Liczba wersji SMD systematycznie się zwiększa

Wersje SMD złączy sygnałowych są naturalnym krokiem rozwoju produktowego i wymaganiem nakładanym przez ciągłą optymalizację kosztów i potrzebę automatyzacji.

W przypadku, gdy obciążalność styków nie jest kluczowym czynnikiem, wydaje się, że zmiana na SMD nie powinna być problemem. Ale to tylko pozory, bo okazuje się, że małe pola kontaktowe wywołują problemy ze stabilnością mechaniczną i możliwością oderwania elementu od laminatu. Mimo że wiele elementów SMD ma większe pola lutownicze, mimo to, złącze do montażu powierzchniowego o dużej trwałości mechanicznej, odporne na siłowe wpychanie wtyczki w gniazdo, jest cały czas wielkim wyzwaniem. Stąd zresztą pojawia się wiele pomysłów wersji do montażu automatycznego, ale przez otwory w płytce.

Paweł Leśniewski


 regional sales manager w firmie Eltronika

  • Jakie zjawiska są charakterystyczne dla polskiego rynku złączy?

Coraz więcej producentów rezygnuje z własnego montażu komponentów połączeniowych i zleca go na zewnątrz do kooperantów. Współpraca z podwykonawcą jest wygodna i daje duży komfort realizacji zleceń terminowo i w gwarantowanej jakości. W tej dziedzinie specjalizuje się wiele rodzimych firm, które od lat rosną w siłę i są bardzo cenione nie tylko w Polsce. Widzimy również rosnący nacisk na kompletację i dostawy całościowe w konkretnych ilościach towaru, który jest wykorzystywany w produkcji od razu. Nikt nie chce utrzymywać dzisiaj niepotrzebnych magazynów.

  • Co jest ważne w handlu złączami?

Wiele sukcesów przynosi szybkość obsługi, na tym także najmocniej się koncentrujemy. Tam, gdzie są znaczne opóźnienia w procesach produkcyjno- -logistycznych, niestety szybko się kończy wiele obiecujących biznesów. Oprócz pomocy w doborze produktu, dajemy klientom chociażby możliwość wyboru opakowań, wydawałoby się dość nieistotnego szczegółu, a jednak ważnego. Dla wielu producentów są one ważnym i zdecydowanie ułatwiającym pracę elementem dostawy. To dość interesująca problematyka produkcyjno-magazynowa, a nasi handlowcy starają się ją dokładnie zrozumieć. Klienci bardzo doceniają, że wychodzimy naprzeciw ich potrzebom. Oferujemy od lat bezpłatne próbki tam, gdzie są pewne wątpliwości konstruktora co do produktów – umożliwiamy przetestowanie elementów przed zakupem, a klient może porównać te, co do których się waha.

  • Jaka jest koniunktura w ostatnim okresie?

Eltronika porusza się w tych obszarach przemysłu, które funkcjonują dość stabilnie. Mimo niepewnych czasów i powstałych trudności, spółki z branż, w których działamy, nie zrezygnowały z dalszego rozwoju i wciąż jesteśmy aktywni w nowych wdrożeniach. Niektóre projekty, co zrozumiałe, zostały wstrzymane lub są opóźnione, jednak tych, które zostały całkiem zamknięte, jest mniej. Jeszcze w maju z większą obawą patrzyliśmy w przyszłość, dzisiaj, gdy potwierdzamy nowe kontrakty już z myślą o 2021 roku, widzimy rozwagę klientów, ale nowe umowy dają nam też nadzieję, że dobra koniunktura zacznie wkrótce powracać.

Wszystkie te rozwiązania opierają się na tym, aby element montować w otworach wykonanych na PCB, gdyż zapewniają one możliwość jego ciasnego zaklinowania i pozwalają przenosić obciążenia wzdłużne, a więc takie, jakie pojawiają się przy wyciąganiu lub wkładaniu wtyczki do gniazda. Są to technologie takie jak THR (Thru Hole Reflow) oraz wciskanie prasą (press fit).

Branże o największym potencjale zakupowym w zakresie złączy
 
Pierwsza i wyraźnie dominująca nad całą resztą pozycja przemysłu na liście branż o największym potencjale zakupowym w zakresie złączy nie jest z pewnością zaskoczeniem, gdyż dla wielu grup produktów klienci z tego obszaru są najważniejszą i najbardziej wartościową grupą. Kolejne trzy pozycje, tj. elektronika konsumencka, motoryzacja lub telekomunikacja, mają wyraźnie mniejsze znaczenie i zostały ocenione podobnie – jako istotne wskazał je co drugi pytany. Faktem jest, że z uwagi na uniwersalność złączy i powszechność ich użycia w wielu aplikacjach wykres można traktować jako potencjał zakupowy poszczególnych branż w realiach Polski bez wchodzenia w szczegóły, czego on dotyczy. Analogiczne zestawienia wykonywane przez nas dla innych grup wyrobów, np. przekaźników, miały bardzo podobny układ słupków na wykresie.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również