Układy zasilania

Tab.3. Podstawowe dane techniczne popularnych diod HB w ofertach

Potencjał drzemiący w rynku oświetlenia LED dostrzegli też dostawcy produktów powiązanych tematycznie. Przede wszystkim dotyczy to zasilaczy, radiatorów, w tym laminatów pełniących tę funkcję rozpraszaczy ciepła, elementów optycznych oraz złączy. Największe znaczenie mają pierwsze dwa wymienione czynniki, gdyż dobry zasilacz i radiator są niezbędnymi elementami systemu oświetleniowego, tak samo ważnymi, jak rekordowe parametry diody.

W miarę upływu lat na rynku widać coraz większą specjalizację tych produktów i ich większą dostępność na rynku. O ile jeszcze trzy lata temu do zasilania diod adaptowane były standardowe układy półprzewodnikowych zasilaczy, o tyle dzisiaj w ofertach wielu dostawców można znaleźć specjalizowane układy scalone dopasowane pod względem funkcji do współpracy z diodami. Niewątpliwie są one lepszym wyborem dla konstruktorów, chociażby z uwagi na wysoką sprawność przetwarzania, liczne funkcje związane z regulacją jasności, kontrolą prądu przepływającego przez diody.


Tab.3.cd Podstawowe dane techniczne popularnych diod HB w ofertach

Przy zasilaniu diod można zrezygnować z filtracji napięcia i wykluczyć z układu kondensatory elektrolityczne, co ma ogromny wpływ na trwałość układu i zdolność do pracy w szerokim zakresie temperatur pracy. Jest to droga słuszna, gdyż pomijając ograniczoną trwałość kondensatorów elektrolitycznych, filtracja wyprostowanego napięcia zasilającego prowadzi do degradacji współczynnika mocy.

 

 


Dominik Laskowski Menedżer produktów optoelektronicznych w Transfer Multisort Elektronik

Na jakie dane techniczne należy zwrócić uwagę przy wyborze diod?

Diody LED mają wiele różnych parametrów, które decydują o przydatności do danego projektu. Najważniejszym jest żywotność i tutaj należy zwrócić uwagę na to, o ile procent spadnie jasność diody w danym czasie, gdyż różni producenci podają zdecydowanie różne parametry.

Na kolejnych miejscach znajdują się jasność i odwzorowanie barw oraz powtarzalność produkcji i dobra selekcja diod.

W przypadku jasności należy zwrócić uwagę, przy jakiej temperaturze złącza producent ją podaje, gdyż najczęściej zdarza się tak, że trudno jest uzyskać temperaturę na złączu podaną w dokumentacji i co za tym idzie odpowiadająca jej jasność jest niemożliwa do uzyskania.

Które branże w kraju są największymi odbiorcami diod LED dużej mocy?

Diody dużej mocy obecnie są obecne praktycznie w większości gałęzi rynku, w których były do tej pory stosowane LED-y małej mocy. Przede wszystkim rozwijającą się branżą jest sektor reklamowy i szeroko pojęta architektura, która coraz częściej uwzględnia w budownictwie zaawansowane systemy iluminacji.

Oczywiście najbardziej obiecującą branżą jest oświetlenie oparte o diody LED, ma ono coraz lepsze parametry i jego koszty stają się w długofalowych rozliczeniach bardzo atrakcyjne w porównaniu do oświetlenia tradycyjnego.

Jakie nowości i trendy są warte zauważenia?

Na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych rozwiązań modułowych o mocy powyżej 10 W, ułatwiają one tworzenie aplikacji o dużych jasnościach. Dzięki takim rozwiązaniom coraz większa ekspansja diod LED na rynek oświetleniowy jest nieunikniona.

Oprócz specjalnych scalonych sterowników w ofertach znaleźć można także gotowe zasilacze zamknięte w obudowach lub przeznaczone do wbudowania, które przeznaczone są do zasilania diod. W większości przypadków są one produkowane przez firmy zajmujące się tą tematyką, jak na przykład Meanwell z zagranicznych, a z krajowych Elplast. Produkty te kierowane są w stronę aplikacji, w których wykorzystuje się nie same diody, ale półprodukty takie jak reflektory (diody w obudowie), taśmy elastyczne i podobne wykonania. Zmiany te dowodzą, że w układach zasilających szybko nastąpiła specjalizacja, wypierająca adaptowane rozwiązania ogólne. Teoretycznie, aby świeciła dioda wystarczy zasilić ją ze źródła prądowego, niemniej w praktyce zagadnienie to nierzadko bywa wielokrotnie bardziej skomplikowane.

 

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie