Trendy technologiczne
Pojawiające się na rynku nowości w zakresie radiowej identyfikacji po stronie transponderów dotyczą najczęściej rozwiązań profesjonalnych przeznaczonych do pracy w specyficznych zastosowaniach. To dlatego, że na drugim biegunie rynku, w zakresie popularnym, cele techniczne zostały już dawno osiągnięte i liczy się tylko cena. Kolejne zmiany, na przykład stopniowe wypieranie najprostszych kart Unique przez Mifare, wynikają po części właśnie z porównywalnych cen tych produktów.
Drugim powodem jest to, że coraz więcej systemów na rynku wykorzystuje częstotliwość 13,5 MHz, w którym istnieje standard ISO15693, umożliwiający kompatybilność identyfikatorów i czytników pochodzących od różnych producentów, jak również daje możliwość wykorzystania identyfikatorów z większą pojemnością pamięci, możliwością zapisu i kodowania transmisji, takich jak dominujący na rynku krajowym Mifare. Obszar wykorzystania tego pasma obejmuje obecnie głównie aplikacje niewymagające dużego zasięgu odczytu, jednak zapewniające możliwość odczytu wielu transponderów jednocześnie oraz dające bezpieczeństwo i ochronę przed nieuprawnionym działaniem.
Korzystają z tego systemy biletowe, karty bankowe. Do nowości zaliczyć można transpondery przeznaczone do pracy w trudnych warunkach eksploatacyjnych, jak temperatura i zabrudzenie oraz wersji, które mogą pracować przyklejone do metalowej obudowy. Innym przykładem mogą być tagi „inteligentne” z dużą ilością pamięci na aplikacje, wbudowanym modułem szyfrującym, zapewniającym wysokie bezpieczeństwo danych lub też mające wbudowane złożone mechanizmy zapobiegające klonowaniu kart.
Jakie nowości w zakresie identyfikacji radiowej warte są wymienienia? Technologia RFID przestała już być nowością na rynku i okrzepła w wielu aplikacjach. Dla systemów kontroli dostępu i biletowych jest już rozwiązaniem oczywistym i preferowanym przez użytkowników, ze względu na bezpieczeństwo i wygodę stosowania. Producenci rozwiązań RFID, dla tej grupy aplikacji, koncentrują się dzisiaj głównie na powiększaniu możliwości czytników i ich miniaturyzacji. Przykładem są tu produkty firmy Netronix, gdzie najmniejszy czytnik integruje w sobie funkcjonalność kilku czytników poprzedniej generacji w miniaturowej formie 17×17mm. W transponderach popularne staje się wykonywanie ich wstępnej personalizacji już na etapie produkcji. Pozwala to na uzyskanie najniższej ceny jednostkowej nadruku, przy jego wysokiej jakości, nieosiągalnej dla popularnych drukarek termotransferowych. W aplikacjach logistycznych i przemysłowych trwa ciągle rozwój samych transponderów pod względem odległości odczytu oraz formy samego transpondera. Pojawiają się wersje pracujące prawidłowo w otoczeniu metalu oraz spełniające specyficzne normy np. ATEX. |