Dystrybutorzy katalogowi

Znaczenie narzędzi projektowych w biznesie
 
Dla połowy ankietowanych specjalistów narzędzia projektowe, a więc platformy sprzętowe, zestawy ewaluacyjne, kity oraz oprogramowanie, są główną częścią prowadzonej działalności. Dla co czwartej firmy są one też istotną częścią biznesu, a więc tworzącą jeden z głównych pionów. Stopień specjalizacji jest w omawianym sektorze dość duży, ale niekoniecznie wynika to ze skali prowadzonego biznesu, tylko z szerokiego rynku i jego rozproszenia na wiele małych i średnich firm, które są powiązane biznesowo z producentami i na rynku działają jako autoryzowani dystrybutorzy lub też łączą działalność handlową z własną produkcją.

Zestawy projektowe, wszelkiego rodzaju płytki, ale także oprogramowanie i inne produkty związane z projektowaniem elektroniki stały się atrakcyjnym kierunkiem rozwoju dla katalogowych dystrybutorów elektroniki, czyli dla firm dystrybucyjnych o szerokiej ofercie produktowej i błyskawicznej logistyce.

W ciągu ostatnich 5 lat asortyment takich produktów w ich ofertach znacznie się poszerzył i widać, że nie stało się to przypadkiem, ale jest konsekwencją przemyślanych działań biznesowych. Wiele firm sprzedających podzespoły elektroniczne stara się nawiązywać kontakty z producentami możliwie najwcześniej, a więc najlepiej na etapie tworzenia założeń projektowych. Z tego powodu zestawy i narzędzia stanowią dobry przyczółek do inicjowania takich działań. Liczy się także to, że dobre kontakty takich firm z producentami pozwalają zapewnić takim dostawcom dużą szybkość dostaw, nie tylko od strony logistycznej, ale także w tym, aby mieć towar w magazynie jak najwcześniej, najlepiej już w momencie premiery. W tym zakresie firmy katalogowe mają wiele do powiedzenia i tym samym ich pozycja na rynku narzędzi projektowych jest duża i zapewne będzie jeszcze się zwiększać. Znaczny udział w tym procesie ma też to, że od strony asortymentu opisywany sektor rynku jest bardzo rozległy, co przy niewielkiej możliwości specjalizacji preferuje duże firmy, bo wymaga zaangażowania sporych kapitałów. Liczba zestawów, płytek startowych i podobnych sięga tysięcy. Do tych przygotowywanych przez producentów dochodzą rozwiązania dystrybutorów, produkty firm niezależnych oraz konstrukcje open source.

Na dodatek rozwiązania te dość szybko się starzeją funkcjonalnie. Zmagazynowany zestaw, np. z procesorem, po wejściu na rynek nowej wersji może stać się problemem, z którym tylko duże firmy mogą sobie poradzić.

Najważniejsze zjawiska pozytywne dla rynku narzędzi projektowych
 
Rozwój rynku narzędzi projektowych stymulują nowe aplikacje i zastosowania elektroniki, a więc ogólnie pojmowany rozwój technologii. Za czynnik sprzyjający uznano także szeroki asortyment dostępnych produktów oraz to, że często narzędzia są dotowane przez producentów, którzy traktują je jako element marketingu oraz sposób na transfer wiedzy do klientów. Nietrudno dostrzec, że możliwości projektowe kryjące się w coraz nowszych wersjach płytek rozwojowych są bardzo duże, poza drogimi chipami i peryferiami dużą wartość ma też część software’owa. Zestawy znacząco przyspieszają pracę i ograniczają ryzyko pomyłek, stąd ich rola dla wsparcia dla rozwoju rynku jest bardzo duża.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również