Kto zleca projektowanie?
Z punktu widzenia potencjału branży najlepiej byłoby, aby jak najwięcej zleceń płynęło ze strony dużych firm i partnerów zagranicznych, gdyż takie firmy są w stanie zapewnić najszybszy wzrost i dać dobry zarobek. Tymczasem według danych pokazanych na rysunku 10, najwięcej zleceń płynie ze strony małych krajowych firm (31%) lub przedsiębiorstw średniej wielkości, które razem tworzą dwie trzecie strumienia popytu na omawiane usługi.
|
Tylko co piąty projekt pochodzi z zagranicy, co można odczytywać tak, że o ile Polska osiągnęła dobry potencjał i pozycję kooperanta na rynku montażu kontraktowego, to niestety usługi projektowe nie są jeszcze tak dobrze rozpoznawalne. Iskierka nadziei kryje się w nowych, innowacyjnych firmach, których na razie jest około 17%, niemniej one mogą najłatwiej odrzucić uprzedzenia i lęki związane z wprowadzeniem obcych osób w tajniki technologiczne własnego rozwiązania.
Ostatni wykres, przedstawiony na rysunku 11, koncentruje się na tym samym pytaniu, ale od strony branży. Górne pozycje obsadzone zostały przez zastosowania przemysłowe: automatykę i systemy pomiarowe. Znaczące miejsca przypadły komunikacji bezprzewodowej i oświetleniu bazującemu na LED, co potwierdza wcześniejsze wnioski tej analizy.
Z kolei niskie wskazania na medycynę, sektor AGD oraz zastosowania elektroniki w transporcie i kolei wynikają z tego, że producenci związani z tymi rynkami mają zwykle rozbudowane działy konstrukcyjne, działają w na tyle dużej skali, że są w stanie zapewnić sobie komplet usług produkcyjnych łącznie z projektowaniem, montażem i produkcją detali mechanicznych.
Firmy związane z medycyną lub podobnymi obszarami, gdzie istnieją specyficzne wymagania techniczne, normy branżowe i rozbudowane wymagania dotyczące bezpieczeństwa użytkowania, nawet gdyby chciały zlecić projektowanie, mogą mieć kłopot ze znalezieniem na rynku kompetentnego w tych obszarach usługodawcy. A trudno oczekiwać, że skorzystają z oferty producenta konkurencyjnego sprzedającego nadwyżkę mocy projektowych.