Czynniki rynkowe w klawiaturach

Mimo że opisane zmiany technologiczne prowadzą powoli do ograniczenia zapotrzebowania na klasyczne klawiatury i elementy przełączające, rozwój przemysłu elektronicznego i liczby krajowych producentów elektroniki oraz stały trend elektronizacji niemalże każdej dziedziny techniki powodują, że wypadkowe zapotrzebowanie na elementy elektromechaniczne stale wzrasta.

Być może, gdyby w Polsce dominowała produkcja elektroniki powszechnego użytku i długie serie, byłoby inaczej, niemniej w naszych realiach klawiatura foliowa lub dobrej jakości przełączniki są podstawą wielu aplikacji. Przeglądając oferty krajowych dostawców, zauważyć można z pewnością bardzo wysoką jakość klawiatur polskiej produkcji.


Rys.1. Najbardziej rozpoznawalni krajowi producenci klawiatur. Źródło wszystkich wykresów: ankieta redakcji

Nasze firmy oferują je w wielu popularnych technologiach, mają innowacyjne rozwiązania w zakresie szczegółów technologicznych związanych z podświetleniem, zapewnieniem kompatybilności elektromagnetycznej, a nawet łączeniem w ramach całości panelu czołowego elementów stykowych ze specjalizowanymi przełącznikami do nawigacji (joysticki, trackballe).

Krajowi wytwórcy doskonale wpasowali się także w potrzeby naszego rynku, co widać po zrealizowanych inwestycjach w sprzęt do druku cyfrowego, pozwalający na obsługę krótkich serii, a nawet pojedynczych sztuk. To samo dotyczy dużej zdolności naszych producentów do szybkiego reagowania na zapotrzebowanie płynące z rynku, zaangażowanie w tworzenie indywidualnych projektów oraz duży nacisk na to, aby tworzone klawiatury i panele czołowe urządzeń były atrakcyjne dla oka oraz miały interesujące wzornictwo.

Polskim producentom udało się połączyć te wszystkie cechy, jakimi charakteryzują się współczesne klawiatury, w warunkach produkcji krótkich serii oraz bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów, charakterystycznych dla zamówień indywidualnych i długiego oczekiwania na prototypowanie. Nic dziwnego, że w omawianym zakresie zdominowali krajowy rynek. Potwierdzają to dane pokazane na rysunku 1, gdzie na bazie danych zebranych w redakcyjnych ankietach, wyłonieni zostali najbardziej znani krajowi dostawcy klawiatur.


Rys.2. Najpopularniejsze marki zagraniczne w zakresie klawiatur

Jak łatwo zauważyć, trzy czołowe miejsca na wykresie przypadły dużym i znanym producentom, takim jak LC Elektronik, Qwerty i Irga, a kolejne wskazania były na tyle rozproszone, że musiały zostać sklasyfikowane jako „inne”. Znamienne jest, że wśród wyłonionych dostawców klawiatur nie ma żadnej firmy dystrybucyjnej. Na rynku polskim, gdzie w zakresie komponentów elektronicznych dominuje import, jest to sytuacja bardzo rzadka i potwierdzająca wysoką pozycję rynkową firm wymienionych na rys. 1.

Do podobnych wniosków można dojść, przyglądając się zestawieniu najpopularniejszych marek zagranicznych. W przypadku klawiatur w zestawieniu pokazanym na rys. 2 niewielką przewagę wskazań ponad „inne” zdobyły jedynie dwie firmy: Cherry i EAO.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również