Systemy inteligentnego budynku i automatyki domowej w pandemii zyskują na znaczeniu

Systemy automatyki domowej zdobywają coraz większą popularność zarówno wśród użytkowników komercyjnych, jak i indywidualnych, stają się również coraz bardziej zaawansowane. Pozwalają m.in. na zdalne zarządzanie budynkiem, znacząco zwiększają jego funkcjonalność. Komfort i wygoda z pewnością zaliczają się do najważniejszych czynników sprzyjających tworzeniu instalacji, zwłaszcza tych w zakresie domu, a więc inwestycji konsumenckich. W skali budynku inwestorzy liczą ponadto na korzyści finansowe związane z oszczędnością energii elektrycznej, ogrzewania, poprawą bezpieczeństwa i podobnymi. Energia elektryczna stale drożeje i koszty oświetlenia cały czas są znaczące, zwłaszcza w pomieszczeniach biurowych, gdzie trzeba zapewnić odpowiednio dużą liczbę luksów wymaganą przez normy dotyczące stanowisk pracy. Jednocześnie w biurach niełatwo jest wymusić na pracownikach zachowania prooszczędne, przez co automatyka się bardzo przydaje. Podobnie jest z ogrzewaniem.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Znaczenie prostoty w instalacjach

Jednym z istotniejszych wymagań w zakresie funkcjonalności urządzeń tworzących inteligentny budynek lub dom jest to, aby były to produkty proste w instalacji, odporne na pomyłki i wymagające jak najmniej działań, takich jak na przykład konieczność ustawienia parametrów (np. adresu w sieci). Takie wymaganie bierze się stąd, że instalacje wykonują często pracownicy budowlani, elektrycy, a więc personel, który niekoniecznie w działaniach może kierować się finezją. Ponadto instalacja często przebiega w trudnych warunkach: na drabinie, przy złym oświetleniu i w niewygodnej pozycji. Wówczas ryzyko pomyłki rośnie, dlatego wymagana jest odporność takich urządzeń na wszelkie możliwe pomyłki oraz konfiguracja typu plug-and-play.

Spis treści
Powiązane treści
Przyszłość inteligentnych budynków będzie kształtować IoT
Inteligentny budynek wymaga równie mądrej obudowy
Connected Home over IP - nowy standard na horyzoncie
Yesly – funkcjonalność i prostota automatyki
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Produkcja elektroniki
Chemia i materiały do produkcji elektroniki
Zobacz więcej z tagiem: Mikrokontrolery i IoT
Gospodarka
MPLAB PICkit Basic – budżetowy debuger od Microchip z możliwościami klasy premium
Gospodarka
Infineon i RT-Labs zintegrowali sześć kluczowych protokołów komunikacji przemysłowej z mikrokontrolerami XMC7000
Gospodarka
Kolejny wielki boom technologiczny - robotyka bazująca na AI
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów