Duże znaczenie innowacji

Złącza to produkty, w których sporo się zmienia, jeśli chodzi o technologię, wykonanie i liczbę pojawiających się na rynku nowości. Większość tych elementów trafia do aplikacji profesjonalnych, systemów przemysłowych i instalacji, w których koszt złącza jest drobnym ułamkiem wartości całości, nierzadko pomijalnie małym, natomiast parametry, wymiary, jakość połączenia, serwisu, dostępne akcesoria i wykonania mają nierzadko znaczenie pierwszoplanowe. Stąd producenci wkładają wiele wysiłku w rozwój tej grupy i przywiązują wagę do promocji nowości.

Najważniejsze cechy brane pod uwagę przy kupnie złączy
 
W złączach najbardziej liczy się jakość i niezawodność produktu, a zaraz potem niska cena i krótki termin dostawy. Można też powiedzieć, że kupujący poszukują towaru zapewniającego najlepszy stosunek jakości do ceny. Wysoka, trzecia w kolejności na wykresie, pozycja szybkiej logistyki to w części skutek pandemii, ale także tego, że asortyment złączy jest tak szeroki, iż nie jest możliwe, aby pełne spektrum tych podzespołów było dostępnych od ręki z bieżących stanów magazynowych w dystrybucji. Warto też odnotować, że w obszarze złączy funkcja, jaką pełnią dostawcy, jest istotna, a więc kompetencje techniczne i długotrwała współpraca są dla kupujących istotne, tak samo ważna jest marka produktu, która tożsama jest jakości i zaawansowaniu technicznemu tych produktów.

Z pewnością rozwój technologiczny i idące za nim liczne innowacje techniczne są kołem zamachowym rozwoju rynku złączy. Potrzeba miniaturyzacji np. silników rozwinęła złącza hybrydowe, do których podłącza się jeden tylko przewód, zasilający i sygnałowy jednocześnie. Drugim pozytywnym zjawiskiem jest rozwój modułowych złączy, do których można podłączyć jednocześnie wiele przewodów oraz kształtować liczbę pinów i ich rozkład. Pozwala to optymalizować koszty, redukować zajmowaną przestrzeń roboczą i jest bardzo wygodne dla użytkowników. Coraz więcej firm decyduje się na gotowe rozwiązania połączeniowe, czyli wiązki kablowe, gdyż widzi w tym optymalizację kosztów i procesów.

Decydującym czynnikiem przy doborze złączy jest szybkość i łatwość montażu przewodów. Zmiany te prowadzą do odejścia od połączenia śrubowego w coraz większej liczbie rozwiązań na rzecz zacisku sprężynowego. Specjaliści przekonują się do tych rozwiązań i mimo ogromnej inercji rynku zmiany się dokonują. Z pewnością ma tutaj znaczenie to, że złącza z zaciskiem sprężynowym po prostu działają tak jak są reklamowane przez producentów i nie ma na ich temat negatywnych opinii. Ceny też się znacznie zmniejszyły.

Ocena warunków biznesowych panujących na rynku złączy w 2019 roku
 
Złącza to produkty zawsze potrzebne. Bez względu na branżę, aplikację oraz zastosowanie niezbędne jest połączenie obwodów elektrycznych, modułów, doprowadzenie zasilania lub sygnałów. Stąd popyt na złącza charakteryzuje się relatywnie małymi wahaniami koniunkturalnymi, okresowymi i branżowymi. Potwierdzenie takiej tezy widać na wykresie, gdzie pytaliśmy specjalistów zajmujących się złączami o to, jak oceniają biznes w zeszłym roku. Chcieliśmy mieć punkt do porównań i możliwość odniesienia się do sytuacji bieżącej, stąd pytanie o dość odległy okres wydawało się ważne. Jak widzimy, dla połowy warunki te były dobre, co trzeci pytany uznał je za zadowalające. Ocena, że były kiepskie, była pomijalnie mała.

Rośnie też znaczenie wersji zakuwanych, a więc typu złącze-kabel, gdzie metalowe elementy stykowe (popularnie nazywane pinami) są przystosowane do montażu przewodu linkowego metodą zagniatania. Z tej metody od zawsze korzystała motoryzacja, a teraz coraz częściej zagniata się elementy połączeniowe zarówno w wersji sygnałowej, jak i tych dużej mocy. Złącza z montażem przez zagniatanie (zakuwanie, zaciskanie) są tanie, zapewniają znakomite parametry w zakresie jakości połączenia, a ich jedyną wadą jest to, że wymagają użycia urządzenia takiego jak prasa oraz specjalnego pasującego do kształtu pinu kowadła.

Dostawcy sygnalizują, że coraz więcej klientów szuka złączy dopasowanych do aplikacji, a więc takich przygotowanych na zamówienie. Dawniej taka możliwość kryła się jedynie w obszarze elementów modułowych, teraz dotyczy też komponentów o bardziej zamkniętej konstrukcji.

Do technologii szybkich połączeń należy zaliczyć również nowatorskie rozwiązania połączeń magnetycznych, w których gniazdo i wtyk mają wbudowane magnesy trwałe zapewniające silne połączenie mechaniczne po zetknięciu obu części.

Jeszcze innym szybko rozwijającym się w ostatnim okresie pomysłem są złącza wysokoprądowe, gdzie obudowa nie jest zamocowana sztywno w gnieździe, ale można ją obracać. Takie złącze ma zwykle przewód wyprowadzony z gniazda pod kątem 90º i obrotowa konstrukcja umożliwia ułożenie kabla w dobrej pozycji, np. zwisie w dół. Domyślnym przeznaczeniem są tu ładowarki akumulatorów, sprzęt mobilny o dużych gabarytach (roboty), ale nie tylko.

Piotr Andrzejewski


 menedżer segmentu przyłączy do urządzeń w firmie Phoenix Contact

  • Jakie nowości i trendy w technologii są warte zauważenia na rynku złączy?

Niezmiennie zauważalny trend miniaturyzacji wymusza poszukiwania złączy płytka-płytka, pozwalających maksymalnie wykorzystać niewielką ilość miejsca wewnątrz obudowy urządzenia. Projektanci dzięki rozbiciu jednej większej płytki na kilka mniejszych oszczędzają miejsce, ale aby to się udało, systemy połączeń między nimi muszą zagwarantować niezakłócone przenoszenie sygnałów, zasilania i transmisji danych. Proste systemy oparte na połączeniach kołkowych są czasami nie wystarczające i trzeba sięgnąć po coś bardziej wyspecjalizowanego. Klienci potrzebują pewności w tym zakresie, więc sprawdzają się tu wyłącznie niezawodne i solidne rozwiązania. Innym trendem zauważalnym od pewnego czasu jest zmiana podejścia użytkowników końcowych lub instalatorów do sposobu przyłączania przewodów. Wcześniej przeważały osoby ufające wyłącznie terminalom śrubowym – często było wręcz słychać opinię: "dopóki śruba nie zatrzeszczy, to nie mam pewności, że będzie trzymać". Teraz zauważamy, że coraz więcej w użyciu jest przyłączy wciskanych (push-in) – projektanci chętniej sięgają właśnie po rozwiązania przyspieszające/ułatwiające okablowanie. Po części jest to związane z naturalną wymianą pokoleniową, kiedy to starsi inżynierowie czy technicy ustępują miejsca młodym, którzy są już bardziej obeznani z nowościami i nie obawiają się ich użyć. Zwłaszcza jeśli pochodzą od renomowanych producentów.

  • W którą stronę kieruje się rozwój tego biznesu?

Jak pokazały ostatnie miesiące, im więcej można załatwić zdalnie, tym sprawniej się pracuje. Naturalnie więc wszyscy koncentrują się na przeniesieniu jak największej części swojej aktywności do sieci. I nie mówimy tu wyłącznie o sprzedaży, ale także o działaniach ją poprzedzających, czyli projektowania elektroniki. Skoro nie ma możliwości umówienia się na spotkanie w biurze, otrzymania na nim niezbędnych informacji, dokumentacji czy próbek, trzeba to zrobić online. Wiele osób pracuje w formie home office, co uwzględniając realia domowego życia, sprawia, że sprawy zawodowe rozciągają nam się czasami na całą dobę. Siadamy do pracy w wolnej chwili, np. kiedy dzieci w ciągu dnia zajęły się zabawą lub wieczorem, gdy już poszły spać. Nie ma więc szans na złapanie kogoś w standardowych godzinach pracy, bo czasami po prostu takie nam nie odpowiadają. Często sięgamy więc do materiałów udostępnianych przez producentów. Dziś pobranie dokumentacji, bibliotek do programu projektowego czy wręcz zamówienie szybkiej dostawy darmowej próbki wybranego złącza nie stanowi problemu.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również