Usługi projektowania elektroniki

Ciągły rozwój branży elektroniki wymusza coraz większy stopień specjalizacji wśród inżynierów zajmujących się tworzeniem urządzeń, na skutek czego większość projektów, szczególnie tych złożonych, wymaga współpracy całych zespołów fachowców o różnych specjalizacjach oraz doświadczeniu. Zajmując się elektroniką profesjonalną, bardzo trudno jest obecnie zachować ogólny profil, zaś niemal każde nowe zadanie wymaga pogłębiania wiedzy przez wszystkich członków zespołu. W takiej sytuacji w wielu przypadkach rozsądna może się okazać decyzja o szukaniu możliwości konstrukcyjnych poza firmą.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Są też pozytywne aspekty

Wojna i pandemia wywołały zwiększenie zainteresowania pracami R&D w zakresie sprzętu medycznego, a ostatnio także technologii wykorzystywanych w pomiarach środowiska, co sugeruje odczuwanie pewnego zagrożenia, choćby skażeniem. Rośnie liczba projektów wojskowych, w których realizację zaangażowane są głównie większe firmy.

Pozytywnym zjawiskiem jest ponadto to, że coraz więcej firm chce inwestować w rozwiązania specjalizowane, pojawiają się ciekawe, interdyscyplinarne projekty. Rośnie też świadomość klientów, że cena nie powinna być głównym czynnikiem wyboru firmy realizującej projekt. Ponieważ problemy z łańcuchami dostaw elementów wymuszają przeprojektowywanie urządzeń (optymalizację BOM-ów), ponowne badania, certyfikację, pracy i zleceń jest więcej. Stąd, mimo rynkowych turbulencji, branża radzi sobie raczej dobrze.

Ocena stopnia specjalizacji firm w projektowaniu #14
 
Dla prawie 40% firm z tego zestawienia usługi projektowania urządzeń elektronicznych są ważną częścią działalności, często główną i najważniejszą. Dla co trzeciej firmy dalej jest to ważna część aktywności, ale już dowiązana do produkcji na zlecenie, działalności naukowej lub jako wsparcie techniczne dla dystrybucji. W porównaniu do innych obszarów tematycznych, omawianych w naszych analizach, stopień specjalizacji jest duży.
Czynniki przeszkadzające w zlecaniu projektowania poza firmę #4
 
Niezmiennie od lat najwięcej obaw jest o możliwy wyciek własności intelektualnej poza firmę (oprogramowania, szczegółów hardware), a znajdujące się na drugiej pozycji kryterium pt. chęć do integracji kompetencji w firmie, w praktyce wspiera to pierwsze. Firmy wolą, aby projekt tworzył zespół inżynierów pracujących w firmie, ale potrafią się zmierzyć z tym, że nie jest to cel absolutny. Ostatnie kryterium znajdujące się na samym dole wykresu, a więc brak wysokiej jakości usług projektowych na rynku, to natomiast wielki komplement dla branży, która jest w stanie podejmować się realizacji najbardziej złożonych zagadnień.

mgr inż. Edward Michalczewski


kierownik działu projektowania – Bornico

  • Epidemia koronawirusa i problemy z dostępnością. Jak te zjawiska przenoszą się na sferę projektowania?

Wszyscy słyszeliśmy o przestojach producentów samochodów z powodu braku "mikrochipów".

Wciąż wiele kluczowych podzespołów, czyli np. mikrokontrolery, jest na tzw. alokacji. Przed zespołami projektantów stoi wyzwanie: jak zapewnić ciągłość produkcji opracowanych wcześniej urządzeń? Najtrudniejsza sytuacja dotyczy rozwiązań bazujących na mikrokontrolerach, których zamienniki z reguły nie występują.

W obliczu tej rzeczywistości managerowie producentów elektroniki kładą nacisk, aby zapewnić ciągłość dostaw wyrobów końcowych, na które istnieje popyt. Jednym z najistotniejszych zadań staje się ocena przyszłych możliwości zaopatrzeniowych. Dystrybutorzy starają się pomagać i przewidzieć przyszłą sytuację, ale doświadczenia jednak wskazują, że nie zawsze są w stanie pomóc. Typowym działaniem jest próba znalezienia bardziej dostępnych mikrokontrolerów i przeprojektowanie gotowych urządzeń. Dobrą praktyką jest aktualizacja projektów urządzeń z możliwością użycia alternatywnych układów. W grę wchodzi często nie tylko rodzaj konkretnego układu, ale także możliwość zastosowania go w innej wersji obudowy. Skoro mowa o urządzeniach opartych na mikrokontrolerach, to nieodłącznym elementem jest oprogramowanie wbudowane.

Czasem jest potrzeba wykonania kilku alternatywnych płytek drukowanych, aby zależnie od sytuacji zlecić produkcję odpowiedniej wersji. To samo dotyczy wspomnianego firmware. Nowe opracowania wymagają nowych testów, dopuszczeń i certyfikatów. W związku z nadmiarem pracy w tym sektorze nie wystarcza czasu na nowe opracowania. Trudno jest znaleźć nowych pracowników. Proces ich wdrożenia jest zwykle długotrwały. Wymagania finansowe bywają wygórowane. Z kolei nieprzewidywalność w zakresie możliwości produkcji nowych wyrobów oraz koszty wdrożenia stawiają czasami pod znakiem zapytania czy warto zajmować się konkretnym nowym projektem.

Spis treści
Powiązane treści
Efekt CAF - niebezpieczne zwarcia na płytce drukowanej
Projektuj i produkuj z Elgór + Hansen
Postcovidowa rzeczywistość biur projektowych – praca hybrydowa
Inżynieria zorientowana na integralność sygnałową
Projektowanie płytek z układami BGA – z uwzględnieniem możliwości produkcyjnych i kosztów
Sektor Electronic System Design notuje w drugim kwartale 4 mld dolarów przychodów
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Projektowanie i badania
Gospodarka
DigiKey sponsoruje KiCad
Targi zagraniczne
30. Międzynarodowa Specjalistyczna Wystawa Produkcji, Innowacji i Rozwiązań Inżynieryjnych BALTTECHNIKA
Gospodarka
Plessey wdraża system MES od Critical Manufacturing w celu wsparcia eksperymentalnych procesów produkcji microLED
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów