Nadpodaż na rynku NAND flash nie szkodzi producentom najlepszych układów

W III kwartale 2015 r. ceny układów NAND flash znacznie zmalały przez co wzrost obrotów na globalnym rynku wyniósł tylko 2,4%, poinformowała firma analityczna TrendForce. Według analityków do niskiego popytu na półprzewodniki pamięci przyczyniły się czynniki makroekonomiczne. Skutkiem słabego popytu była nadmierna podaż i w konsekwencji gwałtowny spadek cen układów NAND flash, oznaczający niższe obroty producentów. Zdaniem TrendForce nadpodaż i gorsza koniunktura przeciągną się także na kolejne miesiące. Nie przeszkadza to jednak producentom najnowocześniejszych układów.

Posłuchaj
00:00

U Samsunga ceny zmalały zarówno w obrębie produktów OEM jak i kart pamięci dostępnych w sprzedaży detalicznej, co się przełożyło na niższe obroty Koreańczyków. 10-procentowy wzrost obrotów odnotowała za to Toshiba, co zawdzięcza inwestycjom w wytwarzanie produktów najwyższej klasy. Firmie udało się przenieść już ponad połowę swojej całkowitej produkcji układów NAND flash do procesu o charakterystycznym wymiarze 15 nm. Szczególnie wzrosła sprzedaż trzystanowych układów NAND flash (TLC) trafiających głównie do dostawców smartfonów. Według TendForce klienci Toshiby kończą także testowanie dysków SSD do tej pory wytwarzanych przez nią pilotażowo.

Jeszcze bardziej, bo aż o 17,7%, dostawy pamięci NAND flash w III kwartale zdołał zwiększyć SanDisk. Wzrost sprzedaży przez SanDiska liczony w bitach wyniósł aż 49% chociaż ceny średnie jego pamięci flash spadły o 22%. Po trzech kwartałach spadków wielkości marży amerykańskiej firmy, w III kwartale zwiększyła się ona z 39% do 42% w skali kwartalnej. Niższy niż 15-procentowy udział w rynku pamięci NAND flash należy do firm Micron, SK-Hynix oraz Intel - w III kwartale wszystkie one odnotowały spadki dostaw.

Obroty producentów pamięci NAND flash w III kwartale, źródło: DRAMeXchange (oddział TrendForce)
Firma Obroty w mln dolarów Udział w rynku
III kw. 2015 r. zmiana kwartalna III kw. 2015 r. II kw. 2015 r.
Samsung 2 681 – 1% 31,5% 32,6%
Toshiba 1 745 10,2% 20,5% 19,1%
SanDisk 1 310 17,7% 15,4% 13,4%
Micron 1 176 – 6,5% 13,8% 15,2%
SK Hynix 928 – 4,7% 10,9% 11,7%
Intel 663 – 0,3% 7,8% 8%
Razem 8 502 2,4%
Powiązane treści
Globalne dostawy układów NAND Flash wzrosły w II kwartale o 3,4%
Smartfony będą miały 1 TB pamięci wewnętrznej
Samsung pełną parą wytwarza w Xi'an pamięci NAND 3D
Intel będzie wytwarzać pamięci NAND 3D w Chinach
Toshiba chce zbudować nową fabrykę pamięci NAND flash
Toshiba oczekuje 1,1 mld dolarów za bezprawne użycie technologii NAND flash
Samsung wprowadza nowe dyski SSD oparte na pamięciach 3D V-NAND
Toshiba i SanDisk zastąpią fabrykę pamięci NAND 2D fabryką NAND 3D
SK Hynix rozpoczyna masową produkcję pamięci NAND Flash 16nm
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów