Systemy inteligentnego budynku i automatyki domowej w pandemii zyskują na znaczeniu

Systemy automatyki domowej zdobywają coraz większą popularność zarówno wśród użytkowników komercyjnych, jak i indywidualnych, stają się również coraz bardziej zaawansowane. Pozwalają m.in. na zdalne zarządzanie budynkiem, znacząco zwiększają jego funkcjonalność. Komfort i wygoda z pewnością zaliczają się do najważniejszych czynników sprzyjających tworzeniu instalacji, zwłaszcza tych w zakresie domu, a więc inwestycji konsumenckich. W skali budynku inwestorzy liczą ponadto na korzyści finansowe związane z oszczędnością energii elektrycznej, ogrzewania, poprawą bezpieczeństwa i podobnymi. Energia elektryczna stale drożeje i koszty oświetlenia cały czas są znaczące, zwłaszcza w pomieszczeniach biurowych, gdzie trzeba zapewnić odpowiednio dużą liczbę luksów wymaganą przez normy dotyczące stanowisk pracy. Jednocześnie w biurach niełatwo jest wymusić na pracownikach zachowania prooszczędne, przez co automatyka się bardzo przydaje. Podobnie jest z ogrzewaniem.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Wiele standardów branżowych w automatyce domowej

Standardów branżowych, które są wykorzystywane w systemach automatyki budynkowej, jest wiele, a poza nimi spora część rynku obsługiwana jest z użyciem rozwiązań specyficznych dla producenta. Jak można wyczytać z przedstawionych w tym opracowaniu wykresów i innych publikacji, funkcjonujących rozwiązań jest wiele, przez co kompatybilność produktów jest mała lub żadna.

Inteligentny budynek – stopień specjalizacji dostawców produktów
 
Produkty związane z inteligentnym budynkiem jedynie dla co trzeciej firmy z tego zestawienia tworzą na tyle istotną część biznesu, że można mówić o ich specjalizacji w tej tematyce. Dla reszty jest to temat w mniejszym lub większym stopniu łączony z inną aktywnością. Po części jest to wynik tego, że rynek tych produktów jest jeszcze za mały, po części tego, że asortyment jest bardzo szeroki, co utrudnia koncentrację.

W zakresie rozwiązań przewodowych największą popularność ma KNX (dawniej EIB). Jest to otwarty standard powstały jako połączenie kilku protokołów i koncepcji rozwijających je organizacji: EIBA – European Installation Bus Association, European Home Systems Association oraz BatiBUS - KNX, są z pewnością w tym zakresie lepsze, ale instalacje kablowe są droższe i trudniejsze w realizacji. Tak jak nie ma róży bez kolców, tak brakuje rozwiązania, które byłoby wolne od wad, co z pewnością branży przeszkadza.

Aktualna koniunktura w branży inteligentnego budynku
 
Aktualne wskazania na to, jakie są warunki panujące na rynku w obszarze produktów dla inteligentnego budynku, są całkiem niezłe, a biorąc pod uwagę panującą pandemię, można powiedzieć, że są znakomite. Blisko dwie trzecie ankietowanych postrzega koniunkturę jako dobrą lub bardzo dobrą. Liczba wskazań na to, że warunki są kiepskie, była znacznie mniejsza – tylko co dziesiąta osoba była takiego zdania. W jakiejś części może być to rezultat tego, że coraz więcej osób pracuje w domu. Sprzyja to inwestycjom w rozwiązania poprawiające komfort życia. W przypadku biur i budynków biznesowych ważnym czynnikiem może być poszukiwanie przez klientów rozwiązań pozwalających na oszczędności mediów, np. energii elektrycznej.
Spis treści
Powiązane treści
Przyszłość inteligentnych budynków będzie kształtować IoT
Inteligentny budynek wymaga równie mądrej obudowy
Connected Home over IP - nowy standard na horyzoncie
Yesly – funkcjonalność i prostota automatyki
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Mikrokontrolery i IoT
Gospodarka
MPLAB PICkit Basic – budżetowy debuger od Microchip z możliwościami klasy premium
Gospodarka
Infineon i RT-Labs zintegrowali sześć kluczowych protokołów komunikacji przemysłowej z mikrokontrolerami XMC7000
Gospodarka
Kolejny wielki boom technologiczny - robotyka bazująca na AI
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów