Urządzenia mobilne we współpracy z automatyką domową

Smartfon lub tablet idealnie nadają się do tego, aby pełnić funkcję elementu sterującego i interfejsu użytkownika dla systemów automatyki budynkowej, bo urządzenia te mają doskonałej jakości wyświetlacze, łączność bezprzewodową i każdy je dzisiaj ma przy sobie. Takie są też oczekiwania użytkowników, którzy oczekują, że z dowolnego miejsca będą mogli sprawdzać stany czujników, sterować urządzeniami lub programować działanie. Nie wszyscy producenci zapewniają takie możliwości, ale wyraźnie widać, że taki jest trend na rynku, a firmy, które przygotowały aplikacje dla sprzętu mobilnego, wyraźnie punktują korzyści z nich płynące i traktują jako rynkowy atut.

Popularne standardy przewodowe i bezprzewodowe
 
Jeden wspólny dla branży standard wymiany informacji gwarantujący zgodność sprzętową i programową urządzeń do aplikacji budynkowych lub domowych to marzenie wielu specjalistów od lat i niestety cały czas jeszcze odległe. Być może nigdy nie doczekamy się jednego rozwiązania, bo musiałoby ono pogodzić zbyt wiele sprzecznych interesów firm aktywnych w tym obszarze (rozwiązania własnościowe, zamknięte) oraz mieć ponadczasowe funkcjonalności techniczne. Z przedstawionego wyżej wykresu, wynika że za najpopularniejsze uznano ZigBee i Z-Wave (rozwiązania bezprzewodowe) oraz Instabus KNX/EIB (system przewodowy).

Funkcjonalność takich aplikacji i rozwiązań sprzętowych, którymi one sterują, potrafisię znacznie różnić. Niestety często możliwości są niewielkie, a same aplikacje ograniczone do jednego typu działań, np. sterowania oświetleniem. Oznacza to, że jeszcze wiele czasu musi minąć, aby wykrystalizował się jakiś poważniejszy pomysł.

Kolejnym krokiem rozwoju interfejsu komunikacyjnego są asystenci głosowi, czyli oprogramowanie pozwalające na sterowanie za pomocą komend głosowych. Ten obszar produktów dość szybko się rozwija i poza zapewnieniem jeszcze większego komfortu, ważnym aspektem jest tutaj pomoc w codziennym życiu osobom niedołężnym i niepełnosprawnym.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również