Dostawcy materiałów i sprzętu

Rys. 7. Czołowi dostawcy materiałów i sprzętu do produkcji elektroniki w Polsce

Pierwszą i chyba najważniejszą grupę dostawców materiałów i sprzętu do produkcji elektroniki tworzą specjalizowane firmy dystrybucyjne, zajmujące się dostawami urządzeń do produkcji, a więc sprzedażą automatów do układania elementów, pieców, urządzeń do nakładania pasty lutowniczej, kontroli optycznej i podobnego sprzętu. Tacy dostawcy mają zwykle bardzo szerokie oferty, współpracują z wieloma producentami zagranicznymi, czasem nawet sami produkują wybrane pozycje asortymentowe, na przykład materiały antystatyczne lub szablony laserowe.

Poza urządzeniami, narzędziami związanymi bezpośrednio z procesem wytwarzania, firmy te sprzedają materiały eksploatacyjne, środki wyposażenia produkcji, takie jak stoły, szafy, krzesła i podobne wyroby. Takim dostawcą w tym zestawieniu jest firma PB Technik, oferująca pasty lutownicze, druty do lutowania, topniki, kleje, materiały chemiczne do mycia, a po stronie sprzętu produkcyjnego maszyny do układania elementów, piece, sitodrukarki, urządzenia do testowania i inspekcji, narzędzia i wielu innych.

W zasadzie PB Technik ma tak szeroką ofertę i współpracuje z tyloma partnerami zagranicznymi, że już niedługo łatwiej będzie wymieniać wyjątki, których jeszcze firmie brakuje do określenia "mamy wszystko". Firmą o podobnym profilu jest Renex, autoryzowany dystrybutor Pace, Mirae, Portasol, Piergiacomi i wielu innych producentów. Renex ma kompleksową ofertę urządzeń, materiałów i narzędzi ręcznych i ponadto jest producentem odzieży antystatycznej, obuwia, stacji montażowo-demontażowych, stacji lutowniczych, obcinaczek, pęset, szczypiec.

Firma zajmuje się także projektowaniem i budową clean roomów oraz sprzedażą wyposażenia do stref czystych. Kolejną firmą z omawianej grupy jest Scanditron - dystrybutor m.in. DEK, Mydata, DCT, AIM, specjalizujący się w dostawach maszyn i osprzętu do produkcji elektroniki. Scanditron produkuje szablony do sitodruku pasty i sprzedaje materiały technologiczne.

Firmą z tej grupy jest także Production Solutions, dostawca linii do montażu SMT, systemów do napraw BGA, sprzętu do lutowania oraz materiałów antystatycznych. Sprzęt technologiczny i materiały do produkcji sprzedają również firmy takie jak Encon - przedstawiciel Rehm i ASM Assembly Systems, oferujący piece do lutowania rozpływowego, selektywne maszyny lutownicze, piece do lutowania kondensacyjnego, stoły montażowe, inspekcyjne, bufory, stacje załadowcze i podobne.

Kolejni dostawcy to Ambex sprzedający sitodrukarki, automaty pick & place, AOI, stacje lutownicze, serwisowe do SMD i BGA, akcesoria lutownicze, materiały ESD, szafy MSD, narzędzia, lakiery do zabezpieczania płytek, środki do myjek oraz Amtest - dostarczający automaty montażowe Samsunga i materiały firmy Humiseal. W grupie tej mieści się także Mechatronika - krajowy producent automatów do montażu SMD, półautomatów, pieców do lutowania rozpływowego, dozowników past i kleju oraz drukarek.

Drugą grupę firm tworzą dystrybutorzy podzespołów, którzy w ramach szerokiej i kompleksowej oferty sprzedają narzędzia, chemię, materiały do lutowania, produkty antystatyczne i podobne akcesoria. Biorąc pod uwagę, że poza masową produkcją są one potrzebne w wielu innych specjalistycznych miejscach, jak laboratoria projektowe i badawcze, serwisy, sprzedaż materiałów przez dystrybutorów wydaje się tak samo naturalna jak podzespołów półprzewodnikowych.

