Dostawcy oprogramowania w Polsce

Układ sił na rynku światowym nie do końca odpowiada temu, co mamy w Polsce, bo zgodnie z wynikami głosowania w ankietach marką zagraniczną numer jeden w zakresie oprogramowania EDA w kraju jest Altium (rys. 8), dalej dopiero uplasował się Mentor Graphics, a Cadence ulokował się dopiero za firmą Cadsoft znaną z programu Eagle.

Popularność produktów firmy Altium wynika w dużej części z tego, że starsze wersje Protela nie były zabezpieczone przed piractwem, a dodatkowo nikt nie prowadził kontroli legalności oprogramowania. Ten kapitał doświadczeń przełożył się na zainteresowanie programem Designer, ciągle popularnym wśród polskich projektantów. Wysoka pozycja produktów firmy Cadsoft to z kolei efekt dobrego dopasowania funkcjonalności programu i ceny za licencję do możliwości krajowego rynku.

Eagle jest programem do mało- i średnio skomplikowanych projektów, nie ma modułów i narzędzi do zaawansowanej analizy w.cz., termicznej, badań integralności itp., ale kosztuje kilka razy mniej niż Designer i wielu firmom po prostu wystarcza. Na dodatek firmę Cadstar kupił kilka miesięcy temu znany dystrybutor podzespołów Farnell, dzięki czemu firma zyskała wiele atutów po stronie promocyjnej i kapitałowej do dalszego rozwoju.

Na koniec warto zauważyć, że pozycja poszczególnych marek na rynku jest też pochodną zaangażowania i wkładu pracy poszczególnych dystrybutorów oraz tego, ile uwagi poświęcają promocji i działaniom wspierającym sprzedaż (rys. 9). Przykładem pozytywnym może być Evatronix, który od lat promuje produkty Altium i zawsze promocja była firmy istotna, a przykładem negatywnym jest Cadstar firmy Zuken - wystarczy zajrzeć na stronę internetową do "aktualności". Kolejne trzy pozycje też dość dobrze odzwierciedlają wysiłki promocyjne oraz to, kiedy firmy te pojawiły się na rynku w Polsce.

Dostawcy oprogramowania EDA i narzędzi

Rys. 9. Czołowi krajowi dostawcy oprogramowania EDA

Krajobraz firm dystrybucyjnych zajmujących się sprzedażą oprogramowania inżynierskiego na przestrzeni ostatnich lat zmienił się niewiele. Dalej na rynku mamy wielu dostawców, nie tylko dużych przedsiębiorstw, ale również mniejszych firm, które oferują narzędzia specjalizowane. W Polsce jest też obecnych kilku producentów, m.in. symulatorów mikrofalowych, dostawców bloków IP i narzędzi do układów programowalnych.

Całość tworzy więc bardzo zróżnicowany rynek. W zakresie dużych uniwersalnych pakietów EDA, łączących w ramach jednego zintegrowanego systemu wiele narzędzi, takich jak edytor schematów, program do projektowania płytek drukowanych, autorouter, symulator oraz narzędzia wspomagające projektowanie układów programowalnych, obecna jest firma Evatronix, będąca dystrybutorem popularnego pakietu Altium Designer oraz producentem wirtualnych komponentów w postaci bloków IP.

Do tej grupy zalicza się także firma Gamma, która przejęła dystrybucję programu PADS Mentor Graphics od firmy Cadrex. Trzecim dostawcą w tej grupie są współpracujące ze sobą firmy FlowCAD i Softcom, oferujące oprogramowanie Cadence (platforma Allegro) oraz OrCAD. W ofercie firmy te mają ponadto wiele mniejszych narzędzi uzupełniających projektowanie i wspomagających produkcję płytek.

Jeśli chodzi o program Eagle, to do niedawna był on sprzedawany w Polsce przez Lediko i AWE-CAD. Wraz z tym, jak producenta Eagle kupił Farnell, dystrybutor stał się w naturalny sposób dystrybutorem tego oprogramowania w Polsce i dzisiaj Eagle można nabyć od tych trzech firm. Ostatnim dostawcą w tej kategorii jest CSK Kluwetasch, która na rynku polskim oferuje oprogramowanie Cadstar firmy Zuken.

Na rynku działają też dystrybutorzy mniejszych pakietów, jak na przykład Carel, który oferuje symulatory firmy Intusoft. Poza dużymi pakietami oprogramowania EDA ważną część rynku tworzą narzędzia dla mikrokontrolerów, a więc kompilatory, symulatory i debuggery, stosy programowe oraz środowiska IDE do tworzenia systemów embedded.

Niewątpliwie takie programy mają charakter utylitarny i są szeroko wykorzystywane, niemniej relacje wolnego rynku bywają ograniczane przez producentów mikrokontrolerów, którzy promują ich sprzedaż, dając konstruktorom darmowe lub tanie oprogramowanie. Czasem jest to tylko kompilator, a czasem pełne i wydajne zintegrowane środowisko projektowe. Dostawcami takich programów są firmy WG Electronics, sprzedająca oprogramowanie firm Keil, ARM i iSystem oraz produkty do "boundary-scan" firmy JTAG Technologies.

Tabela 3. Plan raportów "Elektronika" na najbliższe miesiące

Drugą firmą tego typu na rynku jest RK-System, dystrybutor kompilatorów, symulatorów i debuggerów IAR Systems, Rowley i Visionics. W zakresie stosów programowych, systemów RTOS i bibliotek programowych na rynku dostępne są produkty firmy Segger oferowane przez JM elektronik i Sciopta Systems dostarczane przez Gryft ec. Dostawcą specjalistycznego oprogramowania do symulacji układów mikrofalowych, analizy pól elektromagnetycznych i elektrostatycznych, projektowania anten, propagacji sygnałów w kablach jest firma Rohde&Schwarz.

Oprócz laboratoryjnej i radiokomunikacyjnej aparatury pomiarowej R&S jest dystrybutorem firm AWR Corporation (produkty Microwave Office i Visual System Simulator) oraz CST AG - Computer Simulation Technology (programy Microwave Studio, Cable Studio i EM Studio). Drugim dostawcą aparatury pomiarowej i oprogramowania jest AM Technologies (do projektowania, modelowania i symulacji układów w.cz. i mikrofalowych - Agilent EEsof).

Grupę dystrybutorów oprogramowania inżynierskiego uzupełniają producenci narzędzi takich jak symulatory cyfrowe (Aldec ADT) i mikrofalowe (QWED). Ostatnią grupą dostawców są dystrybutorzy narzędzi technologicznych wspomagających produkcję (Cadrex), konwerterów i przeglądarek dokumentów CAD (Cadwork).

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również