Narzędzia projektowe i zestawy ewaluacyjne

Projektowanie elektroniki staje się kosztowne i coraz trudniejsze. Projektant musi znaleźć kompromis dla wielu przeciwstawnych zagadnień technicznych i zmieścić się w budżecie z kosztami. Do tego dochodzą badania, certyfikaty i konieczność spełnienia norm. A wszystko to trzeba zapewnić w krótkim czasie, przez co swoboda konstrukcyjna jest dzisiaj znacznie mniejsza niż kiedyś. Dodatkowo czas życia rozwiązań układowych, technologii i standardów nieustannie się skraca, stąd w pracach projektowych nierzadko trzeba sięgać po to, co właśnie się pojawiło. Czas, jaki zostaje na analizę potencjału danych technologii, jest już krótki i nie należy oczekiwać, że w przyszłości będzie lepiej, bo tempo rozwoju całej elektroniki rośnie, a dodatkowo na rynku jest wiele rozwiązań równoważnych od strony technicznej i technologii podobnych do siebie. To, na co warto postawić, nierzadko determinują dostępne narzędzia projektowe i zestawy ewaluacyjne.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Co jest dostępne na rynku?

Znaczenie rynkowe poszczególnych produktów z obszaru narzędzi
 
Duże znaczenie rynkowe płytek ewaluacyjnych, starter kitów i podobnych platform wynika z połączenia niskich cen, dobrej dostępności, zaawansowanych możliwości i tego, że w praktyce każdy ważniejszy chip ma dzisiaj swój zestaw deweloperski. Użycie płytki przyspiesza pracę, bo nie trzeba zaczynać od tych samych żmudnych czynności, a więc schematu, płytki, potem montażu, o oprogramowaniu nie wspominając. Poza tym taki układ trzeba przecież też gdzieś kupić. Producenci półprzewodników zapewniają taką pomoc, inżynierowie chętnie z niej korzystają. Ponieważ wiele aplikacji w praktyce składa się ze specjalizowanego układ scalonego typu SoP, a gotowa aplikacja jest często projektem referencyjnym przygotowanym przez producenta, zestaw stanowi nierzadko prawie gotowy pierwszy prototyp.

Ostatnie lata przyniosły ogromną ekspansję mikrokontrolerów, które stały się najważniejszym podzespołem w wielu aplikacjach i tworzą większą część platformy sprzętowej. Mikrokontrolery stały się na tyle dobre i tanie, że ich użycie jest wskazane nawet w najprostszych aplikacjach, gdzie kiedyś wystarczyłyby 1–2 układy standardowe. Oferta rynku jest też tak szeroka, że można dobierać optymalne jednostki pod względem zasobów, obudów i innych kryteriów. Nic więc dziwnego, że rynek półprzewodników kręci się wokół mikrokontrolerów i to o nich najwięcej się mówi, poświęca im najwięcej uwagi i dla nich jest na rynku najwięcej narzędzi, zarówno sprzętowych, jak i oprogramowania.

Najważniejszą funkcję na rynku pełnią emulatory i zintegrowane środowiska projektowe (IDE), które dostarczają czołowi producenci mikrokontrolerów, jak ST Microelectronics, Microchip, Renesas lub NXP. Spora część z nich to pakiety bardzo zaawansowane. Poza nimi są też komercyjne pakiety IDE firm, jak IAR, Keil, Atollic, CooCox, Hitex, GreenHills, Raisonance i inne. Oferta rynku jest dość szeroka, także w przypadku wersji płatnych, co jest konsekwencją ogromnej popularności procesorów ARM Cortex. Podobne rozwiązania dostępne są dla układów CPLD, FPGA oraz DSP firm Intel-Altera, Lattice Semiconductor, Xilinx, Cypress Semiconductor, Analog Devices.

Poza nimi funkcjonują programy narzędziowe takie jak kompilatory, symulatory i debuggery oraz programy związane z interfejsem JTAG. Są też gotowe do użycia biblioteki programowe, RTOS-y, stosy do komunikacji bezprzewodowej. Są też biblioteki pomiarowe i pakiety wizualizacyjne (do interfejsu GUI).

Osobną kategorię stanowią pakiety oprogramowania EDA, a więc przede wszystkim Altium Designer, PADS (należy do Siemensa) oraz OrCAD i Eagle (teraz należący do firmy Autodesk). W tym obszarze też można znaleźć sporo darmowych pozycji np. KiCAD.

Najważniejsze czynniki negatywne dla rynku
 
W rozwoju rynku przeszkadzają przede wszystkim oszczędności finansowe, cięcia funduszy i środków rozwojowych. To z pewnością dotyczy w największym stopniu wydatków na oprogramowanie inżynierskie, natomiast kiepskie produkty dalekowschodnie wiążą się zapewne z zalewem rynku masą tanich płytek ewaluacyjnych, zwłaszcza tych standardowych o podstawowych możliwościach lub też bardzo popularnych i bazujących na otwartej architekturze – przykładem może być Arduino.
Spis treści
Powiązane treści
Prototypowanie 4.0 – od pomysłu do realizacji
Inżynieria odwrotna to także analiza kosztów
Bez względu na kryzys projektantów elektroniki nikt nie zwalnia
Zrównoważona działalność – priorytet strategiczny NCAB
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Komponenty
Komponenty indukcyjne
Produkcja elektroniki
Narzędzia ręczne i wyposażenie warsztatowe
PCB
Obwody drukowane
Produkcja elektroniki
Sprzęt i usługi do produkcji małoseryjnej/prototypowej
Elektromechanika
Złącza przemysłowe i energoelektroniczne
Komponenty
Obudowy i szafy dla elektroniki i przemysłu
Zobacz więcej z tagiem: Projektowanie i badania
Gospodarka
Cyborgi z czułkami – owady sterowane mikrochipem nową nadzieją dla ratownictwa
Opinie
Czy oprogramowanie narzędziowe nie ma wartości?
Gospodarka
TAITRA uruchamia konkurs "Go Healthy with Taiwan"
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów