Wyświetlacze z kontrolerem wysokiego poziomu

Współczesny wyświetlacz to oczywiście jednostka graficzna, pozwalająca na wyświetlanie kolorów w pełnej palecie i bardzo często współpracująca z panelem dotykowym. Za proces wyświetlania informacji oraz realizację interfejsu elektrycznego do aplikacji odpowiada w niej specjalizowany sterownik, ale bez względu na użyty układ, trzeba opracować wyświetlaną grafikę, strukturę interfejsu oraz powiązać wyświetlaną treść z dotykanymi na panelu punktami. Realizacja interfejsu graficznego do aplikacji nie jest rzeczą banalną, zwłaszcza gdy struktura menu jest rozbudowana, a pikseli do obsłużenia dużo. Skala trudności pogłębia się jeśli treść ma być animowana: paski postępu mają się poruszać, przyciski w czasie dotykania mają wizualnie sygnalizować reakcje, a wyświetlane treści nie są statyczne, tylko zależne od kontekstu.

Tworzenie grafiki, rysowanie elementów interfejsu takich jak przyciski, okienka, a także pisanie tekstu w trybie graficznym wymaga posiadania oprogramowania pozwalającego na rastrowanie takich elementów, wykreślanie fi- gur i dokonywanie podstawowych operacji jak na przykład wypełnianie obszaru kolorem. W takich przypadkach cenną pomocą są biblioteki graficzne, dzięki którym nie trzeba się martwić o sterowanie poszczególnymi pikselami, skalowanie czcionek wektorowych, wybieranie tła i dziesiątki innych operacji. Na rynku jest wiele takich produktów, zarówno darmowych, jak i komercyjnych. Cechą wspólną jest to, że zwykle współpracują one z popularnymi modelami wyświetlaczy lub są dopasowane do określonej rodziny mikrokontrolerów.

Ważne i poszukiwane funkcje techniczne
 
Poszukiwane funkcje techniczne wyświetlaczy, takie jak czytelność przy oświetleniu słonecznym, szeroki zakres temperatur pracy czy też kompletne rozwiązanie wyświetlacza z panelem dotykowym, to cechy poszukiwane przez producentów urządzeń przemysłowych, specjalistycznych rozwiązań budynkowych, medycznych i podobnych. Wysoko oceniono także kompatybilność mechaniczną i pinową między poszczególnymi wersjami, co sugeruje, że znaczna część aplikacji funkcjonuje na rynku przez długi czas.
Najbardziej perspektywiczne obszary aplikacyjne
 
W warunkach krajowych rozwiązania przemysłowe zawsze postrzegane były jako najcenniejsze i tym samym także najbardziej atrakcyjne dla dystrybutorów. To się nie zmieniło i w naszym najnowszym zestawieniu także wybijają się wyraźnie ponad całą resztę. Za przyszłościowe uznane także zostały rozwiązania dla inteligentnego domu oraz cały świat IoT i sprzęt zasilany z baterii.

Tworzenie grafiki "na piechotę", a więc bez oprogramowania narzędziowego nie jest ani łatwe, ani przyjemne, a poza tym nie ma na taką "zabawę" czasu. W obszarze wyświetlaczy rozwój technologii jest dzisiaj szybki, a liczba nowych produktów, wersji kontrolerów i opcji wymagających uwagi ze strony projektantów jest dzisiaj bardzo duża. Standardowa biblioteka procedur pozwala opanować tę zmienność i przestać się skupiać na szczegółach. Oznacza to, że dostępność oprogramowania wspierającego tworzenie grafiki, nowoczesnego GUI i generalnie ułatwiającego komunikację z użytkownikiem, staje się jednym z bardziej istotnych zagadnień i narzędziem wspierającym sprzedaż.

Z pewnością to powiązanie z popularnym hardware'm oraz ogromny nakład pracy, jaki wiąże się z przygotowaniem obsługi wyświetlacza w aplikacji, ma dla rynku działanie regresywne. Zmiany są pracochłonne i kosztowne, stąd wybór wyświetlacza do urządzenia, który ma zostać oprogramowany samodzielnie, jest zadaniem niełatwym i wymagającym analizy wielu danych, w tym żywotności konstrukcji. Z tej też przyczyny na rynku wyświetlaczy kompatybilność mechaniczna, pinowa oraz związana ze sterownikiem są zagadnieniami, którym poświęca się wiele uwagi.

W sytuacji, gdy skala projektu jest mała, pisanie oprogramowania pod konkretny wyświetlacz może zupełnie stracić sens i wówczas lepiej sięgnąć po wyświetlacze zintegrowane z kontrolerem wysokiego poziomu. Są to gotowe specjalizowane komputery, zawierające wyświetlacz, panel dotykowy, sterownik z oprogramowaniem, który realizuje funkcje interfejsu użytkownika. Firmware takich produktów pozwala na proste i szybkie tworzenie aplikacji.

Są to rozwiązania idealnie pasujące do sytuacji, gdy serie produktów są małe, menu skomplikowane, a rodzina produktów zawiera wiele typów, do których trzeba przygotować oddzielną funkcjonalność.

Sławomir Szweda


założyciel i CEO Unisystem

  • Jakie zjawiska na rynku wyświetlaczy są warte zauważenia?

Od początku pandemii na rynku wyświetlaczy można zauważyć bardzo dużą dynamikę dotyczącą przede wszystkim rosnących cen, problemów z dostępnością komponentów oraz wydłużających się czasów dostaw. Niemniej jednak zmieniają się także trendy dotyczące samych produktów.

Warto podkreślić rosnącą popularność paneli IPS TFT, które oferują prawie nieograniczone kąty obserwacji. Rozwiązania tego typu są często standardem na rynku konsumenckim, jednak w aplikacjach przemysłowych były pomijane przede wszystkim ze względu na optymalizację budżetu projektu oraz wysokie wymagania dotyczące innych parametrów wyświetlacza.

Obserwujemy również coraz większe zainteresowanie usługą bondingu optycznego, który wykonujemy w naszym clean roomie. Łączenie wyświetlaczy z sensorami dotykowymi w ściśle kontrolowanych warunkach pozwala ograniczyć możliwość wnikania zanieczyszczeń pomiędzy poszczególne warstwy panelu, a tym samym zapewnić jego jak najlepsze funkcjonowanie.

  • Czego oczekują klienci zaopatrujący się w wyświetlacze?

Niezmiennie kluczowym czynnikiem dotyczącym samych produktów jest jakość. Na drugim miejscu – zdecydowanie cena. Jednak dynamiczne zmiany na rynku wyświetlaczy sprawiły, że klienci coraz bardziej zwracają uwagę na rzetelność i stabilność dostawców. Kluczowym czynnikiem budującym zaufanie z klientami jest dla nas dobra komunikacja – to podstawa udanej współpracy w tak zmiennych i trudnych warunkach. Z perspektywy klienta ważne jest także wsparcie techniczne oferowane przez dostawcę. Jego doświadczenie niejednokrotnie pozwala uniknąć błędów w trakcie implementacji, zoptymalizować projekt i przyspieszyć czas jego wdrożenia.

  • Gdzie kieruje się rozwój (obszary aplikacyjne, sektory rynku)?

Urządzenia wyposażone w wyświetlacze są spotykane już niemal wszędzie. Mnogość aplikacji sprawia, że rynek zbytu jest bardzo szeroki. Obecnie obserwujemy duży rozwój w aplikacjach typu green city, jak np. ładowarki do samochodów elektrycznych. Ważnym sektorem są także rozwiązania smart home.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również