Wiele nowości i drobnych innowacji

Cały czas na rynku pojawiają się nowe rozwiązania, niemniej rozwój ma ewolucyjny charakter bez przełomowych premier i kamieni milowych po drodze. Dominują systematyczne usprawnienia - pojawiają się mniejsze wersje albo o większej obciążalności. Coraz więcej istniejących typów przekaźników można kupić w wersji energooszczędnej z czułą cewką, pojawiają się też wykonania ciche.

Konstruktor ma coraz większy wybór wersji specjalistycznych, np. nadających się do przełączania wysokich napięć stałych, wersje ze stykami odpornymi na sklejanie się od wysokich prądów udarowych lub też rozwiązania skutecznie komutujące małe prądy.

Branże o największym potencjale zakupowym
 
Tradycyjnie dla polskiego rynku obszar przemysłowy został uznany za najbardziej wartościowy dla rynku przekaźników i padło na niego ponaddwukrotnie więcej wskazań w ankietach niż na całą resztę, a więc elektronikę konsumencką, profesjonalną oraz energoelektronikę. Mimo tej dużej dysproporcji relatywnie wysoka pozycja na wykresie elektroniki konsumenckiej warta jest odnotowania, gdyż z aplikacji tego typu przekaźniki elektromagnetyczne są często eliminowane przez wersje półprzewodnikowe. Wydaje się, że zjawisko to nie jest aż takie silne, o wiele bardziej dzieje się to w obszarze motoryzacji lub AGD.

Poza kwestiami technicznymi przekaźniki zyskują szczelne obudowy zapewniające odporność środowiskową, mające wzmocnioną izolację między cewką i stykami, a w ich kartach katalogowych pojawiają się kolejne certyfikaty jakości potwierdzające deklaracje producenta.

Czasy dostaw

Trudności z zaopatrzeniem w komponenty w ostatnich miesiącach dotykają też rynku przekaźników. Taką tezę potwierdziło nasze badanie ankietowe, a dane na wykresach wyraźnie wskazują na to, że termin dostawy dziś jest bardzo istotny.

Najbardziej dochodowa grupa przekaźników
 
Spojrzenie na poszczególne typy przekaźników pod kątem tego, które typy są najbardziej dochodowe, tym razem przyniosło nieco zaskakujący wynik w postaci wersji miniaturowych, które wyprzedziły rozwiązania przemysłowe. To w dużej mierze wynik specyficznej terminologii i nazewnictwa, gdyż wersje miniaturowe nie są z reguły tymi małymi przekaźnikami, które elektronicy montują na płytkach. Takie to wersje subminiaturowe, zaś terminem miniaturowe określa się większe rozwiązania, które trafiają już do większych aplikacji. Niemniej dalej są to w większości przekaźniki przeznaczone do montażu na PCB, przez co kategoryzacja taka jest jedynie przybliżona i posługiwanie się nią wymaga czujności.

Dla klientów jest to zjawisko niekorzystne, bo wprowadza niepewność do działań i zaopatrzenia, zmusza do większego wysiłku oraz powoduje wzrost cen. W przypadku dystrybutorów jest podobnie - mają oni więcej pracy koniecznej dla uzyskania tego samego efektu, a więcej niepewności to dodatkowe problemy z którymi trzeba się obecnie mierzyć. Najmniej kłopotów alokacja przysparza prawdopodobnie lokalnym wytwórcom, bo wyższe ceny dają godziwy zarobek, a klienci zbyt nie grymaszą.

Dostawcy przekaźników

W zakresie czołowych na rynku dostawców przekaźników widać stabilność i uporządkowanie relacji. Zmiany w sieci dystrybucji pojawiają się rzadko i tylko w zasadzie w zakresie dystrybuowanych marek. W miarę upływu lat dystrybutorzy często poszerzają asortyment i oferują równolegle produkty kilku producentów tak, aby mieć i te lepsze, i te tańsze.

 
Tabela 2. Dane kontaktowe do firm

Przekaźniki sprzedaje wiele firm działających na rynku elektroniki i automatyki, w tym wszyscy dostawcy katalogowi jak TME, Farnell element14, Conrad Electronic, Digi-Key, RS i Elfa Distrelec. Produkty te mają duże hurtownie jak Masters, Maritex, Micros oraz dostawcy specjalizowani np. Codico, Piekarz, Soyter.

Są też oczywiście dostawcy komponentów automatyki: Eltron, Astat, Weidmüller lub Phoenix Contact. Lista ta nie zmienia się od lat, ale w sumie to chyba dobrze, bo nic tak nie cieszy dzisiaj w biznesie jak stabilność. Czołową firmą w skali kraju jest Relpol - nasz krajowy producent przekaźników.

Przegląd ofert

 
Plan raportów "Elektronika" na najbliższe miesiące

Przegląd ofert dostawców przekaźników elektromagnetycznych jest w tabeli 1, a w tabeli 2 podaliśmy dane kontaktowe. Informacje tam zawarte przybliżają podstawowe dane o dostawcach, takie jak wielkość firmy oraz stopień zaangażowania w omawianej tematyce.

W części związanej z przeglądem oferty tabela zawiera listę dostępnych typów oraz specyficznych funkcjonalności tych elementów.

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród producentów, dystrybutorów i innych firm działających w branży przekaźników elektromagnetycznych w Polsce.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również