Wzrosty cen i wydłużenie czasów dostaw

Pandemia wpływa na łańcuch dostaw komponentów elektronicznych a jej skutkiem są wydłużające się czasy dostaw, wzrost cen materiałów i podzespołów. Dotyczy to wielu grup produktowych, nie tylko elementów elektromechanicznych, bo zaopatrzenie w materiały i komponenty to wrażliwy na zakłócenia system naczyń połączonych i skomplikowanych zależności biznesowych.

Czasy dostaw się wydłużają, bo w ostatnich miesiącach popyt na wiele grup produktowych się zwiększył. Po okresie przymusowej bezczynności i siedzenia w zamknięciu wiele firm elektronicznych oczekuje, że niedługo rynek się ożywi, pandemia odpuści i konsumenci żwawiej ruszą na zakupy. Do tego trzeba się przygotować, m.in. produkując, realizując projekty i uruchamiając nowe pomysły przygotowywane w czasie, gdy można było siedzieć przy komputerze i oprogramowaniu projektowym. Wraz z tymi działaniami poszły zamówienia i okazało się, że z ich realizacją jest kłopot. Część zakładów ograniczyła działalność, bo kadra chorowała a dodatkowo nie było popytu. Inne fabryki przestawiły maszyny na inny asortyment, a jeszcze inne pozbyły się zapasów po to, aby uwolnić zamrożony kapitał. Do tego łańcuch dostaw musiał się zmierzyć z trudniejszą logistyką towarów na skutek ograniczeń w transporcie lotniczym, zamknięć granic i podobnymi problemami. Wiele takich drobnych rzeczy w końcu dało wzrost cen, bo pojawiły się kolejki, a ceny materiałów też się zwiększyły (tworzyw i metali). Sytuacja zapewne się ustabilizuje z czasem, ale na razie jest to dla rynku główny problem.

Patrząc na ofertę rynku w zakresie przełączników z perspektywy, widzimy, że asortyment tych komponentów jest bardzo obszerny. Liczba wersji i typów jest duża, co prowadzi niestety do tego, że utrzymanie stanów magazynowych wiąże się z ogromnymi kosztami. Powiększa to problemy z długim czasem dostaw i promuje wersje typowe, które zwykle są w magazynach lokalnych. Producenci starają się ograniczać negatywne oddziaływanie tego zjawiska za pomocą systemów modułowych, gdzie w ramach jednego rdzenia i pola przełączającego można zmieniać fronty, kształty klawiszów, podświetlenie, kolor, a także spinać kilka oddzielnych przycisków w bloki. To samo dotyczy zgodności akcesoriów, które zwykle są wspólne dla wielu różnych elementów.

Najważniejsze dla klientów cechy ofert brane pod uwagę przy kupowaniu komponentów elektromechanicznych
 
Trzy kryteria wyraźnie wybijają się ponad resztę w zestawieniu najważniejszych cech ofert handlowych w zakresie przełączników, przycisków i klawiatur: cena, jakość i krótki termin dostawy. Cena zawsze była na szczycie tego zestawienia w poprzednich edycjach i nie jest to w niczym zaskakujące, tym bardziej że różnice procentowe w trzech najwyższych słupkach są minimalne. Podobnie jest z jakością, która od lat stanowi ważne zagadnienie w całej technice i wysokie notowania są normalne. Natomiast termin dostawy to pokłosie pandemii, rozchwianych łańcuchów dostaw i ograniczonej bazy produkcyjnej na skutek zamknięć, problemów z logistyką oraz zaopatrzeniem w materiały. W takiej trudniejszej rzeczywistości zyskuje na znaczeniu długotrwała współpraca z dostawcą.

Paweł Leśniewski


regional sales manager w firmie Eltronika

  • Jak rozwój technologii dotykowych zmienia rynek?

Od kilku lat technologie dotykowe zastępują w wielu miejscach wcześniej bardziej popularne przełączniki mechaniczne. Te zmiany obejmują całe panele sterowania urządzeń przemysłowych, kas elektronicznych czy też przykładowo automatów biletowych. Dotyczą także coraz częściej zamieniania pojedynczych komponentów, takich jak klawiatury czy przyciski wersjami działającymi na dotyk. Faktycznie, są dziedziny przemysłu, w których obsługa dotykiem staje się korzystniejsza, bardziej przyjazna i komfortowa dla użytkownika. Ważne, aby jakość panelu dotykowego, klawiatury piezoelektrycznej bądź przycisku pojemnościowego była najwyższa.

  • Które branże i grupy odbiorców są najbardziej wartościowe dla tego sektora podzespołów elektromechanicznych?

Najbardziej trafione w technologii dotykowej wydają się dziedziny automatyki (w tym automatów sprzedaży), medycyny, innych urządzeń samoobsługowych np. w branży spożywczej, a ogólniej wszystkich systemów wymagających szybkiego i łatwego zaprogramowania, systemów dostępowych, paneli kontrolnych.

  • Jak wybierać dostawcę elementów elektromechanicznych? Na co zwracać uwagę przy selekcji firmy?

Na początku trzeba się kierować doświadczeniem handlowców oraz bogactwem oferty. Warto nie bać się dzielić swoimi potrzebami w zakresie komponentów i opowiedzieć o szczegółach tworzonej konstrukcji. Specjalista pomaga znaleźć rozwiązanie, które już z powodzeniem działa w podobnej aplikacji i może się okazać, że to samo doskonale zafunkcjonuje także u nas. Stawiajmy zawsze na wysoką jakość podzespołów.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również