Przełączniki, przyciski i klawiatury. Polscy producenci i dystrybutorzy

Wśród konstruktorów i projektantów elektroniki utarła się opinia, że wszystko, co mechaniczne, jest złe i należy to eliminować, nawet kosztem wzrostu złożoności urządzeń i ich ceny. Z pewnością trwałość elementów przełączników i klawiatur nie jest nieskończona i wielu konstruktorów zmierzyło się kiedyś w pracy z ich niedoskonałością, niemniej jak na razie rozwiązania bezstykowe obejmują jedynie drobny fragment rynku, tam gdzie istnieją specyficzne wymagania niezawodnościowe i nietypowe potrzeby. Co więcej, jakość, trwałość i funkcjonalność nowoczesnych przełączników i klawiatur stale się poprawia, gdyż producenci wkładają wiele wysiłku w doskonalenie ich konstrukcji mechanicznej, inwestują w nowe materiały i pokrycia galwaniczne styków oraz starają się o atrakcyjne wzornictwo.

Posłuchaj
00:00
Spis treści
Struktura rynku i ofert handlowych

Jak doskonale wiadomo, praktycznie wszystkie omawiane w tym raporcie podzespoły mają charakter uniwersalny. Bez względu na branżę i aplikację za każdym razem istnieje potrzeba użycia elementów przełączających, a w przypadku bardziej złożonych produktów także klawiatur. Trudno zatem rozpatrywać, które branże zużywają więcej przycisków, tym bardziej że pod tym pojęciem kryje się ogromna liczba wersji i wykonań. Dlatego strukturę rynku lepiej analizować wartościowo, czyli od strony tego, która branża wydaje na nie najwięcej pieniędzy. Próbą takiej oceny jest zestawienie pokazane na rys. 9.


Rys.9. Najwięksi odbiorcy przełączników i klawiatur w podziale na branże (wartościowo)

Z danych wynika, że największe dochody przynosi sprzedaż elementów przełączających dla zastosowań w automatyce przemysłowej i przemyśle. Są to zwykle produkty przeznaczone na zakres małych i średnich mocy, z rozbudowaną i trwałą konstrukcją mechaniczną, odporne na narażenia środowiskowe, a więc stosunkowo drogie. Jednocześnie w warunkach przemysłowych potrzeba wiele różnych typów przełączników, przez co możliwa jest wspólna egzystencja wielu producentów nawet o bardzo szerokiej ofercie, bez obaw o dominację na całym rynku.

Ostatnią kwestią jest to, że w zastosowaniach przemysłowych przełączniki wymienia się na skutek ich zużycia podczas eksploatacji, dzięki czemu sprzedaż do nowych urządzeń jest uzupełniana przez dodatkowy nurt sprzedaży dla działów utrzymania ruchu. O ile przełączniki i przyciski w elektronice powszechnego użytku raczej nie są wymieniane, bo krótki czas życia jest skuteczną przeszkodą, o tyle w automatyce i zastosowaniach przemysłowych jest już inaczej. Ma to pewien korzystny wpływ na wielkość sprzedaży.

Trzecią grupę odbiorców na wykresie pod względem obrotów i zapewne pierwszą pod kątem liczby kupowanych przełączników i klawiatur tworzą producenci elektroniki OEM. Jest to także grupa odbiorców najbardziej wrażliwa na cenę i kupująca najwięcej produktów standardowych oraz chyba najbardziej podatna na rynkowe zawirowania.


Rys.10. Zestawienie obrazujące, które czynniki oferty handlowej są w największym stopniu brane pod uwagę przez klientów przy wyborze dostawcy. Zielonym kolorem zaznaczono głosy oddane na „tak”, czerwonym na „nie”

Na rys. 10 prezentujemy wyniki głosowania z ankiet nad wagą poszczególnych elementów oferty handlowej przy sprzedaży elementów przełączających. O ile praktycznie zawsze na szczycie takich zestawień znajduje się cena, w tym przypadku jednak ważniejsza okazała się jakość wykonania.

Oznacza to zapewne, że klienci zaopatrujący się w przełączniki i klawiatury mają świadomość, jak wielki ma ona wpływ na postrzeganie marki producenta urządzeń elektronicznych oraz koszty serwisu i eksploatacji. Zapewne wynika to z lat doświadczeń, gdyż okres, kiedy na rynku liczyła się w zasadzie tylko cena, minął tak naprawdę jeszcze nie tak dawno.

Nieco zaskakujące jest słabsze postrzeganie wagi kryterium związanego z marką oraz renomą producenta oraz posiadaniem przez dostawcę kompletnej oferty pozwalającej na zaopatrywanie się w jednym miejscu. Podkreśla to dobre kompetencje działów konstrukcyjnych, którzy nie mają potrzeby trzymania się sprawdzonych rozwiązań lub też produktów jednego renomowanego dostawcy.

Tę wysoką pozycję można też odczytywać jako znak, że na rynku nie ma wyrobów jednoznacznie złych lub też nieprzeciętnie wybijających się ponad rynkową średnią, a ogromna większość producentów trzyma niezły poziom jakościowy.

Spis treści
Powiązane treści
Przełączniki, przyciski i klawiatury - jakość i wzornictwo gwarancją rynkowego sukcesu
Przełączniki, przyciski i klawiatury
Przełączniki, przyciski i klawiatury
Klawiatury foliowe - Jak projektować bez błędów?
Qwerty. Kryzys czy zmiana sposobu myślenia?
LC Elektronik. Klawiatury optymalnie dopasowane do aplikacji – indywidualne wzornictwo, różne technologie
JM Elektronik. Dotknij technologii QTouch
Horizon Technologies. Efekt motyla, czyli wszystko ma znaczenie
Przełączniki, przyciski i klawiatury - jakość i wzornictwo podstawą rozwoju biznesu
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Statyczne
Logowanie
Targi krajowe
Warsaw Industry Week 2025 - 9. edycja
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów