Od wielu lat najpopularniejszym zastosowaniem technologii RFID w kraju jest kontrola dostępu do obiektów i rozliczanie korzystania z usług (np. domofony, szafki basenowe, bramy parkingowe). Aplikacje te bazują na prostych i tanich czytnikach i transponderach. Inne realizowane wdrożenia systemów dotyczą głównie logistyki towarów, transportu i przemysłu. Na rozwój rynku mają też wpływ światowe trendy odnośnie do zastępowania papierowych nośników informacjami elektronicznymi, a także powstające rozporządzenia definiujące nośniki elektroniczne w postaci np. kart RFID w wielu aspektach życia codziennego.
Bardziej masowe aplikacje dotyczą systemów biletowych w komunikacji miejskiej, elektronicznych dokumentów i podobnych. Wiele rozwiązań RFID przyjęło się bardzo dobrze na rynku i wśród różnych instytucji widać chęć do dalszego ich wdrażania. Przykładem mogą być wszelkiego rodzaju systemy lojalnościowe, płatnicze i niewątpliwie w tym obszarze widać duży wzrost. Można wprawdzie zastanawiać się, czy dobra koniunktura nie wynika trochę z narzucanego przymusu, jednak z punktu widzenia RFID są to masowe aplikacje, dające użytkownikom wiele wartości dodanej.
Patrząc od strony zastosowań i potencjału, jaki kryje się w radiowej identyfikacji, można uznać, że RFID to stosunkowo młody rynek ze znaczną szansą na rozwój. Coraz więcej producentów rozumie, że skoro na przestrzeni lat ceny transponderów nie spadły do poziomu takiego, jak jest to w przypadku etykiet papierowych, to znaczy, że droga do rozwoju rynku wiedzie nie tylko wyłącznie przez masowość zastosowań. Dlatego coraz więcej wdraża się obecnie projektów profesjonalnych, przemysłowych i specjalnych. Rynek kieruje się także coraz bardziej w stronę rozwiązań, które można zaimplementować w istniejących już urządzeniach.
To ważna zmiana, bowiem dodanie identyfikacji radiowej jest w takim przypadku mniej obciążające budżet i może być atrakcyjnym elementem unowocześnienia, przedłużającym czas eksploatacji.Szansę na wzrost zainteresowania systemami RFID dają także wyższe częstotliwości pracy z zakresu UHF, a więc aplikacje pracujące głównie w paśmie 868 MHz. Pozwalają one na rozszerzenie zasięgu działania, nawet do 10 metrów, co w połączeniu z wydajnymi mechanizmami antykolizyjnymi sprawia, że zastosowanie RFID w logistyce, które w praktycznej realizacji napotykało głównie barierę zasięgu, stało się dzisiaj nareszcie możliwe.
Duży zasięg działania pozwala również na ograniczenie liczby wymaganych czytników, co zmniejsza koszty budowy systemu identyfikacji oraz zapewnia większą pewność działania. Likwidacja takich ograniczeń z pewnością może okazać się pozytywnym bodźcem do rozwoju. Przełomem jest też pojawienie się na rynku dopracowanych czytników UHF dostępnych w umiarkowanej cenie, które sprawiają, że technologia UHF może być stosowana w realnym środowisku przemysłowym.