Ranking kryteriów technicznych i handlowych

Rys. 8. Popularność poszczególnych typów obudów na rynku krajowym

Zgodnie z danymi zebranymi w ankietach i pokazanymi na rysunku 5, najważniejszym czynnikiem oferty handlowej jest dzisiaj krótki czas dostawy i niska cena, które w ankietach uznane zostały za równie istotne. Jest to dowód na to, że klienci wolą obecnie kupować na bieżąco potrzebne ilości. Gotowe obudowy kupowane są do produkcji małych lub co najwyżej średnich serii, specjalistycznych urządzeń, które nierzadko się wytwarza na zamówienie.

Producenci kupują przez to obudowy dopiero po uzyskaniu pewności co do kontraktu, tym bardziej że w porównaniu do innych elementów nie są to produkty tanie. Ci, którzy działają w większej skali, produkują obudowy we własnym zakresie lub też blisko współpracują z producentami, udostępniając im swoje plany zapotrzebowania.

Warto też przyjrzeć się kolejnym pozycjom w rankingu, które wypadły także jako znacząco ważne, np. wysoka jakość lub kompletna oferta u dostawcy. Obudowa w świetle danych pokazanych na rysunku 5 to produkt dostępny od ręki z magazynu renomowanego wytwórcy, w dobrej cenie i jakości oraz w postaci całej rodziny pasujących do siebie elementów.

Na rysunku 6 zamieszczono zestawienie najważniejszych kryteriów technicznych dla obudów, które są brane pod uwagę przy selekcji produktów spośród ofert różnych producentów. Na czołowych pozycjach znalazły się prostota montażu i mocowania, dostępność usług indywidualizacji oraz wysoka dokładność i jakość, a także modułowość i systemowość konstrukcji.

Oznacza to, że firmy chcą kupować obudowy bezproblemowe, takie, które okażą się nie tylko niekłopotliwe w produkcji, ale również nie okażą się konstrukcją zamkniętą i niepodatną na zmiany. Wysoka pozycja usługi indywidualizacji to dowód, jak wielkie zmiany zaszły w branży w ostatnich latach. Jeszcze dekadę temu te dwie pozycje wylądowałyby na samym dole rysunku, w poprzedniej edycji sprzed trzech lat były one na miejscu piątym, teraz już są na trzecim. Jest to z pewnością duża i znacząca zmiana na korzyść i dowód na dojrzałość rynku obudów.

Rys. 9. Największe problemy trapiące rynek obudów w Polsce

Wykres na rysunku 7 ilustruje, które branże, postrzegane przez pryzmat specyficznych dla nich urządzeń, stanowią dla rynku obudów w kraju najbardziej wartościową grupę odbiorców. Na czołowych pozycjach ulokowały się systemy automatyki i elektroniki przemysłowej, systemy zasilające, a także urządzenia energetyczne wraz z OZE oraz aplikacje inteligentnej automatyki budynkowej.

Te obszary rynku można zaliczyć do niszowych, małoseryjnych i nierzadko tworzonych indywidualnie rozwiązań, czyli obszarów modelowych dla dostawców obudów katalogowych. Potwierdza to paradoksalnie dolna część wykresu, a więc elektronika medyczna, telekomunikacja oraz systemy alarmowe, czyli obszary takie, gdzie obudowy z uwagi na dużą skalę i specyfikę wytwarzają producenci we własnym zakresie.

Kolejny wykres prezentuje, które typy obudów cieszą się największą popularnością na rynku i zbytem (rys. 8). Liderami okazały się małe obudowy plastikowe i małe obudowy metalowe. Jest to z pewnością wynik potencjału aplikacyjnego, bo wiadomo, że najwięcej na rynku sprzedaje się urządzeń niewielkich od strony gabarytów. Nawet jeśli obudowy duże są droższe, to jednak z uwagi na mniejszą sprzedaż ich globalny potencjał okazuje się mniejszy.

Maciej Dziuban

Microdis Group

  • Obudowy dla przemysłu - czy ten biznes w warunkach krajowych przynosi istotne profity?

Niemal każde urządzenie elektryczne czy elektroniczne musi być umieszczone w obudowie, która z jednej strony będzie je chronić przed wpływem warunków środowiskowych, z drugiej zapewni komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Wartość rynku jest więc spora, zwłaszcza że obudowa często ma znaczący udział w koszcie całego urządzenia.

Wiele firm dostrzega ten potencjał, więc rynek jest mocno rozproszony pomiędzy producentów krajowych, dystrybutorów firm zagranicznych, produkcję wewnętrzną klienta, czy produkcję zleconą. Tym samym trudno mówić o konkretnych profitach poszczególnych firm. Z pewnością postrzegamy projektowanie i sprzedaż obudów jako istotny element naszej oferty, który przynosi nam zyski i w rozwój którego mocno inwestujemy.

Obudowy są produktem specyficznym, często wymagającym modyfikacji, dodatkowej obróbki, integracji wielu elementów składowych, ale przede wszystkim całościowego spojrzenia na aplikację. Do skutecznej obsługi klientów potrzebna jest nie tylko wiedza i doświadczenie, ale też możliwość zaangażowania się w projekt klienta i chęć poświęcenia mu czasu. Microdis będąc firmą wdrożeniową ma w tej kwestii istotną przewagę nad firmami czysto handlowymi i to pozwala nam skutecznie konkurować na tak wymagającym rynku.

  • Jakie trendy na rynku obudów są najbardziej widoczne?

Baza naszych klientów rośnie bardzo dynamicznie. Coraz częściej mamy do czynienia ze startupami pracującymi nad urządzeniami nietypowymi, trafiającymi w nisze rynkowe, a z drugiej strony przywiązującymi niezwykle dużą wagę do intrygującego i nowoczesnego designu urządzenia i mającymi duże aspiracje.

Klienci z tego segmentu szukają ciekawych i indywidualnych projektów obudów plastikowych, najczęściej nie mając możliwości zainwestowania sporych pieniędzy w formy wtryskowe już na etapie projektowania urządzenia, czy produkcji krótkich serii. Wymagania te sprawiają, że coraz popularniejsze w naszej ofercie stają się alternatywne technologie wykonania obudów, które nie wymagają inwestycji na początku. Doskonałym przykładem jest FSPT (Flat Sheet Plastic Technology), czyli formowanie obudowy na gorąco z arkusza plastiku.

Dostawcy - producenci

Tabela 2. Dane kontaktowe do krajowych dostawców obudów

W zakresie obudów na rynku krajowym mamy dość silną reprezentację producentów. Producenci zwykle specjalizują się we właściwym dla siebie typie, obszarze rynku, a nawet konkretnych aplikacjach, wytwarzając produkty niszowe, na przykład produkty odlewane. Produkcja obudów to obszar kapitałochłonny od strony przygotowania produkcji, maszyn, oprzyrządowania, form wtryskowych i tym samym producenci nie są w stanie szybko poszerzać asortymentu.

W zamian wypracowują swój styl, który staje się rozpoznawalny, specjalizują się na grupy urządzeń lub branże. W dużej części firmy te zajmują się wytwarzaniem obudów metalowych lub szaf przemysłowych, celując w niszowe i wymagające aplikacje specjalistyczne, np. w zakresie odporności na czynniki środowiskowe czy o wysokim poziomie indywidualizacji. Ich produkty przeznaczone są do zastosowań w telekomunikacji, sterowniach, systemach zasilania, systemach komputerowych i podobnych zastosowaniach przemysłowych.

W takich ramach mieszczą się m.in. pulpity i panele sterownicze, systemy alarmowe i kontroli dostępu, urządzenia telewizji przemysłowej, zasilacze, obudowy do sprzętu teleinformatycznego, szafy telekomunikacyjne i podobne. Takie zastosowania pozwalają współistnieć małym innowacyjnym firmom krajowym razem z silną konkurencją ze strony dużych producentów z Europy Zachodniej.

Takimi firmami w tym zestawieniu są Ergom, Jakubowski, Sypniewski, Kommet, Jotkel oraz ZPAS. W zakresie produkcji obudów z tworzyw sztucznych wymienić należy przede wszystkim firmę Kradex oraz firmę Maszczyk, znane na rynku z wytwarzania małych obudów dla elektroniki. Do kluczowych na rynku dostawców zagranicznych należą przedsiębiorstwa będące oddziałami producentów zagranicznych, jak Rittal, Pentair, Apra, Phoenix Contact, Eaton.

Dostawcy - dystrybutorzy

Tabela 3. Plan raportów "Elektronika" na najbliższe miesiące

Drugą grupę dostawców stanowią dystrybutorzy i resellerzy, którzy często oferują po kilka marek produktów i dla nich sprzedaż obudów jest dodatkiem do większej całości. Jest to konsekwencją tego, że wielu producentów ma wąską specjalizację i dystrybutor musi współpracować z kilkoma producentami, aby zapewnić szeroką ofertę.

Dla części firm dystrybucyjnych obudowy stanowią jeden z kluczowych elementów oferty, co dotyczy m.in. tych skupiających się na sektorach elektrotechnicznym i automatyki, dla innych zaś - w szczególności zajmujących się dystrybucją katalogową - jeden z komplementarnych elementów bardzo szerokiej oferty. Obudowy znajdziemy też u dostawców obudów do systemów komputerowych i mechaniki 19".

Przykładem firm dystrybucyjnych, dla których obudowy to ważna część biznesu, mogą być LC Elektronik, Apar, Dacpol, Eltron, CSI, Mera EX. Drugą grupę dystrybutorów tworzą dostawcy związani z jedną lub maksymalnie dwoma producentami. Obudowy w tym przypadku są uzupełnieniem i dopełnieniem innej części biznesu i pozwalają im zwiększyć wartość dodaną.

Przykładem może być tutaj firma Semicon, LaFot, Eltronika, Microdis, Soyter, lub OEM. Obudowy sprzedają też wszyscy dystrybutorzy katalogowi, na przykład TME, Farnell element14, Conrad Electronic, Elfa Distrelec. Firmy te mają szerokie spektrum produktów, bez znamion specjalizacji.

Przegląd ofert w tabeli

Przegląd ofert dostawców w zakresie obudów zawiera tabela 1. Ma ona cztery sekcje na temat wielkości firmy, oferty w zakresie obudów metalowych, plastikowych, szaf oraz akcesoriów i dostępnych usług. W tabeli 2 zostały zawarte dane kontaktowe do dostawców i podano ich główne linie dystrybucyjne (najpierw te autoryzowane).

Robert Magdziak

Źródłem wszystkich danych przedstawionych w tabelach oraz na wykresach są wyniki uzyskane w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród dostawców obudów dla urządzeń elektronicznych w Polsce.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Przejdź do kompendium

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również