Rynek od strony produktów

Rys. 5. Lista branż, które są największymi odbiorcami zasilaczy impulsowych w Polsce w ujęciu wartościowym

Największą branżą dla zasilaczy impulsowych jest przemysł i zastosowania w automatyce, a także w wielu urządzeniach elektronicznych produkowanych przez firmy OEM (rys. 5). W zastosowaniach tych wykorzystuje się jednostki w obudowach montowane w szafach sterowniczych, panelach oraz skrzynkach instalacyjnych, a w elektronice wersje open-frame lub w obudowach do montażu w chassis lub na PCB.

Te obszary branżowe są naturalnym odbiorcą produktów markowych o wysokiej jakości, kupowanych do nowych instalacji i wykorzystywanych podczas modernizacji starszych linii. Dobre notowania mają też elektronika konsumencka i telekomunikacja, a w porównaniu z naszymi poprzednimi opracowaniami dotyczącymi zasilaczy małej mocy znacząco wzrosło znaczenie zasilaczy dla medycyny. Słabo wypadła też radiokomunikacja i informatyka, zapewne dlatego, że pierwsza dziedzina stała się dzisiaj zbyt niszowa, a druga zbyt konsumencka w porównaniu z ogólnym profilem naszej branży.

Rys. 6. Zestawienie czynników oferty handlowej, które są w największym stopniu brane pod uwagę przez klientów przy wyborze dostawcy zasilaczy

Wykres na rysunku 6 to zobrazowanie ilustrujące, które kryteria handlowe liczą się najbardziej w sprzedaży zasilaczy. Zgodnie z wcześniejszymi rozważaniami cena na pierwszej pozycji selekcji nie jest z pewnością zaskoczeniem. Podobnie jest z parametrami technicznymi, zawsze lokującymi się w czołówce tego typu analiz.

Niemniej trzeba przyznać, że rzadko znaczenie ceny jest oceniane aż tak wysoko - a tym razem za najważniejszy parametr wskazało ją aż 94% pytanych, co jest jakimś rekordem. Trzecia pozycja będąca czasem dostawy sugeruje, że klienci nie chcą czekać na dostawę zasilacza, raczej wolą go kupić od ręki u innego dostawcy. Małe znaczenie ma dzisiaj także dostępność wersji na zamówienie i długość gwarancji.

To skutek poszerzenia się oferty produktów katalogowych, przez co pomijając nieliczne specjalistyczne zastosowania, nie ma już potrzeby indywidualizowania takich produktów, przynajmniej w tym dolnym zakresie mocy. Gwarancja też nie stanowi dzisiaj problemu, bo stopień zabezpieczenia konstrukcji zasilaczy przed uszkodzeniem podczas instalacji i użytkowania jest tak duży, że w zasadzie nie psują się one, przynajmniej w ciągu tych dwóch gwarantowanych lat.

Rys. 7. Struktura klientów zaopatrujących się w zasilacze impulsowe małej mocy

Nabywcami zasilaczy są w największej części klienci końcowi, potrzebujący takich jednostek do tworzonych systemów, instalacji lub urządzeń. Drugą grupę stanowią producenci OEM i działy utrzymania ruchu (rys. 7). Potrzeby utrzymania ruchu nie wynikają z tego, że zasilacze się psują i trzeba je serwisować i wymieniać, ale raczej są efektem trwających ciągle procesów modernizacyjnych. Wiele instalacji przemysłowych i linii produkcyjnych podlega stałemu unowocześnianiu, w ramach którego wymienia się bloki funkcjonalne lub pojedyncze urządzenia. Dotyczy to też zasilaczy.

Na koniec warto zerknąć na wykresy z rysunku 8. Po lewej stronie pokazano typy zasilaczy, gdzie konkurencja na rynku jest największa, po prawej, które typy sprzedają się najlepiej. W obu przypadkach zdecydowanym faworytem okazały się zasilacze w obudowie przeznaczonej do montażu na szynie DIN. Popularność zasilaczy na szynę to skutek zmian zachodzących w przemyśle, automatyce i instalacjach budynkowych.

Rys. 8. Ocena, w jakich typach zasilaczy konkurencja na rynku jest największa (po prawej) i na które jest największy zbyt

Od około pięciu lat systemy w tych zastosowaniach buduje się na bazie obudowy lub skrzynki instalacyjnej, która na tylnej ściance ma umieszczoną stalową szynę, na którą wsuwa się jeden obok drugiego kolejne moduły. Jest to szybki, uniwersalny i zwarty montaż, wygodny dla instalatorów i użyteczny dla serwisu. Warto też odnotować wysoką pozycję w obu kategoriach zasilaczy do oświetlenia LED. Z pewnością jest to dowód, jak duży potencjał drzemie w rynku LED (w oświetleniu domowym i budynkowym, reklamowym, w urządzeniach sygnalizacyjnych, tablicach świetlnych) i odzwierciedlenie szybkiego tempa rozwoju.

Przegląd dostawców zasilaczy

Tabela 3. Plan raportów "Elektronika" na najbliższe miesiące

Zasilacze impulsowe to podstawowe źródło energii dla całej techniki, przez co urządzenia te znaleźć można u wielu sprzedawców, w tym w szczególności o szerokiej ofercie i firm katalogowych jak Masters, Elhurt, TME, Micros, Maritex, Farnell element14, Conrad, Elfa, Gamma oraz BNS. Zasilacze są w ich przypadku czymś typowym, a asortyment obejmuje kilka linii produktów, w tym także modułowe przetwornice DC-DC do montażu na PCB.

Zasilacze oraz przetwornice sprzedają też firmy o bardziej specjalistycznym profilu: Amtek, JM elektronik, Payda oraz MPL Power Elektro. Najczęściej ich zaangażowanie w tym temacie bierze się z powiązania z silnym i znanym producentem, którego marka jest w dużej mierze wsparciem do sprzedaży, np. Aimtec, Traco-Power lub Delta.

Kolejne firmy to dostawcy komponentów dla przemysłu i automatyki. Firmy te albo dystrybuują produkty markowych producentów zasilaczy, albo oferują je pod własną marką. Są to w tym opracowaniu Astat, Elmark, Eltron, Astor, OEM Automatic, Weidmüller, Murrelectronics oraz Siemens, Phoenix Contact, Balluff, Omron i inne.

Znaczącą grupę tworzą krajowi producenci zasilaczy, czyli Imcon-Intec, Merawex, Polwat, Noratel, Tatarek oraz Indel, znany z produkcji transformatorów sieciowych i Elplast produkujący zasilacze dla diod LED.

Przegląd ofert zasilaczy impulsowych małej mocy, w podziale na trzy kategorie (w obudowie, open frame oraz przetwornice modułowe), zamieszczony został w tabeli 1. W tabeli 2 podane zostały dane kontaktowe do firm wraz z listą głównych marek urządzeń będących w ofercie.

Robert Magdziak

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród dostawców zasilaczy w Polsce.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również