Zjawiska rynkowe w przełącznikach

W przypadku rynku przycisków i przełączników mamy do czynienia z co najmniej kilkoma różnymi obszarami ich zastosowań: w przemyśle, co obejmuje wersje sterownicze, panelowe, nożne, krańcowe, bezpieczeństwa i podobne, do urządzeń, gdzie są one montowane na pulpitach jachtów, samochodów, wind, domofonów i w AGD.

Inny obszar tworzy elektronika, gdzie trafiają przede wszystkim mikroprzyciski i przyciski panelowe. Inny podział dzieli produkty elektromechaniczne na wersje przeznaczone dla małych napięć i prądów oraz na takie, gdzie obciążalność styków jest ważnym parametrem technicznym.

Niemniej obojętnie od podziału i grupy produktowej można mówić o zjawiskach postępującego spadku cen i rosnących wymaganiach w stosunku do dostawców na to, aby utrzymywali oni duże stany magazynowe pozwalające klientom w jednym miejscu korzystać z zalet szerokiej oferty handlowej.

Duży asortyment, wielu dystrybutorów, mnóstwo marek i brak jednolitego i jednoznacznego systemu oznaczeń utrudnia dokonywanie wyborów. Dodatkowo producenci przez cały czas modyfikują oferowane komponenty, wprowadzając nowe wykonania mechaniczne tak, aby były one dopasowane do aktualnych potrzeb, co niestety nie sprzyja poprawie orientacji. Nawet drobne zmiany są też sposobem odparcia presji cenowej ze strony klientów domagających się rabatów i obniżek, bo „nowy” i „lepszy” element zwykle musi być nieco droższy od „starego”. Ciągła ewolucja oferty jest też sposobem na ucieczkę do przodu przed konkurentami.


Rys.5. Najbardziej rozpoznawalni producenci zagraniczni przełączników w Polsce – wyniki głosowania

Próba oceny, którzy dostawcy przycisków i przełączników są najbardziej znani na rynku, przedstawiona została na rys. 5. Na wykresie dominują producenci wersji przemysłowych, dostawcy specjalizujący się w tematyce elektroinstalacyjnej lub też firmy posiadające szeroką ofertę obejmującą wiele branż i zastosowań. Bardzo duże pole „inne”, zajmujące aż 45%, dodatkowo potwierdza wcześniejsze analizy, że rynek przycisków i przełączników jest bardzo szeroki, działa na nim wielu producentów o różnym profilu i obszarze aktywności oraz o różnym stopniu zainteresowania rynkiem polskim.

W takich warunkach szeroka oferta pochodząca od dystrybutorów krajowych też staje się naturalną konsekwencją relacji, gdyż krajowe firmy nie są skazane na współpracę z kilkoma dużymi firmami dzielącymi się rynkiem, ale każda z nich może znaleźć dla siebie innego partnera. Jest to szczególnie widoczne w przypadku firm skupiających się na dostawach przycisków i przełączników dla produkcji elektronicznej.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również