Obudowy dla urządzeń elektronicznych to produkty, których znaczenie na rynku stale wzrasta, a zdaniem niektórych znawców rynku istnieje grupa aplikacji, gdzie znaczenie obudowy jest większe od tego, co jest w środku.
Miniaturyzacja w elektronice konsumenckiej i trwałość w przemyśle
Skoro cała elektronika się nieustannie miniaturyzuje, nie inaczej może być z obudowami. Na rynku jest coraz więcej urządzeń mobilnych, tj. małych i zasilanych z baterii, z których praktycznie żadne nie ma kształtu prostopadłościennego, panelu ani otworów wentylacyjnych. Wynika to z wielu czynników: mniejszych komponentów, większej integracji, niższego poboru mocy, a więc lepszej efektywności energetycznej, potrzeby minimalizacji kosztów, doskonalszych narzędzi projektowych i podobnych czynników. W tym obszarze estetyka, ciekawy projekt, ergonomia, kolor, a nawet faktura powierzchni wysuwają się na pierwszy plan. Małe obudowy to jednocześnie duże wymagania w zakresie jakości, dokładności wykonania poszczególnych części, materiału oraz projektu, który musi uwzględniać relatywnie duże przenoszone siły, zdolności do odwracalnego odkształcania przy naprężeniach wywołanych naciskiem.
Problem braku dokumentacji dla oprogramowania EDA/PCBNa stronach internetowych wielu dostawców obudów można znaleźć pliki z dokumentacją techniczną. Są to głównie rysunki techniczne podające wszystkie wymiary, pozycje kołków mocujących płytki itd. Dokumentacja taka jest zwykle oferowana w postaci plików do programów mechanicznych CAD. Niektórzy producenci obudów sprzedają też uniwersalne płytki drukowane o wymiarach dopasowanych do obudów, które pozwalają na ograniczone prototypowanie. To jednak nie rozwiązuje wielu problemów, stąd warto zadać pytanie: "A kiedy w ramach dokumentacji obudów będą udostępniane pliki do oprogramowania PCB/EDA?" Zaprojektowanie płytki drukowanej do danej obudowy wymaga stworzenia jej obrysu w programie PCB, ustalenia miejsc i średnic wykonania otworów, określenia obszarów zabronionych dla ścieżek, gdzie PCB wsuwana jest w prowadnice, a także ustalenia pozycji złączy, aby precyzyjnie trafiły na otwory w obudowie. Czynności te są wstępem do układania elementów i dalej do prowadzenia ścieżek. Dobrze byłoby, gdyby takie dane były dostępne jako pliki dla popularnego oprogramowania, jak Altium, Eagle, OrCAD, PADS. Namawiamy do rozwoju w tym kierunku! |
Z kolei w obszarze przemysłowym klienci cenią sobie trwałe konstrukcje o jakości potwierdzonej certyfikatami, zapewniające wygodę montażu komponentów i prostą instalację urządzenia w obiekcie. Tutaj liczy się także dostępność rozwiązań systemowych w zakresie obudów, a więc systemu elementów, akcesoriów, prowadników kabli, uszczelek, traktów chłodzących, szyn, wsporników, które pozwalają stworzyć funkcjonalne urządzenie. W największym stopniu znaczenie takich dodatków i systemowych rozwiązań jest widoczne w szafach przemysłowych, gdyż większość z tych produktów ma konstrukcję otwartą, którą poprzez wybór elementów, w tym wymienionych akcesoriów, można dopasowywać do potrzeb. Znaczenie ma też modułowość konstrukcji, bo jest ona podstawą do zapewnienia wysokiej funkcjonalności i elastyczności.
W przypadku szaf i obudów przemysłowych wzornictwo jest dla klientów sprawą mało znaczącą, bowiem obudowa powinna być ładna i estetyczna, ale tylko tam, gdzie użytkownik może się na nią natknąć. Jeśli obudowa nie jest widoczna lub dostępna, liczą się koszty, parametry techniczne oraz jakościowe.