Materiały do produkcji elektroniki – duży asortyment sprzyja zapewnianiu jakości

W produkcji elektroniki wykorzystuje się coraz szersze spektrum materiałów: chemicznych, antystatycznych oraz do lutowania. Ich użycie to dzisiaj konieczność wynikająca z presji na jakość, wymagań prawnych i norm, a także z tego, że stale rośnie skomplikowanie urządzeń, zaawansowanie wykorzystywanych w nich technologii i tym samym zwiększa się podatność układów elektronicznych na uszkodzenia. Urządzeń w naszym otoczeniu jest coraz więcej, stają się one bardziej specjalizowane, pracują w coraz bardziej odpowiedzialnych zadaniach i dlatego znaczenie jakości i pewności ich pracy stale się pogłębia. Materiały pomagają osiągnąć takie cele. Rosnące wykorzystanie materiałów w produkcji to także wynik tego, że procesy stają się na skutek właśnie miniaturyzacji coraz bardziej złożone i podatne nawet na drobne zaburzenia. Panowanie nad powtarzalnością, dokładnością, czystością wymaga preparatów chemicznych do przygotowania powierzchni, a potem topników, past, zmywaczy, masek itd.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Materiały termoprzewodzące

Materiały termoprzewodzące mają małą rezystancję termiczną i umożliwiają sprawne odprowadzanie ciepła z elementów elektronicznych. Ich znaczenie na rynku stale rośnie, bo mają one z każdą generacją coraz lepsze parametry, a wraz z kolejnym zdobytym przyczółkiem w zakresie minimalizacji poboru mocy zakres ich zastosowań się poszerza.

Wykorzystaniu materiałów termoprzewodzących sprzyja miniaturyzacja, bo w wielu urządzeniach nie ma obecnie miejsca na klasyczne radiatory. Sprzęt mobilny ma z reguły szczelną obudowę, która doskonale chroni go przed wpływem otoczenia, ale jednocześnie nie pozwala na zastosowanie tradycyjnych rozwiązań rozpraszania ciepła. Zalanie wnętrza materiałem termoprzewodzącym pozwala wykorzystać do chłodzenia całą powierzchnię obudowy, folie dają możliwość realizacji połączenia cieplnego oraz izolacji elektrycznej, a kleje dodatkowo zapewniają stabilizację mechaniczną.

Znaczenie materiałów do produkcji w biznesie
 
Znaczenie materiałów do produkcji elektroniki dla firm handlowych i produkcyjnych, a więc innymi słowy ich zaangażowanie w tym biznesie, zmienia się w zależności od stopnia specjalizacji. Można wyróżnić trzy mniej więcej tak samo liczebne grupy. Pierwsza to taka, gdzie omawiane produkty są sprzedawane przy okazji innej działalności lub też w ramach bardzo szerokiego asortymentu charakterystycznego dla dużych firm dystrybucyjnych. Takie przedsiębiorstwa dążą do tego, aby mieć możliwie wszystko, co tylko może hipotetycznie potrzebować klient. Druga grupa to firmy sprzedające sprzęt do produkcji (urządzenia, wyposażenie), dla których materiały są także uzupełnieniem profilu, niemniej bardzo istotnym. Trzecią część tworzą firmy wyspecjalizowane w sprzedaży takich wyrobów.

Są to przede wszystkim pasty, podkładki, zalewy i kleje, a także wypełniacze szczelin. Nowością w tym obszarze są materiały zmiennofazowe, które są w stanie absorbować i oddawać dużą ilość energii dzięki przemianie fazowej (ciało stałe- -ciecz). W każdej z tych kategorii dostępnych jest wiele wersji o różnej przewodności cieplnej, zakresie temperaturowym pracy, sposobie nakładania, gęstości lub grubości i innych szczegółowych parametrach.

Warto zauważyć, że w wielu urządzeniach nie ma już typowej sytuacji jak dawniej, że jest jeden gorący element, taki jak tranzystor mocy, a cała reszta jest znacznie chłodniejsza. Dążenie do coraz większej sprawności energetycznej wyrównuje rozkład ciepła w obudowie. W przypadku zasilacza straty w transformatorze, dławikach mocy, kondensatorach, diodach prostowniczych stają się porównywalne do tego, ile ciepła generują przełączniki mocy. Z punktu widzenia chłodzenia takie zjawisko wymusza inne podejście konstrukcyjne, także rozproszone, a nie punktowe, w czym materiały termoprzewodzące mogą istotnie pomóc.

Struktura obrotów ze sprzedaży materiałów w 2019 roku
 
W zestawieniu obrotów ze sprzedaży materiałów do produkcji elektroniki nie da się raczej wyróżnić grupy przedsiębiorstw, która dominuje na wykresie, co oznacza, że poziom sprzedaży jest pochodną specjalizacji i pozycji rynkowej firm. Ale statystycznie tych z najmniejszą sprzedażą jest tylko 10%, tych z największą ponad dwa razy więcej. Jedna trzecia przekracza 5 mln zł, a dwie trzecie milion rocznie. Duże przychody w tym segmencie rynku są naturalne, bo wiele produktów sporo jednostkowo kosztuje, przykładem mogą być materiały do lutowania (stopy, pasty).
Spis treści
Powiązane treści
AG TermoPasty – dla nas nie ma rzeczy niemożliwych
Hermetyzacja i odprowadzanie ciepła – jaki preparat zastosować?
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Komponenty
Obudowy i szafy dla elektroniki i przemysłu
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Targi zagraniczne
EuMW 2025 - European Microwave Week
Targi zagraniczne
SEMICON Taiwan 2025
Gospodarka
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów