Urządzenia i moduły do komunikacji bezprzewodowej

Znaczenie i potencjał aplikacyjny technologii bezprzewodowych ciągle się zwiększają. Rozwój technologiczny elektroniki, cyfryzacja procesów w automatyce, w tym wszystkiego, co wiąże się z ideą Przemysłu 4.0, sprzyja wykorzystaniu technologii bezprzewodowych i urządzeń mobilnych. Przykładem mogą być AMR, alarmy, śledzenie w transporcie, IoT, sieci sensoryczne, rozproszone systemy pomiarowe, przemysł i elektronika konsumencka. Wiele zastosowań komunikacji bezprzewodowej tworzy sumarycznie ogromny popyt i nakręca rozwój technologiczny w tym zakresie. Na rynku wiele się dzieje w zakresie technologii, po stronie oferty handlowej, ale również rynku dystrybucji. Z uwagi na to powracamy w ramach raportu "Elektronika" do komunikacji bezprzewodowej, starając się uchwycić wszystkie ważne trendy techniczne i zmiany w biznesie.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Moduły combo

Coraz więcej modułów do komunikacji bezprzewodowej to wersje wielostandardowe lub wielofunkcyjne. Najczęściej Wi-fiłączy się w jednym komponencie z Bluetooth, a moduły komunikacyjne z nawigacją, np. LTE+GNSS. Takie połączenie jest wygodne, tańsze, zajmujące mniej miejsca i tym samym lepiej dopasowane do wymagań aplikacyjnych. Przykładem może być lokalizator wysyłający pozycję obiektu za pomocą sieci komórkowej lub automat podłączony na stałe do sieci przez Wi-Fi, ale także umożliwiający podłączenie się przez Bluetooth użytkownikom/pracownikowi serwisu. Sytuacji, gdzie dodatkowy interfejs jest potrzebny lub przynajmniej mile widziany, jest coraz więcej i stąd produkty takie zyskują na popularności.

Poza rozbudowaniem warstwy sprzętowej, komponenty combo wspierają projektanta w zakresie oprogramowania, czyli że wymagają mniej zabiegów programistycznych nad przekodowaniem, przesłaniem i obróbką danych. Domyślne zadania, jak wspomniane wysyłanie pozycji przez modem komórkowy, są już wstępnie przygotowane przez producenta. Moduły combo są też mniejsze od każdego alternatywnego rozwiązania, a to w obszarze elektroniki mobilnej oraz aplikacji IoT jest bardzo istotne. To samo dotyczy mniejszego poboru mocy, liczby wymaganych elementów zewnętrznych itd.

 

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród krajowych dostawców komponentów do komunikacji bezprzewodowej.

Spis treści
Powiązane treści
Upraszczanie Internetu Rzeczy - poprzez wysoce zintegrowane rozwiązania bezprzewodowe
Moduły komunikacyjne M2M firmy jjPlus – dobra alternatywa dla bardziej znanych produktów
Mikrokontrolery STM32WB – prostota, energooszczędność i minimalizacja kosztów produkcji do aplikacji IoT
S2-LPTX – prosty, tani i funkcjonalny nadajnik Sub-1 GHz
Wielofunkcyjne moduły radiowe firmy 8Devices
Bezprzewodowy system monitorowania jakości wody
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Komponenty
Obudowy i szafy dla elektroniki i przemysłu
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Zobacz więcej z tagiem: Komunikacja
Gospodarka
Znaczenie 5G rośnie, ale LTE pozostaje silne
Prezentacje firmowe
Potęga wyboru dla początkujących i ekspertów, czyli Bluetooth dla każdego
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa radioamatorów HAM RADIO 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów