Zabezpieczenia i ochrona ESD/EMI w projektowaniu i produkcji

Szybki rozwój rynku elektroniki i to, że rozwiązania na niej bazujące pojawiają się w coraz to nowych obszarach techniki i branżach, prowadzi do wzrostu wymagań jakościowych stawianych przed urządzeniami elektronicznymi, a w konsekwencji przed wszystkimi wchodzącymi w ich skład podzespołami. Zależność ta wynika też z tego, że sprzęt elektroniczny pełni w naszym życiu coraz bardziej odpowiedzialną funkcję, np. jest instalowany w telekomunikacji, medycynie, a straty, do jakich dochodzi w przypadku niedostępności usług lub awarii sprzętu w takich obszarach, są coraz większe. Wraz z rosnącą cyfryzacją i postępującą automatyzacją coraz więcej urządzeń przemysłowych wymaga zapewnienia odpowiedniej ochrony przed wpływem niekorzystnych zjawisk na swoje działanie. Dotyczy to zarówno procesu produkcji, jak i późniejszego korzystania. Stąd rosnąca świadomość użytkowników i producentów, aby używać produktów zwiększających stopień ochrony antystatycznej i elektromagnetycznej. Tendencja ta najprawdopodobniej będzie się pogłębiała, ponieważ przybywa rozwiązań bezprzewodowych, rosną częstotliwości pracy urządzeń, zwiększając wrażliwość.

Posłuchaj
00:00
Spis treści

Ochrona elektromagnetyczna sprzętu

Podobny podział na grupy widoczny jest w przypadku produktów przeznaczonych do zapewnienia kompatybilności elektromagnetycznej, gdzie oferta materiałów także towarzyszy podzespołom dyskretnym. Ochrona elektromagnetyczna opiera się głównie na elementach indukcyjnych, ferrytach, filtrach oraz tłumikach przepięć, takich jak warystory, TVS-y oraz elementy gazowane. Po stronie materiałów są to produkty ekranujące i absorbujące emisję, które jeszcze kilka lat temu znajdowały zastosowanie w wysokiej klasy sprzęcie wojskowym i telekomunikacyjnym, obecnie trafiają też do urządzeń powszechnego użytku. Na rynku jest coraz więcej uszczelek, taśm, koszulek, osłon, siatek. Rośnie liczba kształtów, typów, różniących się stopniem tłumienia i przeznaczeniem. Producenci wprowadzają na rynek coraz więcej elementów tłumiących w obudowach SMD, złożone wersje zawierające wiele pojedynczych ochronników w jednej obudowie lub też specjalizowane układy pasywno- aktywne przeznaczone do współpracy z liniami danych szybkich interfejsów cyfrowych, gdzie istotne jest zapewnienie niskich strat wtrąceniowych lub dużej szybkości reakcji. Złożoność i trudność zagadnień związanych z kompatybilnością sugerują, że w najbliższych latach zapotrzebowanie na podzespoły, usługi, wsparcie techniczne i aparaturę powinno ciągle rosnąć.

Najważniejsze dla klientów cechy ofert #8
 
W zestawieniu najważniejszych czynników składających się na ofertę za najbardziej istotny parametr uznano termin i logistykę dostawy, która przebiła niską cenę. Takie mamy czasy, że kryterium kosztu zakupu spada na niższe pozycje, bo łańcuchy dostaw cały czas nie działają dobrze. Nie dość, że pandemia w Chinach jeszcze nie odpuściła, to mamy dodatkowo wojnę w Ukrainie, która wpływa na cały transport. Poza ceną i terminem bardzo istotne są też parametry techniczne, jakość wykonania oraz kompetencje dostawcy. Podobne oddziaływanie mają też certyfikaty potwierdzające spełnianie norm.

Wiedzę i doświadczenie w zakresie EMC zdobywa się latami, a liczba problemów, które trzeba będzie rozwiązywać, z pewnością nie będzie się zmniejszać. Niemniej proces ograniczenia emisji elektromagnetycznej jest dzisiaj nieodłączną częścią każdego etapu pracy inżynierskiej nad układem elektronicznym. Zasada jest taka, aby stosować takie rozwiązania układowe, aby większość niezbędnego tłumienia zapewniał już sam projekt tj. wielowarstwowa płytka, odpowiednio rozmieszczone elementy i jak najrzadziej sięgać po dodatkowe podzespoły zewnętrzne. Stąd część produktowa związana z ochroną elektromagnetyczną wartościowo i znaczeniowo jest znacznie mniejsza od antystatyki.

Ocena problemów z długim czasem dostaw #2
 
Od prawie półtora roku rynek elektroniki zmaga się z niedostępnością wielu podzespołów i materiałów niezbędnych do produkcji elektroniki, której skutkiem są długie czasy dostaw oraz wzrost cen. Jak widzimy z informacji pokazanych na wykresie, dla ponad połowy ankietowanych problemy z zaopatrzeniem są utrudnieniem, niemniej ocenianym jako niewielkie. Co trzecia firma ocenia je jako znacząco ograniczające rozwój. Na dostawców materiałów antystatycznych i komponentów alokacje dostaw oddziałują negatywnie jako opóźnienia w zaopatrzeniu oraz przez to, że ich klienci (producenci elektroniki) mają problemy oraz muszą przesuwać w czasie projekty.
Spis treści
Powiązane treści
Zastosowanie metalizowanych tkanin EMC w zakresie wysokich częstotliwości
Branża projektowania systemów elektronicznych osiągnęła w pierwszym kwartale 4 mld dolarów przychodów
Koordynator ESD – kilka uwag z doświadczeń praktyka
Ochrona antystatyczna w praktyce – czyli strefa, wyposażenie i wiedza
Wykorzystanie jonizatorów w ochronie przed ESD
Tworzymy cleanroom – jak uniknąć podstawowych błędów?
Innowacyjny hybrydowy materiał łączący ochronę EM z zarządzaniem ciepłem
Zobacz więcej w kategorii: Raporty
Komponenty
Obudowy i szafy dla elektroniki i przemysłu
Projektowanie i badania
Projektowanie elektroniki
Komunikacja
Moduły do komunikacji bezprzewodowej
Pomiary
Aparatura do badań precompliance
Komunikacja
RFID, NFC, czyli zdalna identyfikacja
Zasilanie
Podzespoły półprzewodnikowe dużej mocy
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Targi zagraniczne
EuMW 2025 - European Microwave Week
Targi zagraniczne
SEMICON Taiwan 2025
Gospodarka
Dla branży EMS 2024 rok nie był udany
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów