Skoro w dystrybucji diod LED dużej mocy liczą się parametry techniczne, jakość i marka producenta, to w naturalny sposób sieć dystrybucji koncentruje się na tym, aby być reprezentantem wiodącego producenta lub najlepiej kilku różnych firm, co pozwala pokryć większość potrzeb rynkowych. Nie zawsze się to udaje, dlatego wiele firm bazuje na modelu mieszanym, gdzie najważniejsze linie produktowe opierają się na współpracy formalnej, a pozostałe oferowane są bez umów dystrybucyjnych.
Dostawcami diod i układów zasilania są w raporcie duzi dystrybutorzy działający w skali światowej jak Arrow, który sprzedaje diody Cree, Osram, Avago, Everlight, Lite-On, Vishay. Ofertę uzupełniają soczewki, komponenty do sterowania i zasilania. To samo dotyczy Future - przedstawiciela Lumileds, Avago i Kingbright. Future Electronics wyróżnia posiadanie grupy specjalistów zajmujących się wyłącznie techniką oświetleniową wspomagających klientów w procesie implementacji diod LED.
Wśród mniejszych firm zagranicznych wymienić należy Glyn - dystrybutora Harvatek i Samsung oraz MSC (Everlight, Harvatek, Alder). Po stronie krajowych firm dystrybucyjnych w tematyce LED aktywne są firmy z Trójmiasta, jak Elhurt - przedstawiciel Dominant Semiconductors, Ledtech oraz Kingbright, Taiwan Oasis i Kouhi. Z tego rejonu są także Unisystem - przedstawiciel Oasis, Foryard, Optosupply oraz Masters - dystrybutor Ligitek, Cosmo, Yetda. Szeroką ofertę diod ma Maritex, który jest przedstawicielem Cree, Itswell, Prolight, Jiuzhou oraz dostawcą zasilaczy LED i gotowych produktów tego typu.
Znanym dostawcą technologii bazującej na LED-ach jest Gamma, dystrybutor głównie Cree, ale także Foryard, Upec, Huey Jann i innych firm. Oprócz sprzedaży diod Gamma zajmuje się projektowaniem modułów i zasilaczy.
Drugą firmą jest JM Elektronik, przedstawiciel Edison-Opto i Excellence Opto i dodatkowo dostawca produktów zasilających Muraty, Aimteka i innych producentów. Spore znaczenie na rynku LED ma wrocławski Microdis, będący autoryzowanym dystrybutorem Seoul Semiconductor, dostawcą sterowników do zasilaczy Exar, radiatorów i optyki, co razem ze wsparciem technicznym daje klientom kompleksową ofertę zaopatrzenia.
Produktami LED zajmuje się także wrocławski Eltron - partner firm takich jak Refond, Optosupply, Foryard, a w zakresie zasilaczy Meanwell. Diody, zasilacze i optyka towarzyszy ofertom dużych krajowych dystrybucyjnych o szerokiej kompleksowej ofercie jak Micros (Optek Technology, Yetda, Wenrun), TME (Huey Jann, Optosupply, Lucky Light) i Farnell (Avago, Cree, Lumileds, Osram, Seoul, Kingbbright i wielu innych). Wszystkie trzy firmy sprzedają też gotowe zasilacze i układy scalone sterowników.
Jaka jest konkurencja na rynku w obszarze LED? Rynek diod LED dużej mocy można podzielić na dwa obszary. Pierwszy z nich to rynek tanich producentów średniej i niskiej jakości. Ten segment rynku jest bardzo szeroki i konkuruje ze sobą głównie ceną. Druga część rynku to 4-5 wiodących producentów diod mocy, oferujących produkty z wyższej półki. Tutaj konkurencja jest bardzo duża, szczególnie jeśli chodzi o wykorzystanie LED w branży oświetleniowej. Klienci coraz częściej zwracają uwagę już nie tylko na strumień świetlny czy wydajność, ale także kierują się liczbą lumenów uzyskanych z jednego dolara. Ceny spadają, a wydajności rosną, dlatego możemy spodziewać się, że parametr ten będzie robił się coraz bardziej korzystny dla klientów. Czy diody LED dużej mocy są dla dystrybutorów łatwym produktem? To zdecydowanie trudny produkt. Technologia rozwija się bardzo szybko, a co za tym idzie trzeba być stale na bieżąco. Jeszcze pod koniec 2008 roku mówiło się, że poziom 130-140lm/W uda się osiągnąć dopiero za kilka lat, a już dziś takie diody są w naszej ofercie. Za zmieniającą się technologią idą dynamiczne zmiany cen, oraz zapotrzebowania klientów. Diody, które w zeszłym roku były topowymi w tym roku już nie spełniają wysokich wymagań klientów. Aby być w czołówce musimy wchodzić na przeciw potrzebom klientów i oferować produkty z najwyższej półki. Nie ma co ukrywać, że rynek power LED jest jednym z najdynamiczniej się rozwijających się w elektronice. |
Część dystrybutorów idzie w swojej aktywności dalej niż tylko sprzedaż diod i optyki rozszerzając oferty o własne projekty modułów oświetleniowych, opracowania techniczne sterowników. Taka firmą jest Soyter - dystrybutor Seoul Semiconductors, Kingbright, dostarczający ponadto kompletne systemy oświetleniowe i wykonujący opracowania techniczne w omawianym obszarze. W tym obszarze aktywny jest również Semicon, który oprócz sprzedaży diod projektuje i wytwarza własne sterowniki do diod RGB.
W przypadku firmy Lediko, znaczenie dystrybucji jest chyba jeszcze mniejsze, gdyż osią działalności tej firmy jest projektowanie i produkcja modułów zasilających i oświetleniowych bazujących na diodach Cree. Podobny profil ma Cezos - wytwórca modułów zasilających i oświetleniowych oraz producent oświetlenia. W przypadku firmy BNS produkty oświetleniowe wręcz dominują w ofercie. Dostawcy układów zasilania do LED to głównie Elplast - producent modułów zasilających i zasilaczy oraz Contrans TI - dostawca specjalizowanych scalonych sterowników do budowy zasilaczy firmy Supertex.