Co jest dostępne na rynku?
Ostatnie lata przyniosły ogromną ekspansję mikrokontrolerów, które stały się najważniejszym podzespołem w wielu aplikacjach i tworzą większą część platformy sprzętowej. Mikrokontrolery stały się na tyle dobre i tanie, że ich użycie jest wskazane nawet w najprostszych aplikacjach, gdzie kiedyś wystarczyłyby 1–2 układy standardowe. Oferta rynku jest też tak szeroka, że można dobierać optymalne jednostki pod względem zasobów, obudów i innych kryteriów. Nic więc dziwnego, że rynek półprzewodników kręci się wokół mikrokontrolerów i to o nich najwięcej się mówi, poświęca im najwięcej uwagi i dla nich jest na rynku najwięcej narzędzi, zarówno sprzętowych, jak i oprogramowania.
Najważniejszą funkcję na rynku pełnią emulatory i zintegrowane środowiska projektowe (IDE), które dostarczają czołowi producenci mikrokontrolerów, jak ST Microelectronics, Microchip, Renesas lub NXP. Spora część z nich to pakiety bardzo zaawansowane. Poza nimi są też komercyjne pakiety IDE firm, jak IAR, Keil, Atollic, CooCox, Hitex, GreenHills, Raisonance i inne. Oferta rynku jest dość szeroka, także w przypadku wersji płatnych, co jest konsekwencją ogromnej popularności procesorów ARM Cortex. Podobne rozwiązania dostępne są dla układów CPLD, FPGA oraz DSP firm Intel-Altera, Lattice Semiconductor, Xilinx, Cypress Semiconductor, Analog Devices.
Poza nimi funkcjonują programy narzędziowe takie jak kompilatory, symulatory i debuggery oraz programy związane z interfejsem JTAG. Są też gotowe do użycia biblioteki programowe, RTOS-y, stosy do komunikacji bezprzewodowej. Są też biblioteki pomiarowe i pakiety wizualizacyjne (do interfejsu GUI).
Osobną kategorię stanowią pakiety oprogramowania EDA, a więc przede wszystkim Altium Designer, PADS (należy do Siemensa) oraz OrCAD i Eagle (teraz należący do firmy Autodesk). W tym obszarze też można znaleźć sporo darmowych pozycji np. KiCAD.