Urządzenia i moduły do komunikacji bezprzewodowej

Znaczenie i potencjał aplikacyjny technologii bezprzewodowych ciągle się zwiększają. Rozwój technologiczny elektroniki, cyfryzacja procesów w automatyce, w tym wszystkiego, co wiąże się z ideą Przemysłu 4.0, sprzyja wykorzystaniu technologii bezprzewodowych i urządzeń mobilnych. Przykładem mogą być AMR, alarmy, śledzenie w transporcie, IoT, sieci sensoryczne, rozproszone systemy pomiarowe, przemysł i elektronika konsumencka. Wiele zastosowań komunikacji bezprzewodowej tworzy sumarycznie ogromny popyt i nakręca rozwój technologiczny w tym zakresie. Na rynku wiele się dzieje w zakresie technologii, po stronie oferty handlowej, ale również rynku dystrybucji. Z uwagi na to powracamy w ramach raportu "Elektronika" do komunikacji bezprzewodowej, starając się uchwycić wszystkie ważne trendy techniczne i zmiany w biznesie.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Bluetooth – szybka ewolucja nakręcana smartfonami

W zakresie komunikacji Bluetooth rozwój produktów oraz samego standardu w ostatnich latach bardzo przyspieszył. Aktualnie mamy już 5. wersję, która zapewnia daleko lepsze parametry w porównaniu do poprzedników, zwłaszcza tych sprzed wersji BLE. Bluetooth jest najważniejszą opcją w zakresie komunikacji do aplikacji IoT, bo zapewnia dobre własności energetyczne, wystarczający zasięg i jest dostępny w szerokiej gamie rozwiązań układowych w postaci modułów, samych chipów, mikrokontrolerów z wbudowanym układem tego typu. Do popularności przyczynia się też to, że część aplikacji IoT jest obsługiwana za pomocą smartfonów, właśnie z użyciem Bluetooth.

Bluetooth jest przydatny wszędzie tam, gdzie konieczne jest nie tyle stworzenie całej sieci, ale jedynie przesłanie, od czasu do czasu, niewielkich ilości informacji na niedużą odległość. Wersje BLE (4 i wyżej) pozwalają tworzyć energooszczędne urządzenia pracujące na zasilaniu bateryjnym przez wiele lat i np. przesyłające od czasu do czasu zgromadzone dane. Jeśli natomiast projektowane urządzenie będzie obsługiwało zarówno Wi-Fi, jak i Bluetooth, warto sięgnąć po zintegrowane układy, które pozwalają na użycie obu tych standardów, bez potrzeby stosowania dodatkowych chipów.

Główne trendy techniczne
 
Za najważniejsze trendy techniczne zmieniające rynek komunikacji bezprzewodowej uznano niski pobór mocy, co jest uniwersalną wartością zmieniającą cały rynek elektroniki, a zwłaszcza technologie mobilne. Na drugim miejscu uplasowała się możliwość zdalnego zarządzania pracą aplikacji, dostępność aktualizacji oprogramowania drogą radiową, dzięki którym projektowanie rozproszonych sieci czujnikowych, IoT i podobnych rozwiązań staje się łatwiejsze, a eksploatacja tańsza. Za znaczącą nowość uznano moduły SoM pozwalające na stworzenie aplikacji bez konieczności dodawania zewnętrznego hardware'u (MCU, pamięć), jak również coraz doskonalsze oprogramowanie projektowe przyspieszające tworzenie aplikacji.
Spis treści
Powiązane treści
Upraszczanie Internetu Rzeczy - poprzez wysoce zintegrowane rozwiązania bezprzewodowe
Moduły komunikacyjne M2M firmy jjPlus – dobra alternatywa dla bardziej znanych produktów
Mikrokontrolery STM32WB – prostota, energooszczędność i minimalizacja kosztów produkcji do aplikacji IoT
S2-LPTX – prosty, tani i funkcjonalny nadajnik Sub-1 GHz
Wielofunkcyjne moduły radiowe firmy 8Devices
Bezprzewodowy system monitorowania jakości wody
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Komponenty
Obudowy i szafy dla elektroniki i przemysłu
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Zobacz więcej z tagiem: Komunikacja
Gospodarka
Znaczenie 5G rośnie, ale LTE pozostaje silne
Prezentacje firmowe
Potęga wyboru dla początkujących i ekspertów, czyli Bluetooth dla każdego
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa radioamatorów HAM RADIO 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów