RF – ciągle się rozwija, bo są niedrogie MCU z RF

Komunikacja bezprzewodowa to także rozwiązania, gdzie nie są potrzebne standardy, duży zasięg lub przepustowość. Aplikacje, gdzie dochodzi do podłączenia jednego urządzenia do sterownika, takie w których nie ma wymagań co do interoperacyjności na poziomie protokołu i podobnych, a więc ogólnie klasa zagadnień o mniejszej złożoności, są z powodzeniem obsługiwane za pomocą modułów radiowych, wbudowanych do wnętrza MCU, dostępnych w formie specjalizowanego chipa. Są to też moduły hybrydowych transceiverów radiowych przeznaczone do wlutowania w PCB, które na wejściu i wyjściu dostarczają/przyjmują zwykły sygnał cyfrowy, realizując modulację/demodulację oraz obsługę toru w.cz. Takie produkty zawsze będą, bo nikt rozsądny nie będzie robił bezprzewodowego dzwonka do bramy na czymś bardziej skomplikowanym. Taki moduł pozwala też zrobić rozwiązanie o charakterze własnościowym (np. w alarmie) z użyciem specyficznego kodowania lub szyfrowania, bo nie zawsze korzystanie z czegoś znanego jest rozsądne. Jak wiadomo, w przypadku sieci bezprzewodowych zagadnienia bezpieczeństwa stają się coraz bardziej istotne, a w przypadku aplikacji IoT nawet są postrzeganie jako kluczowe czynniki dla rozwoju. Stąd tor radiowy z własną obsługą transmisji bywa interesującym pomysłem w pewnej klasie aplikacji. Najlepszym przykładem mogą tu być właśnie bezprzewodowe systemy alarmowe.

Sławomir Szweja

 Micros

  • Jak można ocenić atrakcyjność modułów bezprzewodowej komunikacji z punktu widzenia działalności dystrybucyjnej?

Z punktu widzenia działalności dystrybucyjnej moduły bezprzewodowe stanowią coraz bardziej istotne uzupełnienie naszej oferty asortymentowej. Zajmujemy się głównie kompletacją elementów elektronicznych do produkcji, a moduły bezprzewodowe stanowią zaledwie nieduży wycinek naszej oferty. Jednak w ostatnich latach obserwujemy coraz większe zainteresowanie klientów uwagi na to, że komunikacja bezprzewodowa obecna jest już niemal we wszystkich produktach elektronicznych, nie tylko przenośnych. Użycie gotowego modułu to rozwiązanie o wiele korzystniejsze niż samodzielne jego zaprojektowanie, zważywszy na to, że rynek modułów komunikacyjnych obejmuje coraz większą liczbę producentów, a więc i różnorodnych rozwiązań.

  • Co jest ważne w handlu produktami do komunikacji?

W przypadku produktów do komunikacji kluczowa jest jakość, a uściślając jeszcze bardziej – stosunek jakości do ceny. Moduł komunikacyjny jest częstokroć jednym z najistotniejszych elementów urządzenia, dlatego musi być niezawodny. Rolą dystrybutora jest odpowiednia selekcja producentów, weryfikacja ich możliwości, posiadanych certyfikatów itd. Kolejnym ważnym aspektem – ważnym zresztą dla wszystkich oferowanych produktów – jest krótki termin dostawy. Istotne jest także, aby produkty były długoterminowo dostępne, ponieważ wycofanie modułu z produkcji może się wiązać z koniecznością przeprojektowania urządzania, co bywa czasochłonne i kłopotliwe.

  • Na które grupy produktów jest największy popyt na rynku?

Wśród obecnie popularnych produktów dominują moduły wykorzystujące dwa rodzaje pasm radiowych: sieć komórkową oraz nielicencjonowane pasma ISM (433 MHz i 868 MHz). W przypadku produktów GSM, mimo wszechobecności sieci 4G, wciąż dużym zainteresowaniem cieszą się moduły współpracujące z klasyczną siecią GSM (2G), ponieważ są tanie i zapewniają podstawową łączność w sieci komórkowej. Kolejną ważną gałęzią są produkty do pozycjonowania satelitarnego w oparciu o GPS – dostępne zarówno jako moduły do montażu SMT, jak i w obudowach z kablem i wtyczką. Popularne są także moduły łączące w sobie obsługę sieci GSM z odbiornikiem GPS.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również