Przekaźniki elektromagnetyczne zawsze są atrakcyjnym wyborem

Współczesny przekaźnik elektromagnetyczny to miniaturowy element przełączający o dużej odporności elektrycznej i środowiskowej oraz o szerokim spektrum aplikacyjnym. Zapewnia on dużą funkcjonalność za niewielką cenę, przez co niezmiennie jest uznawany za produkt perspektywiczny, użyteczny, a nowe rozwiązania producentów w zakresie miniaturyzacji, wysokiej jakości wykonania, niskiego poboru mocy przez cewkę elektromagnesu sprawiają, że zawsze jest też dla projektantów atrakcyjnym wyborem. Z każdą kolejną wersją elementy te ulegają licznym zmianom, gdyż na rynku jest wielu producentów zabiegających o klientów i proponujących coraz lepsze wykonania. Zapraszamy do zapoznania się z obszerną analizą krajowego rynku przekaźników, w której przyglądamy się zjawiskom panującym w tej branży i staramy się uchwycić wszystkie istotne trendy techniczne.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Wersje z wbudowaną elektroniką

Inną rozwijającą się grupą przekaźników aplikacyjnych są wykonania z wbudowaną elektroniką, czyli wersje czasowe oraz nadzorcze. Terminy te oznaczają tak naprawdę sterowniki elektroniczne o niewielkiej funkcjonalności z możliwością ustawienia pokrętłami czasów i progów oraz histerezy reakcji na zdarzenia, takie jak przekroczenie ustalonego poziomu.

W sumie już nie są to przekaźniki elektromagnetyczne, tylko ogólnie "przekaźniki". Takie wersje to użyteczne komponenty dla automatyki, pozwalające na modernizację i budowę instalacji i urządzeń. Zapewniają sterowanie oświetleniem w garażu, wentylacją w hali, załączaniem oświetlenia przeszkodowego i nie potrzebują złożonych sterowników wymagających programowana, ale jednocześnie użycia czegoś więcej niż sam przekaźnik.

W największej części elementy te pełnią zadania ochronne, a więc wyłączają zasilanie przy przekroczeniu temperatury, napięcia, prądu w obwodzie i przeznaczone są do pracy w instalacjach 1-fazowych prądu przemiennego, ale spotyka się też wersje dla sieci trójfazowej. Z kolei wersje czasowe to elementy, które załączają lub odłączają obwód po zadanym czasie, realizują opóźnienie załączenia lub wyłączenia.

Najważniejsze zjawiska pozytywne dla rynku
 
Zestawienie czynników pozytywnie wspierających rozwój rynku otwiera wzrost nacisku na jakość, który przejawia się w większym zainteresowaniu klientów produktami markowymi, zaawansowanymi technicznie i takimi, co do których nie ma wątpliwości, że będą długo i bezawaryjnie pracować. Na drugim miejscu uplasował się szeroki dostępny asortyment, co pozwala na wybór dobrze pasującego typu do aplikacji spośród wielu wersji oraz propozycji różnych producentów. Innowacyjność przekaźników, wersje specjalizowane pod kątem nowych obszarów rynków nie mają tutaj takiego znaczenia.

Liczba kombinacji i wersji oraz możliwości tych komponentów są imponujące, co zapewne jest podstawą ich użyteczności. Elektronizacja przekaźników daje też możliwości poprawy parametrów oraz jest sposobem na zwiększenie zainteresowania danym typem, np. bistabilnym.

Mimo wielu innowacyjnych produktów, które zaprezentowano w ostatnich latach, znaczenie rynkowe przekaźników z wbudowaną elektroniką, co pokazało nasze badanie ankietowe, jest ułamkiem tego, co zapewniają wersje elektromagnetyczne. Ale na pewno jest to dla producentów przekaźników istotny kierunek rozwoju, poszerzający rynek. To zapewne wynika ze specyfiki omawianej branży, gdzie ewolucja produktów trwa dość wolno i na ich przyjęcie przez rynek trzeba zapewne sporo poczekać.

Stycznik kontra przekaźnik

Poza przekaźnikami na rynku funkcjonują tzw. styczniki. Nazwa ta określa specjalizowany przekaźnik dużej mocy przeznaczony do pracy w aplikacjach przemysłowych i energoelektronicznych. Styczniki są komponentami przeznaczonymi do montażu w obudowie lub na szynie DIN i mają obudowę, która pozwala na zamocowanie w chassis.

Są przeznaczone do łączenia dużych obciążeń, o mocy nawet wielu kilowatów, trójfazowych silników, dużych grzejników oraz całych systemów oświetlenia przemysłowego i obiektowego. Styczniki są łączone przewodami o dużym przekroju i mają wyprowadzenia przystosowane do montażu grubych kabli.

Ich cewka z reguły jest zasilana napięciem 24 VDC lub napięciem przemiennym 230 VAC. Zawierają kilka styków, typowo trzy duże pary styków dla trzech obwodów fazowych, ale czasem też i jedną małą parę do sygnalizacji.

Spis treści
Powiązane treści
Finder - komponenty w automatyce
Jak gasić łuk elektryczny?
Ograniczanie poziomu emisji elektromagnetycznej izolatorów cyfrowych
Ochrona układów przed zakłóceniami elektromagnetycznymi
Ochrona sprzętu elektronicznego przed kierowaną energią promieniowania elektromagnetycznego
Symulacja elektromagnetyczna transpondera RFID
Przekaźniki elektromagnetyczne to produkty zawsze obecne i istotne dla układów elektronicznych i elektrycznych
Kompatybilność elektromagnetyczna - podzespoły i materiały do ochrony przed ESD i EMI
Kompatybilność elektromagnetyczna - szybka analiza zaburzeń krótkotrwałych
CST STUDIO SUITE 2014 - pakiet do projektowania integrujący symulacje elektromagnetyczne EM 3D
Przekaźniki elektromagnetyczne atrakcyjnym dodatkiem na rynku dystrybucji komponentów
Sposoby ograniczania problemów z kompatybilnością elektromagnetyczną
PARP dofinansowuje badania kompatybilności elektromagnetycznej na znak CE
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Elektromechanika
Targi zagraniczne
CWIEME Berlin - międzynarodowa konferencja i wystawa technologii nawijania elementów indukcyjnych
Targi zagraniczne
Targi elektrotechniczne Eliaden 2026
Targi zagraniczne
Międzynarodowe targi przemysłu i automatyki - Industry Days 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów