Półprzewodniki, czyli głównie tranzystory

Kluczowymi podzespołami elektroniki dużej mocy są półprzewodniki, a więc głównie diody i tranzystory. Znaczenie tyrystorów wyraźnie maleje, bo postęp technologiczny w zakresie tranzystorów mocy jest tak imponująco szybki, że do nowych projektów tyrystorów się już praktycznie nie wykorzystuje. Mają one zbyt duże straty mocy i nie dają takiej swobody komutacji prądu jak tranzystor.

Jeszcze dekadę temu regulatory, soft starty i przełączniki dużej mocy, które uruchamiały na przykład proces zgrzewania, budowane były z reguły za pomocą tyrystorów i przez to z konieczności opierały się na fazowej regulacji mocy. Dzisiaj tam, gdzie się tylko da, wykorzystuje się tranzystory IGBT lub MOSFET, które dają większe możliwości scalania i tym samym zapewniają możliwość równoległego łączenia bloków mocy. W stosunku do tyrystorów ich sterowanie jest prostsze i wymaga mniejszej energii. Niemniej najważniejsze jest to, że są to elementy znacznie szybsze, a więc pozwalające załączać napięcie do obciążenia z kilohercową szybkością. Oprócz wielu możliwości w zakresie sterowania umożliwia to redukcję wielkości filtrów przeciwzakłóceniowych i pozwala lepiej kontrolować stany nieustalone. Oczywiście parametry najsilniejszych tyrystorów nadal znacznie przekraczają to, co oferują IGBT, ale gdy się policzy cały koszt urządzenia, te różnice są już zwykle niewielkie.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również