W raporcie takimi firmami są TME, będący dystrybutorem m.in. JBC, Kontakt Chemie, Solder Peak, dalej SOS Electronic, oferujący chemię i narzędzia firm Kontakt-Chemie i Wiha, krakowski Micros sprzedający materiały do lutowania, aerozole serwisowe oraz Masters - będący dostawcą past lutowniczych i topników.

To także ELFA Elektronika - sprzedająca stacje lutownicze Wellera, stopy lutownicze, chemię serwisową oraz antystatykę. W grupie tej mieści się też Seen Distribution oferujący klientom elementy mechaniczne, takie jak tulejki dystansowe, uchwyty, karkasy i podobne drobiazgi. Trzecią widoczną grupą dostawców są firmy zajmujące się sprzedażą głównie chemii i sprzętu do jej dystrybucji.

Nie sprzedają one dużych urządzeń do montażu elementów, pieców i sitodrukarek, dzięki czemu granica oddzielająca obie grupy jest wyraźnie zarysowana. W grupie tej umieścić trzeba firmę Semicon, sprzedającą produkty chemiczne firm Alpha Metals, Electrolube, Wacker, Kontakt-Chemie oraz szablony laserowe. Szablony to także domena KoMa Laser.

W grupie tej mieści się także Lenz - dostawca lutowia, past, topników, kleju i innych środków pomocniczych. W zakresie urządzeń do dystrybucji materiałów chemicznych na rynku wyróżniają się firmy Chemistik, sprzedająca dyspensery, systemy dozujące i akcesoria oraz AMB Technic.

Kolejną niewielką grupę tworzą dostawcy głównie materiałów i sprzętu do ochrony antystatycznej. Są to Lafot Elektronik sprzedający sprzęt i materiały do ochrony ESD firmy Wolfgang Warmbier oraz RobTools - autoryzowany dystrybutor firm: R-Fume i R-Static, oferujący krzesła antystatyczne, materiały i sprzęt lutowniczy.

Czwarty sektor rynku tworzą producenci i dostawcy materiałów do lutowania, a więc lutów, past i topników. Są to MBO-Hutmen - wytwórca stopów lutowniczych, past i topników dla lutowania oraz Cynel Unipress. To także C.H. Erbslöh, dostarczający poza lutami i pastami także detergenty, zalewy, lakiery, urządzenia do lutowania selektywnego, dozowniki żywic, piece do lutowania w oparach itp.

W tym obszarze aktywna jest także firma Dacpol sprzedająca pasty do lutowania rozpływowego, topniki, środki czyszczące, masy zalewowe oraz Interflux, oferująca na rynku te materiały. Piąty sektor rynku należy z kolei do sprzętu do lutowania: stacji lutowniczych, lutownic, stacji serwisowych oraz warsztatowych narzędzi ręcznych.

W tym obszarze umocowana jest firma Labem - oferująca stacje lutownicze i serwisowe, manipulatory i półautomaty do montażu SMD, dozowniki past i klejów, cążki, pęsety, szczypce, wkrętaki elektryczne i pneumatyczne, zestawy narzędzi.

To też Elblinger Elektronik, oferujący stacje lutownicze wraz z akcesoriami, systemy napraw, urządzenia do inspekcji i podobne wyroby. Ostatni sektor łączy specjalistycznych dostawców kabli i przewodów oraz światłowodów, a więc Helukabel i Satec, dostawców obudów i materiałów (LC Elektronik), sprzedawców etykiet i systemów oznaczeń (Brady), a także dystrybutorów zalew i impregnatów do uzwojeń, drutów nawojowych (AET).

