Nowości, a raczej ulepszenia

Mimo, że w branży antystatycznej nie ma raczej szans na rewolucję i sensacyjne odkrycia, a wielu dostawców ma podobne do siebie oferty, rolę nowości pełnią ulepszenia. Przykładem mogą być opakowania rozpraszające ładunki i jonizujące atmosferę wewnątrz, opakowania antywilgotnościowe do przechowywania komponentów wrażliwych na wilgoć. Rośnie oferta w zakresie specjalizowanych urządzeń pomiarowych, pozwalających kontrolować jakość zabezpieczeń i mierzyć wielkość ładunków. Wzrasta sprzedaż jonizatorów, które pozwalają poprawić stopień rozpraszania ładunku w całej hali produkcyjnej i stanowią cenne uzupełnienie do tradycyjnych mat, opasek i uziemień. Podzespoły ochronne w zakresie EMI i ESD są szeroko stosowane w większości urządzeń elektronicznych i w miarę upływu lat mają coraz bardziej specjalizowany charakter ukierunkowujący funkcjonalność na dany typ występującego czynnika niepożądanego, np. eliminację zakłóceń od telefonów komórkowych. Ale faktem jest, że największy nurt sprzedaży dotyczy produktów typowych.

Michał Gondzik


koordynator ESD w firmie ELGON-EX

  • Jakie są najważniejsze cechy brane pod uwagę przy kupnie materiałów antystatycznych?

Tak jak wszędzie, jednym z najważniejszych czynników jest cena. Ale w parze idą trwałość i jakość oraz łatwość w użytkowaniu. Coraz częściej się zdarza, że klienci są skłonni zapłacić nieznacznie wyższą cenę, ale za materiały trwalsze i wygodne w montażu. W przypadku odzieży i obuwia ESD duże znaczenie ma również komfort użytkowania oraz estetyka.

  • Wiedza i edukacja oraz poziom świadomości klientów na temat wagi tych zagadnień. Jaki jest, jak się zmienia?

Wiedza, poziom świadomości klientów systematycznie wzrasta. Głównie za sprawą wymagań międzynarodowych partnerów i kontrahentów. Użytkownicy linii produkcyjnych z komponentami wrażliwymi kładą większy nacisk na jakość, a co za tym idzie, na ochronę ESD. Pod tym pojęciem mieszczą się również szkolenia z tematyki ESD dla operatorów (pracowników).

  • Jakie są największe problemy i bolączki w tym sektorze rynku?

Najczęściej zdarzają się problemy z jakością i trwałością środków ochronnych ESD, zwłaszcza odzieży i obuwia. Środki te, już po krótkim czasie użytkowania nie spełniają wymagań lub ich parametry zbliżają się do wartości granicznych. To powoduje perturbacje u użytkowników linii produkcyjnych z komponentami wrażliwymi, wyposażonymi w bramki wejściowe z testerami ESD dla operatorów. Bo, nawet jeśli parametry podłogi ESD, obuwia ESD mieszczą się "na granicy dopuszczalności", to już w układzie człowiek-obuwie-podłoga warunki ochrony nie będą zachowane.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również