Dostawcy materiałów i podzespołów ochronnych

Na omawiany w naszej analizie sektor rynku składa się wiele produktów z nierzadko odległych grup tematycznych, o różnym przeznaczeniu i funkcjonalności, a rynek ma (z kilkoma wyjątkami) charakter importowy. Linie podziału przebiegają między ochroną antystatyczną i elektromagnetyczną oraz materiałami i podzespołami. Ważnymi graczami są firmy powiązane umową dystrybucyjną ze znaną marką producenta, takie, dla których tematyka jest znaczącą częścią biznesu lub te, które samodzielnie produkują odzież antystatyczną lub meble. Po stronie dystrybucji materiałami antystatycznymi zajmują się firmy zwykle związane z urządzeniami i materiałami do produkcji, bo są to produkty powiązane tematycznie i kierowane do tego samego klienta. Wiele z przedsiębiorstw jest aktywnych w tej tematyce od wielu lat, co oznacza, że branża zbudowała stabilne relacje.

Epidemia koronawirusa i wojna a nasz biznes #6
 
Wykres ilustrujący wpływ pandemii i negatywnych zjawisk, które ona przyniosła oraz wojny na biznes jest podzielony na mniej więcej trzy równe części. W jednej firmy sygnalizują, że warunki działania dla nich się nie zmieniły, inne, że mają mniejsze lub większe problemy. Oznacza to, że sytuacja na rynku nie jest stabilna, kłopoty lub sukces handlowy przeplatają się ze sobą w zależności od firmy, produktu, projektu lub czasu i są wynikiem splotu wielu wydarzeń. Badanie przeprowadzaliśmy w połowie kwietnia, stąd w jakimś sensie uwzględnia ono także wpływ wojny na branżę elektroniki w Polsce.

Częścią działalności dostawców specjalizujących się w tematyce ochrony antystatycznej są szkolenia i audyty bezpieczeństwa, które są elementem transferu wiedzy do klientów oraz budowaniem świadomości co do zagrożeń. Z pewnością są one dobrym wsparciem dla sprzedaży. Duży potencjał w obszarze antystatyki ma firma Renex z Włocławka, która produkuje m.in. odzież antystatyczną, krzesła, obuwie, rękawiczki i opaski. Systematycznie poszerza asortyment własnych produktów antystatycznych, które oferowane są pod marką Reeco. W tej tematyce aktywny jest także LaFot Elektronik, który zajmuje się dystrybucją systemów zabezpieczeń antyelektrostatycznych niemieckiej firmy Wolfgang Warmbier. Treston Ergona od lat zajmuje się sprzedażą materiałów, mebli i wyposażenia produkcji, a Cleanproject dostarcza wyposażenie do pomieszczeń czystych. Producentów obecnych w kraju reprezentują firmy Artpol i Eurostat. Dostawców jest oczywiście znacznie więcej (tabela 2), ale w wymienionych firmach jest to bardzo istotna część działalności, stąd je podajemy.

Najważniejsze zjawiska pozytywne dla rozwoju rynku EMI/ESD #7
 
Za najważniejszy czynnik pozytywnie kształtujący rozwój rynku ankietowani specjaliści uznali wzrost świadomości firm w zakresie zagrożeń, a więc ich wiedzę i doświadczenie pozwalające nie tylko wybierać produkty jakościowo dobre, ale dostrzegać potrzebę ochrony. Znaczenie ma też zainteresowanie utrzymaniem wysokiej jakości procesów w produkcji elektroniki, a następnie rosnące wymagania klientów. Kolejne czynniki wiążą się z ogólnym rozwojem rynku, a więc, że sprzętu jest coraz więcej, jest on bardziej złożony, mniejszy, czyli delikatniejszy i wymagający lepszej ochrony i produkcji w bardziej zaawansowanych procesach niż jeszcze kilka lat temu.

W zakresie materiałów ochrony przed zakłóceniami elektromagnetycznymi można wyróżnić firmy takie jak Astat, ABC Elektronik i Arizo, które specjalizują się w zagadnieniach EMC i sprzedają materiały ekranujące i tłumiące. Po stronie podzespołów w zakresie tematyki znajdują się dystrybutorzy podzespołów indukcyjnych, filtrów sieciowych i kondensatorów przeciwzakłóceniowych. Produkty takie ma w ofertach wiele firm, bo wyroby te mają szerokie zastosowania (tabela 1).

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również