Rola tanich modułów GSM starszej generacji

Rynek komunikacji bezprzewodowej łączy w całość wielu producentów oraz także bardzo szeroki asortyment produktów. W zakresie komunikacji technologie zmieniają się szybko i to, co dzisiaj wydaje się znakomite pod względem parametrów, wydajności i możliwości, za rok dwa zostanie zastąpione czymś nowszym. W dużej części rozwój oznacza też zachowanie kompatybilności wstecznej, przez co starsze rozwiązania dalej można stosować. W przypadku sieci komórkowych lada moment będziemy korzystać z technologii 5G, aktualnie mamy produkty 4G (LTE), ale cały czas dostępne są wersje 3G a nawet 2G (GPRS).

Struktura sprzedaży urządzeń i modułów do komunikacji bezprzewodowej w 2019 r.
 
Struktura sprzedaży komponentów i urządzeń do komunikacji bezprzewodowej nie wskazuje na to, aby dało się wyróżnić charakterystyczne lub typowe dla dostawców wartości sprzedaży lub aby uprawdopodobnić tezę o tym, że najczęściej jest ona mała lub duża. Przeciwnie, na wykresie proporcje rozłożyły się mniej więcej po równo, co można próbować odczytać w taki sposób, że rynek łączy firmy o różnej wielkości i jest ich na tyle dużo, że nie ma szans na to, aby ktoś branżę zdominował. Technologia w tym obszarze zmienia się na tyle szybko, że nie daje szans na zbudowanie dominującej pozycji i rynek należy do wielu.

Takie rozwiązania mają niewyszukane możliwości, ale dla części użytkowników nadal są wystarczające i relatywnie tanie. Poza tym liczy się ich dostępność, w miarę standardowa konstrukcja, bo są one nierzadko jak spod tego samego stempla, dzięki czemu można łatwo zmienić dostawcę.

Niskie ceny konserwują rynek, bo tym bardziej zaawansowanym trudniej jest się przebić. Teza ta jest najbardziej prawdopodobna w przypadku uniwersalnych technologii komunikacji, czyli dla sieci telefonii komórkowej. Im rozwiązania są bardziej specjalistyczne, tym zjawisko to jest słabiej zarysowane, bo wartość dodana nowych rozwiązań, np. energooszczędność, jest większa i tym samym decydująca o potencjale aplikacyjnym.

Ocena warunków biznesowych panujących na rynku komunikacji bezprzewodowej w 2019 roku
 
Połowa ankietowanych specjalistów była zdania, że w ubiegłym roku warunki biznesowe panujące na rynku komunikacji bezprzewodowej były dobre. Pozostałe dwie odpowiedzi (bardzo dobre lub zadowalające) rozłożyły się mniej więcej po równo, dając wykresowi równe proporcje. Sumarycznie wynik tego zestawienia jest jednoznacznie pozytywny, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę warunki w gospodarce panujące w zeszłym roku oraz duże znaczenie elektroniki i technologii komunikacji w wielu branżach. Zaskakujące byłyby oceny negatywne, przewaga wskazań na warunki zadowalające lub inne sygnały o wydźwięku regresywnym.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również