Nowoczesne złącza i innowacyjne systemy połączeniowe

Klienci zaopatrujący się w złącza częściej zwracają uwagę nie tylko na ceny, ale na jakość tych elementów, a ich wiedza techniczna, znajomość rynku i orientacja w branży jest dzisiaj znacznie lepsza niż jeszcze kilka lat temu. Dzięki temu nowe rozwiązania technologiczne nie muszą czekać na upowszechnienie. Na szybko rozwijającym się rynku krajowym stale poprawia się oferta złączy pod kątem szerokości asortymentu, dostępności elementów wysokiej jakości od czołowych firm europejskich i złączy produkowanych w krajach azjatyckich.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Wiele małych usprawnień tworzy dużą wartość dodaną

Nowoczesne złącza muszą być coraz mniejsze, a w przypadku elementów sygnałowych, gdzie wyprowadzenia nie przenoszą dużych mocy, oczekiwań rynku nie ma co hamować. W efekcie wiele nowych konstrukcji pod względem precyzji wykonania, upakowania i rozwiązań konstrukcyjnych detali mechanicznych przypomina pod kątem precyzji szwajcarskie zegarki. Trend na upakowanie pinów i mniejsze rastry jest bardzo silny. Szczególnie imponujący postęp nastąpił w ostatnich latach w złączach międzypłytkowych (mezzanine connectors), elementów łączących PCB z taśmą elastyczną i rozwiązań do szybkich interfejsów cyfrowych, np. USB typu C lub LVDS. W nich piny mają grubość włosa, a raster nie wykracza poza 0,5 mm. Obudowy nowoczesnych konstrukcji omawianych elementów są mniejsze dzięki większej precyzji wykonania detali, lepszym tworzywom sztucznym oraz wyrafinowanej konstrukcji mechanicznej, np. zapewniającej możliwość korekcji położenia wtyku w stosunku do gniazda i ograniczenia naprężeń mechanicznych.

Najważniejsze czynniki negatywne dla rozwoju rynku
 
W rozwoju rynku najbardziej przeszkadza silna konkurencja ze strony wielu dostawców złączy. Poza firmami markowymi i takimi, które rozwijają własne konstrukcje, działa liczna grupa producentów zamienników i podróbek. Na kolejnych miejscach wykresu uplasowała się inżynierska inercja w działaniach, niechęć do rezygnacji z utartych szlaków postępowania lub zamiany wypróbowanych produktów na inne. Spowalnia to tempo wchodzenia na rynek nowości, zmusza do większej pracy w zakresie promocji nowinek technologicznych i sprawia, że na przebicie się nowości potrzeba wielu lat. Przykładem są złącza sprężynowe, które do dzisiaj są postrzegane jako nowość, a na rynku mamy je od przeszło dekady. Długie czasy dostaw zawsze były problemem, ale tym razem zapewne pandemia dodatkowo uwypukliła ich negatywne znaczenie.

Pozytywnym aspektem wiążącym się z miniaturyzacją jest wzrost zaawansowania technicznego wypychający z rynku słabszych producentów pod względem stosowanej technologii oraz w pewnym stopniu eliminujący też tandetę. Miniaturowe elementy nie dają szansy osiągnięcia znaczących oszczędności materiałowych, a jednocześnie wymagają posiadania parku maszynowego najwyższej klasy.

Aktualna koniunktura
 
Pozytywna wiadomość jest taka, że aktualna koniunktura na rynku złączy przez połowę osób pytanych w naszych ankietach została oceniona jako dobra. To bardzo duża część odpowiedzi i jednocześnie znak, że sprzedaż tych produktów jest odporna na wiele problemów, jakie wywołała pandemia. Faktem jest jednak, że w porównaniu z 2019 rokiem liczba wskazań na "bardzo dobra" istotnie się zmniejszyła, a co czwarty pytany postrzega warunki rynkowe jako kiepskie. Nasze badanie wykonaliśmy tuż po wakacjach, a więc uwzględnia ono całe odium zamknięcia gospodarki i bezwładu wakacyjnego. Należy mieć nadzieję, że jesień przyniesie jak zwykle poprawę i ożywienie.

Wiele instalacji realizowanych jest w niekorzystnych warunkach: na zewnątrz budynków, przy słabym oświetleniu, niewygodnej pozycji, przez co ryzyko błędu jest spore. Dlatego wiele złączy pozwala na zakodowanie połączenia, czyli na zamontowanie zabezpieczenia mechanicznego uniemożliwiającego włożenie złej wtyczki w gniazdo, niemniej kodowanie nie zapobiega możliwości uszkodzenia elementów złącza i nie zawsze jest możliwe. Oprócz kodowania stosuje się blokady przed rozłączeniem połówek obudowy w postaci zatrzasku lub dźwigni z blokadą, która ułatwia zamontowania dużych elementów i jednocześnie zapobiega przypadkowemu rozłączeniu.

Spis treści
Powiązane treści
Złącza okrągłe Apex – produkty dla wymagających
WAGO ELWAG: Budujemy kompetencje naszego zespołu, aby miał większe możliwości rozwiązywania problemów projektowych
Modułowo czy jednopłytkowo?
Grupa Technologiczna HARTING kształtuje przyszłość od 75 lat
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Elektromechanika
Targi zagraniczne
CWIEME Berlin - międzynarodowa konferencja i wystawa technologii nawijania elementów indukcyjnych
Targi zagraniczne
Targi elektrotechniczne Eliaden 2026
Targi zagraniczne
Międzynarodowe targi przemysłu i automatyki - Industry Days 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów