Złącza przemysłowe

Rys. 7. Najwięksi odbiorcy złączy przez pryzmat branży

Z pewnością elementy przeznaczone do pracy w przemyśle stanowią atrakcyjny i dochodowy obszar rynku związany ze złączami sygnałowymi. Podobnie jest w przypadku innych grup elementów do takich zastosowań, co przekonuje, że wymagania klientów przemysłowych odnośnie do parametrów użytkowych są wysokie i warto się starać je spełnić.

O ile złącza sygnałowe dla elektroniki determinowane są przez dużą liczbę wyprowadzeń, małe rozmiary i raster oraz przeznaczenie do montażu na płytkach drukowanych, o tyle elementy przemysłowe służą do łączenia kabli, są montowane w obudowie np. szafy sterowniczej i charakteryzowane są przez klasę IP, trwałość mechaniczną styków i udogodnienia w montażu kabla.

Złącza przemysłowe znaleźć można w ofertach producentów wyspecjalizowanych właśnie w takich obszarach rynku, jak na przykład Harting, ale mają je także firmy o szerszej ofercie: Molex, TE, Phoenix Contact. Wydaje się, że z czasem coraz więcej producentów jest zainteresowanych tym obszarem rynku. Podobne spostrzeżenia można mieć co do dystrybutorów podzespołów elektronicznych.

W miarę upływu lat coraz więcej firm "wchodzi" w automatykę i przemysł, a komponenty z pogranicza elektroniki i automatyki często stanowią początek lub nawet oś oferty tworzonej pod tym kątem.

Złącza przemysłowe i inne elementy elektromechaniczne (przełączniki, przekaźniki), komputery modułowe, sterowniki, zasilacze, sygnalizatory, moduły pomiarowe i wyświetlacze to przykłady najpopularniejszych produktów, w których krajowi dostawcy podzespołów elektronicznych się rozwijają.

Konkurencja na rynku złączy

Rys. 8. Zestawienie czynników oferty handlowej, które są w największym stopniu brane pod uwagę przez klientów przy wyborze dostawcy

Aż dwie trzecie ankietowanych firm oceniło, że konkurencja pomiędzy firmami na rynku złączy jest silna, a dodatkowo co piąty pytany specjalista uznał ją za bardzo silną (rys. 1). Podobnie zdecydowana większość, bo aż 64% jest zdania, że liczba dostawców tych elementów w ostatnich latach wzrasta (rys. 2). Trudno o bardziej przekonywający dowód na to, że złącza są postrzegane jako atrakcyjny dla rynku dystrybucji i stale rozwijający się temat.

Skoro sprzedaż na przestrzeni lat rośnie, średnia liczba złączy przypadających na jedno urządzenie także, to wielu dystrybutorów chce mieć te produkty w ofertach. Poza tym złącza w praktyce są rynkiem bardzo rozproszonym. Nie ma na nim jednego lub co najwyżej kilku dominujących producentów przesądzających o rynkowych relacjach, wyznaczających standardy jakości i typów.

W praktyce każda firma handlowa będzie w stanie nawiązać współpracę z jakimś producentem, mimo że kilkanaście najpopularniejszych marek jest już oczywiście obsadzonych. A skoro są takie możliwości to rynek z nich korzysta, co oczywiście znacznie zaostrza konkurencję.

Natalia Kleist

menadżer produktu w firmie Elhurt

  • Jakie wymagania stawiane są dzisiaj przed dostawcami złączy?

Głównym wymaganiem jest jak zwykle dostarczenie dobrego jakościowo złącza w możliwie jak najniższej cenie. Jednak obecnie klienci bardzo często proszą o pomoc w doborze odpowiedniego produktu, który spełniłby ich wymagania projektowe i jednocześnie był łatwo dostępny przy zachowaniu akceptowalnej przez klienta ceny.

Firma Elhurt stawia sobie między innymi za zadanie pomoc techniczną dla naszych klientów i oferuje rozwiązania, które najlepiej mogą się sprawdzić w danym projekcie. W tym celu korzystamy nie tylko z własnego doświadczenia, ale również z pomocy technicznej producentów złączy, z którymi współpracujemy.

Innymi wymaganiami stawianymi dostawcom są również duże stany magazynowe dla najbardziej popularnych elementów, oferowanie bezpłatnych próbek, a także zapewnienie ciągłości dostaw dla pozycji dopasowanych do danego projektu.

  • Jakim czynnikiem w sprzedaży złączy jest jakość wykonania?

Jakość wykonania jest jednym z najważniejszych czynników w sprzedaży złączy, gdyż decyduje ona o poziomie technicznym produktu finalnego. W większości przypadków koszty ewentualnych reklamacji i napraw są zbyt wysokie, aby decydować się na wybór słabego jakościowo złącza, które szybko może przestać spełniać swoje zadanie, a nawet może dostarczyć problemów już na etapie produkcji modułu. Z tego powodu firma Elhurt decyduje się na współpracę wyłącznie z producentami złączy, co do których nie ma wątpliwości co do jakości wykonania.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również