Koszty instalacji automatyki budynkowej

Systemy automatyki budynkowej i domowej są rozwiązaniami kosztownymi, zwłaszcza jeśli mają obejmować wiele zagadnień, cały obiekt i być zbudowane z renomowanych produktów. Wynika to z wielu czynników: cały czas małego efektu skali pozwalającego na produkowanie urządzeń masowo, a więc tanio, dużego rozproszenia rynku na wiele małych firm, braku wspólnego standardu komunikacji, protokołów wymiany danych, który pozwoliłby produkować część centralną dla komponentów jako masowy element standardowy. Powodem są także większe koszty promocji i wydatki inżynierskie związane ze stworzeniem komponentów budynkowych i ich sprzedażą. Na koniec warto zauważyć, że cały czas inteligentne domy i budynki są niszą rynkową, i odnieść to do innych produktów, które w takiej fazie rozwoju były drogie, niemniej po przekroczeniu masy krytycznej ceny bardzo się zmniejszyły. Przykładem może być oświetlenie ledowe.

Najważniejsze trendy techniczne w komponentach do inteligentnego domu
 
Urządzenia do inteligentnego domu muszą być typu plug-and-play – bez konieczności ich konfigurowania, ustawiania parametrów i innych czynności. Ich obsługa musi być możliwa za pomocą urządzeń mobilnych (smartfony i tablety), za pomocą oprogramowania, które pozwala ukryć złożoność techniczną instalacji i zapewnić łatwość obsługi (np. wykresy, statystyki, dostęp przez sieć). Kolejny ważny czynnik to brak przymusu w zakresie okablowania. Czujniki bezprzewodowe zasilane z baterii niewątpliwie nie robią tylu problemów, co rozwiązania przewodowe.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również