Co jest dostępne na rynku?

Znaczenie rynkowe poszczególnych produktów z obszaru narzędzi
 
Duże znaczenie rynkowe płytek ewaluacyjnych, starter kitów i podobnych platform wynika z połączenia niskich cen, dobrej dostępności, zaawansowanych możliwości i tego, że w praktyce każdy ważniejszy chip ma dzisiaj swój zestaw deweloperski. Użycie płytki przyspiesza pracę, bo nie trzeba zaczynać od tych samych żmudnych czynności, a więc schematu, płytki, potem montażu, o oprogramowaniu nie wspominając. Poza tym taki układ trzeba przecież też gdzieś kupić. Producenci półprzewodników zapewniają taką pomoc, inżynierowie chętnie z niej korzystają. Ponieważ wiele aplikacji w praktyce składa się ze specjalizowanego układ scalonego typu SoP, a gotowa aplikacja jest często projektem referencyjnym przygotowanym przez producenta, zestaw stanowi nierzadko prawie gotowy pierwszy prototyp.

Ostatnie lata przyniosły ogromną ekspansję mikrokontrolerów, które stały się najważniejszym podzespołem w wielu aplikacjach i tworzą większą część platformy sprzętowej. Mikrokontrolery stały się na tyle dobre i tanie, że ich użycie jest wskazane nawet w najprostszych aplikacjach, gdzie kiedyś wystarczyłyby 1–2 układy standardowe. Oferta rynku jest też tak szeroka, że można dobierać optymalne jednostki pod względem zasobów, obudów i innych kryteriów. Nic więc dziwnego, że rynek półprzewodników kręci się wokół mikrokontrolerów i to o nich najwięcej się mówi, poświęca im najwięcej uwagi i dla nich jest na rynku najwięcej narzędzi, zarówno sprzętowych, jak i oprogramowania.

Najważniejszą funkcję na rynku pełnią emulatory i zintegrowane środowiska projektowe (IDE), które dostarczają czołowi producenci mikrokontrolerów, jak ST Microelectronics, Microchip, Renesas lub NXP. Spora część z nich to pakiety bardzo zaawansowane. Poza nimi są też komercyjne pakiety IDE firm, jak IAR, Keil, Atollic, CooCox, Hitex, GreenHills, Raisonance i inne. Oferta rynku jest dość szeroka, także w przypadku wersji płatnych, co jest konsekwencją ogromnej popularności procesorów ARM Cortex. Podobne rozwiązania dostępne są dla układów CPLD, FPGA oraz DSP firm Intel-Altera, Lattice Semiconductor, Xilinx, Cypress Semiconductor, Analog Devices.

Poza nimi funkcjonują programy narzędziowe takie jak kompilatory, symulatory i debuggery oraz programy związane z interfejsem JTAG. Są też gotowe do użycia biblioteki programowe, RTOS-y, stosy do komunikacji bezprzewodowej. Są też biblioteki pomiarowe i pakiety wizualizacyjne (do interfejsu GUI).

Osobną kategorię stanowią pakiety oprogramowania EDA, a więc przede wszystkim Altium Designer, PADS (należy do Siemensa) oraz OrCAD i Eagle (teraz należący do firmy Autodesk). W tym obszarze też można znaleźć sporo darmowych pozycji np. KiCAD.

Najważniejsze czynniki negatywne dla rynku
 
W rozwoju rynku przeszkadzają przede wszystkim oszczędności finansowe, cięcia funduszy i środków rozwojowych. To z pewnością dotyczy w największym stopniu wydatków na oprogramowanie inżynierskie, natomiast kiepskie produkty dalekowschodnie wiążą się zapewne z zalewem rynku masą tanich płytek ewaluacyjnych, zwłaszcza tych standardowych o podstawowych możliwościach lub też bardzo popularnych i bazujących na otwartej architekturze – przykładem może być Arduino.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również