmiana ostatnich lat to "westernizacja" rynku, czyli: większe zrozumienie klientów, że narzędzia muszą kosztować plus lepsza skłonność do kupowania renomowanych rozwiązań. To również pozytywne postrzeganie w biznesie płatnych licencji na oprogramowanie i większa skłonność do korzystania z pakietów bibliotek niż do pisania wszystkiego samemu.

Negatywne zjawiska to z kolei potężny import bezcłowy narzędzi z Chin (podróbek i oryginałów), fatalna praca urzędów celnych (długie i nieokreślone czasy trwania odpraw).

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również