Usługi projektowania elektroniki

Ciągły rozwój branży elektroniki wymusza coraz większy stopień specjalizacji wśród inżynierów zajmujących się tworzeniem urządzeń, na skutek czego większość projektów, szczególnie tych złożonych, wymaga współpracy całych zespołów fachowców o różnych specjalizacjach oraz doświadczeniu. Zajmując się elektroniką profesjonalną, bardzo trudno jest obecnie zachować ogólny profil, zaś niemal każde nowe zadanie wymaga pogłębiania wiedzy przez wszystkich członków zespołu. W takiej sytuacji w wielu przypadkach rozsądna może się okazać decyzja o szukaniu możliwości konstrukcyjnych poza firmą.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Kłopoty z kadrą i konkurencją

Od wielu lat problemem rynku usług projektowych w zakresie elektroniki są kłopoty z wykwalifikowaną kadrą inżynieryjną. Jest to zjawisko wielowymiarowe, pozytywne lub negatywne, w zależności od wybranego punktu obserwacji rynku i miejsca, które obserwator zajmuje w branży. Braki specjalistów u producentów elektroniki oraz duże koszty zatrudnienia takich osób to jeden z czynników odpowiedzialnych za powstawanie zleceń dla firm zewnętrznych. Z punktu widzenia biur inżynierskich można postrzegać to jako czynnik pozytywny, a więc sprzyjający rozwojowi outsourcingu w projektowaniu. Dla krajowych placówek, zajmujących się projektowaniem, braki kadrowe są jednocześnie kłopotem, bo o pracownika muszą one konkurować z dużymi i silnymi graczami zagranicznymi. Firmy takie przejmują wykwalifikowaną kadrę, tworząc konkurencję płacową i nie tylko, tj. zapewniając warunki rozwoju charakterystyczne dla dużych organizacji.

Biura inżynierskie zmagają się ponadto z konkurencją ze strony freelancerów, a więc zwykle osób, dla których projektowanie jest działalnością dodatkową, dorywczą i często bez umocowania formalnego w działalności gospodarczej, na przykład w domu po godzinach normalnej pracy zawodowej. Osoby takie tworzą konkurencję kosztową, dotkliwą głównie dla małych biur projektowych. Podejmują się z reguły zleceń mniej skomplikowanych oraz adresują swoje usługi zwykle do firm mało związanych z elektroniką jako działalnością główną.

Jak można ocenić warunki biznesowe panujące na rynku elektroniki w 2021 roku? #15
 
90% pytanych oceniło pozytywnie warunki panujące na rynku usług projektowania elektroniki, z czego połowa jedynie jako zadowalające. To znakomity wynik, który wskazuje, że pandemia, kłopoty z niedostępnością komponentów oraz inne ograniczenia praktycznie nie oddziaływały negatywnie na działalność. Projektowanie nowych urządzeń, modernizacje, zmiany konstrukcyjne wywołane niedostępnością elementów zawsze zapewniają pracę i zlecenia.
Która część pracy zlecana jest najczęściej? #6
 
Współpraca z zewnętrzną firmą projektową dotyczy w dwóch trzecich przypadków całości zagadnienia, a więc całego rozwiązania. Kompleksowe rozwiązanie wiąże się z najmniejszym ryzykiem projektowym, bo nie powoduje rozmycia odpowiedzialności. Daje się też łatwiej opisać i można sprecyzować granice, funkcjonalność lub wycenić zakres prac. Z kolei moduł, a więc fragment funkcjonalny, to zapewne adekwatne wyjście z problemu braku specjalisty w ramach firmy oraz chęci zachowania kontroli nad projektem.
Ocena problemów z długim czasem dostaw #7
 
Długie czasy dostaw to problem, który wpływa na wszystkie firmy w branży elektroniki. Dla firm projektowych braki oznaczają przerabianie projektów pod elementy alternatywne, dostępne lub takie, które udało się kupić. Z reguły jest to praca dodatkowa, na którą nie ma czasu i za którą kryje się ryzyko przeoczenia ważnego zagadnienia lub też zwykłej pomyłki z pośpiechu. Braki podzespołowe opóźniają też realizację projektów, gdyż nie wiadomo, co z podzespołów będzie dostępne na rynku za rok czy dwa, jak będą kształtować się ceny oraz czy w warunkach, które mamy w gospodarce, na hipotetycznie tworzony projekt będą chętni klienci.

Konkurencja ze strony freelancerów jest postrzegana negatywnie z uwagi na inne koszty działania, o czym w ankietach napisał nam ze szczegółami Michał Grochowina – właściciel firmy Eleproject. Ale w innej ankiecie znalazł się pogląd, że freelancerzy dla większych biur inżynierskich pozyskują zlecenia, bo wiele firm zawiodło się na współpracy z nimi i wyciągając naukę z błędu, w kolejnych ruchach stawiają na profesjonalistów. Wynika z tego, że problem nie jest de facto z freelancerami, ale z edukacją rynku i podejściem klientów, którzy powinni być ostrożniejsi w decyzjach.

Jeszcze inna opinia Kamila Grabowskiego z firmy FastLogic wskazuje na to, że mamy problem z projektantami, gdyż rynek pracy drenują duże firmy IT. Przedsiębiorstwa te mają wielkie potrzeby kadrowe i zatrudniają właściwie nieograniczoną liczbę inżynierów o profilu IT. Nęcą studentów zarobkami, benefitami, udogodnieniami i gros kandydatów wybiera obecnie kierunki informatyczne często zamiast elektronicznych. Pod ten trend uczelnie tworzą kierunki kształcenia i alokują miejsca, kosztem tych trudniejszych lub mniej popularnych, w tym także elektroniki. Efektem jest to, że nie mamy wielu specjalistów od zaawansowanych technologii, gdyż liczba studentów jest ograniczona.

Krzysztof Torczyński


prezes firmy Printor

  • Epidemia koronawirusa i problemy z dostępnością. Jak to się przenosi na Waszą pracę?

Epidemia koronawirusa wywołała zaburzenia na wielu rynkach po stronie popytu, ale w mojej ocenie najsilniejszy wpływ na branżę elektroniczną mają problemy po stronie podażowej – brakiem komponentów. Oczywiście utrudnia to pracę projektantów i stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji wielu projektów, szczególnie jeżeli bazowały na układach scalonych STM albo Microchipa. Z drugiej strony wzrosło zapotrzebowanie na kreatywne rozwiązania, pozwalające na radzenie sobie z brakiem dostępności. Często pod krytycznymi elementami stosowane są od razu podwójne footprinty, umożliwiające łatwą zmianę chipu.

  • Wojna na Ukrainie – co ona zmienia w Waszym biznesie?

Są spore utrudnienia w transporcie: wagony nie dojeżdżają, spedytorzy nie mogą ubezpieczyć transportu, wzrosły ceny frachtu ze Wschodu. Ukraina jest jednym z głównych dostawców neonu i palladu, używanych w produkcji półprzewodników, co prawdopodobnie pogłębi niedobory na rynku elektroniki. Sankcje blokują dostęp do rosyjskich hut aluminium, niklu i miedzi, które są podstawowymi materiałami w produkcji. Do Polski relokowana jest część produkcji, która realizowana była na Ukrainie, a musiała zostać wstrzymana. Ze względu na bliskość geograficzną i kulturową oraz ułatwienia przygotowywanie przez ustawodawców – możemy spodziewać się, że takich zleceń będzie coraz więcej.

Spis treści
Powiązane treści
Efekt CAF - niebezpieczne zwarcia na płytce drukowanej
Projektuj i produkuj z Elgór + Hansen
Postcovidowa rzeczywistość biur projektowych – praca hybrydowa
Inżynieria zorientowana na integralność sygnałową
Projektowanie płytek z układami BGA – z uwzględnieniem możliwości produkcyjnych i kosztów
Sektor Electronic System Design notuje w drugim kwartale 4 mld dolarów przychodów
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Projektowanie i badania
Gospodarka
DigiKey sponsoruje KiCad
Targi zagraniczne
30. Międzynarodowa Specjalistyczna Wystawa Produkcji, Innowacji i Rozwiązań Inżynieryjnych BALTTECHNIKA
Gospodarka
Plessey wdraża system MES od Critical Manufacturing w celu wsparcia eksperymentalnych procesów produkcji microLED
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów