Zmiany w technologii

Tab.2. Przegląd ofert krajowych dostawców diod LED dużej mocy i układów zasilających

Z pewnością najbardziej spektakularnym miernikiem rozwoju technologii diod LED jest zwiększanie się wydajności świetlnej diod białych uzyskiwanej z pojedynczego elementu. Doskonale zjawisko to widoczne jest w przypadku diod jednowatowych, które będąc standardem dla większości producentów można łatwo porównywać. Niemniej sama wydajność, to tylko ułamek dziejących się zmian.

Inne ważne trendy prorozwojowe to także zwiększanie się żywotności tych elementów oraz pojawienie się na rynku diod o wysokim współczynniku oddawania barw (CRI>93). Z punktu widzenia aplikacyjnego są to istotne czynniki decydujące o długofalowej opłacalności oświetlenia diodowego oraz możliwości wykorzystania w wymagających aplikacjach, gdzie reprodukcja barw ma kolosalne znaczenie, na przykład w medycynie.


Tab.2.cd Przegląd ofert krajowych dostawców diod LED dużej mocy i układów zasilających

O ile trwałość półprzewodnikowych chipów nie była dla producentów problemem, o tyle luminofor wykorzystywany na początku był na tyle słabym ogniwem, że do części parametrów technicznych, klienci podchodzili sceptycznie. Warto także zauważyć, że oprócz doskonalenia pojedynczych diod o małej mocy, na przykład 1W lub 3W, producenci uczestniczą w wyścigu o moc pojedynczego komponentu. W tym obszarze dostępne są już diody o mocy nawet 100W.

Takie rozwiązania bazują na matrycach wielodiodowych i pozwalają zrealizować oświetlenie specjalne, takie jak na przykład światła estradowe i sportowe, błyskowe światła ostrzegawcze i podobne. Na rynku pojawiają się wersje specjalizowane obejmujące diody zabezpieczone przez wilgocią, podzespoły wielostrukturowe (RGBW), elementy w bardzo płaskich obudowach przeznaczone do podświetlania dużych powierzchni i wersje z wbudowanym w strukturę zasilaczem pozwalające na zasilanie bezpośrednio z sieci energetycznej, jak Acriche firmy Seoul Semiconductor. Warte odnotowania jest pojawianie się na rynku coraz większej liczby produktów bazujących na LED-ach, które są zamiennikami dla wersji tradycyjnych.


Marcin Głowa Menedżer produktu w firmie Micros

Jakie są czynniki sprzyjające rozwojowi rynku LED?

W ostatnich latach obserwujemy bardzo dynamiczny wzrost obrotów sektora diod LED dużej mocy. Na rynku pojawiają się coraz jaśniejsze diody LED, dostępne są też elementy o wyższych wartościach mocy znamionowej, co sprzyja powstawaniu nowych zastosowań. Niskie zużycie energii i duża żywotność, sięgającą nawet 100 tysięcy godzin, sprzyjają upowszechnianiu się tych produktów w wielu aplikacjach. Nie bez znaczenia jest też cena, która spada z roku na rok. Wszystkie te czynniki sprawiają, że diody LED wysokiej mocy w ostatnim czasie są najszybciej rozwijającą się dziedziną optoelektroniki.

Na jakie cechy produktów zwracają uwagę najczęściej klienci branżowi?

Najważniejsza jest jakość diod. Często zdarza się, że klient woli zapłacić nieco więcej i jednocześnie mieć pewność, że parametry przedstawione przez producenta w karcie katalogowej pokrywają się z rzeczywistością.

Bardzo istotna jest powtarzalność podzespołów pochodzących z różnych partii seryjnych. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku produkcji modułów z wielu diod LED wysokiej mocy. Na trzecim miejscu wymieniłbym dostępność produktu i ciągłość jego dostaw, co do której dostawca powinien dawać klientom pewność. Ostatnim, ale równie ważnym aspektem jest cena, gdyż niejednokrotnie to ona przesądza o zakupach.

Jak odnosi się sukcesy na rynku LED i zasilaczy do nich?

Przede wszystkim trzeba na bieżąco informować klientów o wszelkich nowościach oraz przesyłać im próbki, bo zmiany na rynku zachodzą bardzo szybko. To dlatego, że klienci chcą przekonać się na własne oczy, jak świeci dana dioda lub moduł. Bardzo ważne jest tutaj też wsparcie techniczne, gdyż aplikowanie diod rodzi wiele pytań na temat elementów i rozwiązań i dostawca musi kompetentnie umieć doradzić, co będzie w danym przypadku najbardziej efektywne.

Idea jest znana od lat, gdyż blisko dekadę temu pojawiły się na rynku zamienniki żarówek sygnalizacyjnych dla urządzeń przemysłowych. Obecnie dotyczy to także reflektorów halogenowych, tradycyjnych żarówek z dużą szklaną bańką, a nawet świetlówek. Mimo, że ideę tworzenia zamienników trudno nazwać odkrywczą, to jednak integracja w małej obudowie, diod, zasilacza i systemu rozpraszania ciepła jest dla konstruktorów sporym wyzwaniem technologicznym i może być uważana za pewnego rodzaju przełom.

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również

Dostępne nowe wydanie
Pobierz bezpłatnie