Komponenty do instalacji energetyki odnawialnej

Energia elektryczna w ostatnim roku znacznie podrożała, a na 2023 rok zapowiadane są dalsze korekty cenników w górę, przez co opłacalność budowy instalacji odnawialnych stale się poprawia, a okres amortyzacji jest dzisiaj o kilka lat krótszy niż pięć lat temu. Komponenty wykorzystywane w instalacjach są też coraz tańsze i lepsze, bo na przestrzeni lat zostały dopracowane i są już wytwarzane na dużą skalę. Falowniki biją rekordy sprawności, są mniejsze i tańsze, co jest wynikiem zaawansowania technologii półprzewodnikowych oraz dużej konkurencji na rynku. Z jednej strony, rosnące ceny energii bezsprzecznie napędzają branżę energii odnawialnej, z drugiej zaś coraz bardziej odczuwalny brak gotowości sieci energetycznych do przyłączenia kolejnych instalacji zauważalnie hamuje rozwój OZE w Polsce. Jednak w kolejnych latach wszyscy specjaliści spodziewają się dalszego, dynamicznego wzrostu sektora PV, który mimo niełatwej sytuacji legislacyjnej i logistycznej notuje kolejne, rekordowe wyniki.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Komponenty specjalizowane

Na rynku dystrybucji jest coraz więcej komponentów specjalizowanych, a więc zaprojektowanych specjalnie pod kątem pracy w instalacjach energii odnawialnej. Głównie chodzi tutaj o wersje do instalacji fotowoltaicznych (PV), do których potrzebne są przewody o dużym przekroju i odpornej na wpływ środowiska izolacji, po to, aby zapewnić małe straty mocy i upływy, a więc bezpieczeństwo podczas wielu lat pracy. Kolejny element, gdzie widoczna jest specjalizacja aplikacyjna, to złącza o minimalnych stratach, łatwe w montażu itd. Są to złącza kabel-kabel o dużej odporności na czynniki środowiskowe. Złącza solarne mają specjalną konstrukcję mechaniczną, bo instalatorzy wykonują swoją pracę często w niewygodnych pozycjach. Oczekiwana jest także możliwość łączenia za pomocą tego samego elementu przewodów o szerokim zakresie przekrojów.

Do instalacji niezbędne są ponadto przekaźniki i styczniki umożliwiające przełączanie obwodów stałoprądowych o dużej mocy, komponenty sieciowe do zdalnego zarządzania, elementy systemów pomiarowych, mierniki mocy, układy akwizycji danych, rejestratory napięć i prądów. Obowiązkową częścią instalacji są też komponenty zabezpieczające, głównie chodzi o ograniczniki przepięć od wyładowań atmosferycznych.

Najważniejsze czynniki negatywne dla rynku komponentów do energii odnawialnej #9
 
Główne czynniki przeszkadzające w rozwoju to długie terminy dostaw i zawirowania w łańcuchach wywołane pandemią i wojną. Na trzecim miejscu uplasowały się wysokie ceny tych rozwiązań, które tworzą dla inwestycji barierę ekonomiczną opłacalności. Tak zarysowane kryteria nie są zaskakujące, stąd warto zerknąć na dół wykresu. Nie mamy problemów ze świadomością rynku oraz z wielką konkurencją. Klientów nie trzeba przekonywać do rozwiązań ekologicznych, wystarczająca jest zapewne perspektywa oszczędności lub to, że w niesprzyjających warunkach instalacja i działanie będzie możliwe.
Ocena problemów z długim czasem dostaw i wywołanych wojną #8
 
Problemy popandemiczne z długimi czasami dostaw oraz zakłóconą logistyką z uwagi na wojnę w Ukrainie, cały czas nieopanowana sytuacja związana z koronawirusem w Chinach przenoszą się na warunki działania firm krajowych związanych biznesowo z energią odnawialną. Negatywny wpływ jest, to oczywiste, niemniej wykres sugeruje, że sytuacja daje się opanować.

Ankiety i tabele z prezentacją o ofert

Przegląd rynku od strony dostawców i ofert związanych z energią odnawialną zawarty został w tabeli 1. Informacje tam podane przybliżają podstawowe informacje na temat oferowanych typów źródeł energii, urządzeń do magazynowania, układów przekształtników, komponentów do budowy instalacji oraz powiązanych usług. W tabeli 2 zamieszczamy dane kontaktowe do firm.

 

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród producentów, dystrybutorów i innych firm działających w branży energii odnawialnej w Polsce.

Spis treści
Powiązane treści
USA i Kanada zainwestują 12 bln dolarów w odnawialne źródła energii
Do 2029 roku przychody sektora BESS osiągną 12,7 mld dolarów
Na co uważać decydując się na fotowoltaikę?
Energia odnawialna – komponenty do tworzenia instalacji
Przekaźniki Relpolu w systemach solarnych
Rozdzielnice fotowoltaiczne PV Next – łatwe, szybkie i bezpieczne okablowanie
MC4 – oryginał jest tylko jeden!
Inteligentny system pomiarowy w licznikach energii z zastosowaniem modemu RB900SG
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Zasilanie
Technika
Kryteria wyboru konwertera DC-DC do aplikacji medycznych
Targi krajowe
Targi Energetyczne ENERGETICS
Targi krajowe
38. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów