Uwolnić się od kabli

Bezprzewodowość jest kluczowym czynnikiem przewagi rynkowej produktów do inteligentnego domu, bo przymuszenie konsumentów do instalacji urządzeń wymagających okablowania to zadanie niezwykle trudne. Instalacja musi obejmować wiele takich elementów, rozmieszczonych we wszystkich miejscach i nawet przy dużej woli ze strony potencjalnego inwestora często nie da się wykonać okablowania w sposób nieuciążliwy. Nawet jeśli rozwiązania przewodowe bazują na pojedynczej skrętce przewodów wykorzystywanych do zasilania i komunikacji, dla wielu potencjalnych użytkowników jest to nie do przyjęcia z powodu estetyki. To z reguły jest domena dużych budynków użyteczności publicznej, biur i innych miejsc, gdzie instalację przewodów można przewidzieć na etapie budowy lub tam, gdzie są wydzielone kanały techniczne na instalacje.

Najważniejsze czynniki negatywne dla rynku
 
Za czynniki negatywne i w największym stopniu przeszkadzające w rozwoju rynku specjaliści uznali brak rozeznania klientów i integratorów w istniejącej ofercie, możliwościach produktowych i aplikacyjnych. Na kolejnych miejscach sklasyfikowano obawy związane z bezpieczeństwem i zachowaniem prywatności użytkowników, a także to, że z uwagi na wiele równolegle do siebie pozycjonowanych systemów (niekompatybilnych) decyzja, na co postawić, nie jest prosta.

Problemy te rozwiązuje komunikacja bezprzewodowa, zarówno bazująca na jakimś uznanym standardzie, jak Bluetooth LE lub ZigBee albo bez standardu, w oparciu o protokół producenta lub dostępny w ramach chipów komunikacyjnych działających w pasmach ISM.

Najnowsze standardy takie jak Bluetooth w wersji 5 zapewniają na tyle dużą efektywność energetyczną połączenia, że instalowane sensory mogą być z powodzeniem zasilane z baterii jednorazowych, bo starczają one na bardzo długo. Niektórzy producenci proponują nawet niektóre elementy zasilane z energii wolnodostępnej (jako tzw. energy harvesting), z tym że w praktyce dotyczy to przełączników włączających oświetlenie, które czerpią zasilanie z siły przestawiającej klawisz.

Najważniejsze cechy brane pod uwagę przy kupnie komponentów do inteligentnego budynku
 
Niska cena, która z nielicznymi wyjątkami prawie zawsze lokuje się na szczycie zestawień ilustrujących preferencje kupujących, tym razem spadła na pozycję aż szóstą. Jest to zaskakujące, a zapewne powodem jest to, że inteligentny dom to z reguły projekt długoterminowy, zarówno w zakresie planowanej inwestycji, jak i późniejszej eksploatacji. Gdy założymy, że użytkownicy chcą rozciągnąć w czasie jego tworzenie, dodając z czasem kolejne możliwości, to stanie się jasne, że jakość i niezawodność instalacji, zgodność ze standardem będzie najważniejsze. Warto jeszcze zauważyć, jak wysoko oceniono znaczenie wsparcia technicznego dostawcy i marki producenta urządzeń. Jest to sygnał, że takie produkty nie sprzedają się "same".
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również