Systemy inteligentnego budynku i automatyki domowej w pandemii zyskują na znaczeniu

Systemy automatyki domowej zdobywają coraz większą popularność zarówno wśród użytkowników komercyjnych, jak i indywidualnych, stają się również coraz bardziej zaawansowane. Pozwalają m.in. na zdalne zarządzanie budynkiem, znacząco zwiększają jego funkcjonalność. Komfort i wygoda z pewnością zaliczają się do najważniejszych czynników sprzyjających tworzeniu instalacji, zwłaszcza tych w zakresie domu, a więc inwestycji konsumenckich. W skali budynku inwestorzy liczą ponadto na korzyści finansowe związane z oszczędnością energii elektrycznej, ogrzewania, poprawą bezpieczeństwa i podobnymi. Energia elektryczna stale drożeje i koszty oświetlenia cały czas są znaczące, zwłaszcza w pomieszczeniach biurowych, gdzie trzeba zapewnić odpowiednio dużą liczbę luksów wymaganą przez normy dotyczące stanowisk pracy. Jednocześnie w biurach niełatwo jest wymusić na pracownikach zachowania prooszczędne, przez co automatyka się bardzo przydaje. Podobnie jest z ogrzewaniem.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Urządzenia mobilne we współpracy z automatyką domową

Smartfon lub tablet idealnie nadają się do tego, aby pełnić funkcję elementu sterującego i interfejsu użytkownika dla systemów automatyki budynkowej, bo urządzenia te mają doskonałej jakości wyświetlacze, łączność bezprzewodową i każdy je dzisiaj ma przy sobie. Takie są też oczekiwania użytkowników, którzy oczekują, że z dowolnego miejsca będą mogli sprawdzać stany czujników, sterować urządzeniami lub programować działanie. Nie wszyscy producenci zapewniają takie możliwości, ale wyraźnie widać, że taki jest trend na rynku, a firmy, które przygotowały aplikacje dla sprzętu mobilnego, wyraźnie punktują korzyści z nich płynące i traktują jako rynkowy atut.

Popularne standardy przewodowe i bezprzewodowe
 
Jeden wspólny dla branży standard wymiany informacji gwarantujący zgodność sprzętową i programową urządzeń do aplikacji budynkowych lub domowych to marzenie wielu specjalistów od lat i niestety cały czas jeszcze odległe. Być może nigdy nie doczekamy się jednego rozwiązania, bo musiałoby ono pogodzić zbyt wiele sprzecznych interesów firm aktywnych w tym obszarze (rozwiązania własnościowe, zamknięte) oraz mieć ponadczasowe funkcjonalności techniczne. Z przedstawionego wyżej wykresu, wynika że za najpopularniejsze uznano ZigBee i Z-Wave (rozwiązania bezprzewodowe) oraz Instabus KNX/EIB (system przewodowy).

Funkcjonalność takich aplikacji i rozwiązań sprzętowych, którymi one sterują, potrafisię znacznie różnić. Niestety często możliwości są niewielkie, a same aplikacje ograniczone do jednego typu działań, np. sterowania oświetleniem. Oznacza to, że jeszcze wiele czasu musi minąć, aby wykrystalizował się jakiś poważniejszy pomysł.

Kolejnym krokiem rozwoju interfejsu komunikacyjnego są asystenci głosowi, czyli oprogramowanie pozwalające na sterowanie za pomocą komend głosowych. Ten obszar produktów dość szybko się rozwija i poza zapewnieniem jeszcze większego komfortu, ważnym aspektem jest tutaj pomoc w codziennym życiu osobom niedołężnym i niepełnosprawnym.

Spis treści
Powiązane treści
Przyszłość inteligentnych budynków będzie kształtować IoT
Inteligentny budynek wymaga równie mądrej obudowy
Connected Home over IP - nowy standard na horyzoncie
Yesly – funkcjonalność i prostota automatyki
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Mikrokontrolery i IoT
Gospodarka
MPLAB PICkit Basic – budżetowy debuger od Microchip z możliwościami klasy premium
Gospodarka
Infineon i RT-Labs zintegrowali sześć kluczowych protokołów komunikacji przemysłowej z mikrokontrolerami XMC7000
Gospodarka
Kolejny wielki boom technologiczny - robotyka bazująca na AI
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów