Medyczna elektronika noszona coraz bardziej perspektywiczna

| Gospodarka Aktualności

Do niedawna większość urządzeń do noszenia dotyczyło obszaru sportu, fitness i wellness. Jednak rynek szybko się rozwija, a wszechobecność smartfonów, dostępność czujników i miniaturyzacja sprzyjają szybkiemu rozwojowi. Perspektywiczną grupą wydaje się - zdaniem analityków Yole Developpement - medyczna elektronika noszona.

Medyczna elektronika noszona coraz bardziej perspektywiczna

Urządzenie medyczne do noszenia (medical wearables) to sprzęt autonomiczny, nieinwazyjny, który wykonuje specyficzną funkcję medyczną, taką jak monitorowanie stanu zdrowia lub profilaktyka w dłuższym czasie jego noszenia. Jego działanie opiera się na czujnikach, które są w stanie zbierać dane z ciała w czasie rzeczywistym. Pojęcie "noszone" oznacza tutaj, że jest ono noszone na ciele lub ubraniu. Celem jest ciągłe monitorowanie stanu pacjenta w celu zapobiegania problemom zdrowotnym, pomoc w leczeniu i rehabilitacji, zwłaszcza schorzeń przewlekłych, problemów sercowo-naczyniowych i nadzór nad cukrzycą (to dlatego że mamy ok. 425 mln diabetyków na całym świecie).

 
Medyczne urządzenia noszone - rozwój na przestrzeni lat, wg Yole Developpement
 
Medyczna elektronika noszona: rozwój rynku w latach 2018-2024 w mld dolarów, źródło Yole Developpement

Już teraz wzrasta liczba urządzeń o funkcjonalności zbliżonej do opisanego poziomu urządzenia klasy medycznej. To na przykład opaska na rękę Ava, zegarek Apple, naszywki Cefaly i Ectosens wraz z zegarkami Omrona i Verily. Są to produkty z funkcjami obsługującymi bardzo różne cele, od śledzenia aktywności do monitorowania stężenia glukozy, poprzez wykrywanie migotania przedsionków serca. Na rynku widać coraz też większe zainteresowanie dodaniem funkcji EKG do smartwatchy, aby lekarze i szpitale mogli uzyskiwać informacje na temat pracy serca pacjenta. Przykładem jest Apple Watch Series 4.

Rynek medycznych urządzeń do noszenia będzie rosnąć w tempie 31% rok do roku, osiągając wartość ponad 32 mld dolarów w 2024 r. Tymczasem globalny rynek czujników dla takich aplikacji, w tym ciągłego monitorowania glikemii (CGM), ma osiągnąć 2,8 mld dolarów w 2024 roku, z roczną stopą wzrostu (CAGR) 21,6% od roku 2018 do 2024. Poza klasycznymi sensorami na rynku pojawiają się złożone platformy i moduły czujnikowe, pozwalające na integrację oraz dostarczające dzięki fabrycznej kalibracji wiarygodnych danych.

 
Korzyści jakie niesie ze sobą medyczna elektronika noszona, źródło Yole
 
Firmy aktywne na rynku i pierwsze produkty z obszaru medical wearables, źródło Yole
 
Obszary aplikacyjne noszonej elektroniki medycznej - stan na dzisiaj, źródło Yole

Na przykład urządzenie do fotopletyzmogramu (PPG) do pomiaru tętna zawiera diodę LED oświetlającą naczynia krwionośne i fotodiodę. Aktualnie na rynku dostępne jest zintegrowane rozwiązanie tego typu razem ze wzmacniaczem. Te rozwiązania przyczyniają się do szybszego wprowadzenia nowych produktów na rynek. Elastyczne, dopasowane materiały, wykorzystanie technologii drukowanej elektroniki pomaga też uniknąć błędów związanych z ruchem pacjenta i zapewnić komfort korzystania (bezbolesne monitorowanie).

Takimi rozwiązaniami zainteresowane są duże firmy farmaceutyczne, które chcą je wykorzystywać do badań i rozwoju nowych leków. Na przykład Pfizer, UCB Pharma oraz J&J będą testować taką medyczną elektronikę noszoną dla zapewnienia pomocy pacjentom z Parkinsonem. W kolejce czekają ubezpieczyciele i lekarze.