Pandemia chwieje rynkiem

Pandemia zauważalnie wpłynęła na większość branż wykorzystujących obudowy. Szczególnie dotyczy to producentów maszyn i urządzeń oraz sektora motoryzacyjnego, gdzie odnotowano największe spadki sprzedaży. Wiele inwestycji zostało wstrzymanych ze względu na niepewną sytuację, ale oczywiście nie jest tak, że spadki są wszędzie i takie same u wszystkich.

Drugim istotnym zjawiskiem są długie terminy dostaw, co jest pokłosiem ograniczonej działalności wielu zakładów w poprzednich miesiącach, w pewnym stopniu też kłopotów z zaopatrzeniem w materiały i ograniczeń administracyjnych. Aktualnie to wyhamowanie rynku zderza się z rosnącym popytem, co tworzy kolejki. Wydaje się to paradoksem, że z jednej strony mamy zamknięcia, ograniczenia i przesuwania inwestycji, a z drugiej strony tworzą się kolejki po towar. Jest to wynik rozchwiania rynku, analogiczny do tego, co dzieje się w motoryzacji, który pokazuje, jak złożone są łańcuchy zaopatrzenia we współczesnej gospodarce.

Maciej Kwiatkowski


 współwłaściciel firmy Kommet

  • Jakie trendy na rynku obudów są najbardziej widoczne?

W ostatnich latach można zaobserwować wzrost zainteresowania obudowami produkowanymi ściśle wg wymagań klientów. Coraz więcej klientów jest także zainteresowanych produktem dostosowanym do ich indywidualnych potrzeb. Wielokrotnie spotkałem się z sytuacją, że klienci nie mogą dostosować obudów dostępnych na rynku (tak zwanych uniwersalnych) do swoich projektów. Koszt dostosowywania obudów uniwersalnych do indywidualnych potrzeb niejednokrotnie przewyższa koszt spersonalizowanego wyrobu. Kolejnym trendem, jaki zaobserwowałem w ostatnich latach, jest rezygnacja z obudów wykonanych z tworzyw sztucznych na rzecz obudów stalowych. Dotyczy to szczególnie niskoseryjnych nakładów oraz stopnia odprowadzania ciepła z elektroniki. Obecnie klienci w mojej branży mają mocno sprecyzowane potrzeby dotyczące produktu. Do produkcji obudów (detali metalowych) w obecnych czasach trzeba stosować najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne oraz być na bieżąco z nowościami rynkowymi, aby sprostać coraz wyższym wymaganiom klienta.

  • Jakie typy obudów są najbardziej poszukiwane?

Z mojej wieloletniej obserwacji rynku obudów metalowych oraz szeroko pojętej dziedziny obróbki blach płaskich wnioskuję, że klientów można podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to ci używający obudów uniwersalnych o prostej budowie i kierujący się w wyborze ceną. Wielokrotnie spotykałem się z wyrobem o bardzo niskim poziomie wykonania wyrobu i ewidentnej oszczędności na materiałach, z których został wykonany dany wyrób. Świadczy to o masowości produkcji i cięciu kosztów produkcji. Kolejną grupę stanową klienci, którzy cenią jakość wykonywanych produktów, kompleksowość świadczonych usług oraz doświadczenie zakładu produkującego wyroby. Ta kategoria zleca produkcję obudów do wyspecjalizowanej elektroniki, energetyki, telekomunikacji. W ostatnim czasie zaobserwowałem znaczny wzrost zainteresowania wyrobami znajdującymi zastosowanie w branży energetycznej. W tej dziedzinie bardzo dużą rolę ogrywa dokładność oraz estetyka wykonywanych produktów. Podsumowując, obecnie klienci szukają prostych i zarazem tanich obudów uniwersalnych, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu oraz wersji o bardzo wysokiej jakości wykonania, gdzie cena nie stanowi najważniejszego czynnika i są produkowane wg indywidualnych wymagań.

  • W jaki sposób najlepiej podejść do wyboru obudowy dla projektowanego urządzenia?

Aby zaproponować obudowę do projektowanego urządzenia w sposób poprawny, należy zgłębić wiele aspektów. Pierwszym zagadnieniem jest określenie przeznaczenia wyrobu. Kolejnym ważnym punktem jest dopasowanie odpowiedniego materiału, z którego dany produkt ma zostać wykonany. Bardzo istotnym aspektem projektowania jest ponadto łatwy dostęp do montażu podzespołów składowych. W wielu przypadkach przy projektowaniu obudowy trzeba zadbać o sprawne odprowadzanie ciepła z wnętrza obudowy. Dotyczy to szczególnie urządzeń stosowanych w energetyce. Nie zapominajmy też o wyglądzie. Wielu dzisiejszych klientów szuka nowoczesnych rozwiązań. Podnoszą swoje wymagania, aby ich urządzenia były jak najbardziej funkcjonalne, a jednocześnie, aby estetyka wykonania była na bardzo wysokim poziomie.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również