Popularni dostawcy i marki zagraniczne

Rys. 8. Najpopularniejsi w kraju producenci zagraniczni materiałów i sprzętu do produkcji

Na rysunku 7 pokazane zostały wyniki badania ankietowego, którego celem było wskazanie najbardziej znanych i najpopularniejszych dostawców materiałów do produkcji elektroniki w kraju. Zestawienie to nie jest powiązane z wynikami sprzedaży ani też nie odzwierciedla konkretnych udziałów rynkowych poszczególnych firm, ale z pewnością może być traktowane jako probierz znajomości dostawcy wśród klientów oraz tego, czy pozytywnie postrzegają oni firmę.

Z uwagi na takie ograniczenia i zakres analizy, zwykle w tym miejscu wygrywają firmy o szerokim profilu, mające wielu klientów i szeroką ofertę, gdyż statystycznie ich marka funkcjonuje w wielu sektorach elektroniki. Dlatego fakt, że na rysunku 7 firma PB Technik, a więc wąsko specjalizowany dostawca, przebiła ogólną TME, jest zaskakujący i podkreśla wysoką pozycję, jaką PBT wypracowała sobie przez lata.

Kolejne miejsca, jakie zajęły znane firmy jak Renex, CPS, Cynel i Lenz, dowodzą, że czołówka rynku należy do stabilnej i istniejącej od dawna grupy przedsiębiorstw, dla których biznes ten nie jest przypadkowy. Rysunek 8 to analogiczne zestawienie ilustrujące najpopularniejsze marki zagraniczne obecne na rynku polskim.

Niestety rynek sprzętu i materiałów jest bardzo szeroki, dostawców jest wielu, to samo można powiedzieć o liczbie producentów omawianych produktów, przez co kategoria "inni", grupująca firmy, które zebrały poniżej 5% wskazań, jest bardzo duża.

Pozycja w czołówce zależy też od tego, ilu dystrybutorów w kraju ma dany producent, więc pośrednio od jego polityki sprzedaży. Czasem dystrybutor jest jeden z prawem wyłączności, innym razem jest wielu dystrybutorów, co musi przekładać się na pozycję w takim zestawieniu. Innymi słowy, firmy pokazane na rysunku 8 to przedsiębiorstwa najbardziej znane w tej branży w wielu różnych aspektach.

Obroty krajowych firm zajmujących się sprzedażą omawianych grup towarów wahają się zwykle w pobliżu 1 mln złotych lub mniej rocznie dla przedsiębiorstw, dla których jest to działalność drobna i dodatkowa. W przypadku większych dostawców specjalizowanych sprzedaż zawiera się w przedziale od 3 do 8 mln złotych. Największe obroty i jeszcze większe od podanych kwot osiągają krajowi producenci materiałów do lutowania.

Jakub Opałka

menedżer produktu w firmie PB Technik

  • Jaki jest aktualny popyt na materiały dla elektroniki?

Żeby przeanalizować popyt oraz zainteresowania klientów w zakresie materiałów wykorzystywanych do produkcji elektronicznej, rynek należałoby podzielić na dwie grupy. Z jednej strony mamy bardzo duże firmy skupione głównie wokół montażu płytek do telewizorów LCD, których zużycie materiałów stanowi bardzo dużą część całego rynku.

Wśród tych firm obserwujemy bardzo duże wahania wielkości produkcji, a sam trend jest bardzo trudny do określenia, ponieważ zależy od bardzo wielu czynników, a przede wszystkim od sytuacji gospodarczej w zachodniej części Europy, bo tam głównie trafiają te wyroby.

Z drugiej jednak strony mamy polskich producentów elektroniki, zarówno tych produkujących własne urządzenia, jak też kontraktowych. Firmy te wykonują montaż płyt, które następnie wykorzystywane są w dość zaawansowanych urządzeniach, od których wymagana jest duża niezawodność, dlatego zainteresowane są materiałami o podwyższonej jakości. W tym segmencie, w ostatnim okresie obserwujemy bardzo duży wzrost produkcji.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również