Inżynierowie ufają sztucznej inteligencji przy wyborze komponentów

Wyniki najnowszej ankiety pokazują, że 86% respondentów obecnie ufa sztucznej inteligencji w zakresie pomocy w wyborze komponentów do ich projektów, a ponad jedna piąta z nich (23%) stwierdziła, że w tym wyborze zaufałaby sztucznej inteligencji całkowicie.

Posłuchaj
00:00

Patrząc na uzyskane dane bardziej ogólnie, można zauważyć, że chociaż inżynierowie przewidują coraz większą rolę sztucznej inteligencji we wspomaganiu wyboru komponentów, nadal mają obawy dotyczące celowej lub niezamierzonej stronniczości systemów AI. Niektórzy projektanci twierdzą, że pozwoliliby sztucznej inteligencji, by odgrywała ograniczoną rolę w wyborze, który podlegałby przeglądom i kontrolom przez nich samych. Chociaż większość respondentów z zadowoleniem przyjęła uzupełniającą rolę sztucznej inteligencji, uważali oni również, że ludzie zawsze będą potrzebni jako część procesu selekcji, szczególnie w przypadku projektów innowacyjnych oraz systemów o znaczeniu krytycznym dla bezpieczeństwa.

- Wyniki naszej ankiety wyraźnie pokazują, że inżynierowie zaczynają dostrzegać ścieżkę dla sztucznej inteligencji w zakresie doboru komponentów w swoich projektach, zwłaszcza tam, gdzie bezpieczeństwo lub innowacyjność są brane pod uwagę. W miarę jak modele AI stają się coraz bardziej wyrafinowane, wydaje się jasne, że staną się one bardziej przydatne do modelowania projektów, wyboru komponentów, skracania cykli projektowych i skracania czasu wprowadzania nowych produktów na rynek - mówił Cliff Ortmeyer, Global Head of Technical Marketing and Solutions Development w firmie Farnell.

Wybrane opinie ankietowanych:

  • Sztuczna inteligencja nie zastąpi dobrych obliczeń inżynierskich. Śledzę sztuczną inteligencję od ponad 40 lat i jest ona teraz bardziej przereklamowana niż kiedykolwiek wcześniej. Jestem bardziej skłonny tolerować ludzkie błędy niż polegać na rozwiązaniach AI, w których nie mogę kontrolować danych wykorzystywanych do trenowania modelu AI.
  • Zastrzegłbym sobie prawo do weryfikacji wszystkiego, co wybrałaby sztuczna inteligencja. W tym charakterze sztuczna inteligencja byłaby wykorzystywana jako swego rodzaju ulepszona wyszukiwarka.
  • Nie widzę powodu, dla którego sztuczna inteligencja nie mogłaby być w pełni zintegrowana z procesem wyboru komponentów. Projektowanie sprzętu zasadniczo składa się z wzorców. To tylko kwestia czasu, aż ludzie odkryją sposoby na uzyskanie list sieci i schematów PDF online i wykorzystanie ich jako dobrych danych szkoleniowych dla sztucznej inteligencji. W rzeczywistości sztuczna inteligencja będzie nawet w stanie je ulepszyć, gdy pojawią się lepsze cyfrowe reprezentacje urządzeń i tego, co się w nich znajduje, w połączeniu z telemetrią ze wszystkich podsystemów. Sztuczna inteligencja ma głęboką i bogatą studnię źródeł, z których może czerpać, co pozwoli jej uczyć się jeszcze więcej. Istnieją już w pełni generyczne systemy sztucznej inteligencji, które mogą wykonywać imponujący, choć ograniczony wybór, nawet budując na przykład prosty VHDL. Pozwala to określić, jakiej logiki użyć i jak ją złożyć. Sztuczna inteligencja już pisze dla mnie kod. Wszystko, co muszę zrobić, to go zweryfikować.

Źródło: Farnell

Powiązane treści
Sztuczna inteligencja będzie najważniejszą technologią w 2024 r.
Czy AI może zużywać mniej energii?
Nowa platforma Arduino UNO R4 dostępna w dwóch wersjach
Farnell nawiązał współpracę z Raltron Electronics Corporation
Farnell został autoryzowanym dystrybutorem amerykańskiej firmy E-Switch
Farnell i Mean Well współpracują w dziedzinie zasilania
Farnell otwiera w Krakowie nowe biuro
Farnell wprowadza rozszerzone rozwiązania łączeniowe od najlepszych producentów
Nowe złącza EDAC Clipzin dla Raspberry Pi Pico już dostępne wyłącznie w Farnell
Najnowszy SBC BeagleV Fire już dostępny w Farnell
Element14 organizuje webinar "Przewodnik dla początkujących po wbudowanym uczeniu maszynowym"
Farnell podpisuje globalne porozumienie dystrybucyjne z Analog Devices
Powstała strona poświęcona projektowaniu, budowaniu oraz konserwacji
Farnell rozpoczyna współpracę z Auer Signal
Najnowsze rozwiązania zasilające firmy Analog Devices
Farnell świętuje 10 rocznicę otwarcia biura w Krakowie
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Gospodarka
Globalny rynek smartfonów stoi w obliczu stagnacji
Gospodarka
Weller Tools świętuje 80 lat innowacji

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów