Systemy inteligentnego budynku i automatyki domowej w pandemii zyskują na znaczeniu

Systemy automatyki domowej zdobywają coraz większą popularność zarówno wśród użytkowników komercyjnych, jak i indywidualnych, stają się również coraz bardziej zaawansowane. Pozwalają m.in. na zdalne zarządzanie budynkiem, znacząco zwiększają jego funkcjonalność. Komfort i wygoda z pewnością zaliczają się do najważniejszych czynników sprzyjających tworzeniu instalacji, zwłaszcza tych w zakresie domu, a więc inwestycji konsumenckich. W skali budynku inwestorzy liczą ponadto na korzyści finansowe związane z oszczędnością energii elektrycznej, ogrzewania, poprawą bezpieczeństwa i podobnymi. Energia elektryczna stale drożeje i koszty oświetlenia cały czas są znaczące, zwłaszcza w pomieszczeniach biurowych, gdzie trzeba zapewnić odpowiednio dużą liczbę luksów wymaganą przez normy dotyczące stanowisk pracy. Jednocześnie w biurach niełatwo jest wymusić na pracownikach zachowania prooszczędne, przez co automatyka się bardzo przydaje. Podobnie jest z ogrzewaniem.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Koszty instalacji automatyki budynkowej

Systemy automatyki budynkowej i domowej są rozwiązaniami kosztownymi, zwłaszcza jeśli mają obejmować wiele zagadnień, cały obiekt i być zbudowane z renomowanych produktów. Wynika to z wielu czynników: cały czas małego efektu skali pozwalającego na produkowanie urządzeń masowo, a więc tanio, dużego rozproszenia rynku na wiele małych firm, braku wspólnego standardu komunikacji, protokołów wymiany danych, który pozwoliłby produkować część centralną dla komponentów jako masowy element standardowy. Powodem są także większe koszty promocji i wydatki inżynierskie związane ze stworzeniem komponentów budynkowych i ich sprzedażą. Na koniec warto zauważyć, że cały czas inteligentne domy i budynki są niszą rynkową, i odnieść to do innych produktów, które w takiej fazie rozwoju były drogie, niemniej po przekroczeniu masy krytycznej ceny bardzo się zmniejszyły. Przykładem może być oświetlenie ledowe.

Najważniejsze trendy techniczne w komponentach do inteligentnego domu
 
Urządzenia do inteligentnego domu muszą być typu plug-and-play – bez konieczności ich konfigurowania, ustawiania parametrów i innych czynności. Ich obsługa musi być możliwa za pomocą urządzeń mobilnych (smartfony i tablety), za pomocą oprogramowania, które pozwala ukryć złożoność techniczną instalacji i zapewnić łatwość obsługi (np. wykresy, statystyki, dostęp przez sieć). Kolejny ważny czynnik to brak przymusu w zakresie okablowania. Czujniki bezprzewodowe zasilane z baterii niewątpliwie nie robią tylu problemów, co rozwiązania przewodowe.
Spis treści
Powiązane treści
Przyszłość inteligentnych budynków będzie kształtować IoT
Inteligentny budynek wymaga równie mądrej obudowy
Connected Home over IP - nowy standard na horyzoncie
Yesly – funkcjonalność i prostota automatyki
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Mikrokontrolery i IoT
Gospodarka
MPLAB PICkit Basic – budżetowy debuger od Microchip z możliwościami klasy premium
Gospodarka
Infineon i RT-Labs zintegrowali sześć kluczowych protokołów komunikacji przemysłowej z mikrokontrolerami XMC7000
Gospodarka
Kolejny wielki boom technologiczny - robotyka bazująca na AI
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów