Bezpieczeństwo w RFID

W naszym otoczeniu jest coraz więcej komputerów, dla których komunikacja bezprzewodowa lub przewodowa stanowi podstawę działania. Wraz z komputeryzacją biznesu, handlu, a nawet drobnych elementów naszego życia rośnie liczba nadużyć związanych z bezpieczeństwem.

Pojęcie to jest bardzo szerokie, ale obszaru zdalnej identyfikacji dotyczy tak samo jak świata IT, telekomunikacji lub Internetu. Nawet gdy aplikacją jest zamek w furtce otwierany przez przyłożenie breloczka z tagiem, szafka na basenie lub rejestrator czasu pracy, zagadnienia związane z bezpieczeństwem także są i powinny być brane pod uwagę.

Wiedza klientów na temat zdalnej identyfikacji
 
Ocena wiedzy klientów na tematy związane ze zdalną identyfikacją oraz ich orientacja w aktualnej ofercie rynku, produktach, dostawcach po raz kolejny przekonuje, że kupującym brakuje kompetencji z tych zagadnień, a jedynie nieliczni klienci nabywają rozwiązania określane jako innowacyjne. Oznacza to, że lata lecą a dostawcy rozwiązań RFID cały czas mają lekcje do odrobienia. Bo to oni mają bezpośredni kontakt z klientami końcowymi, integratorami, instalatorami i powinni przekazywać im informacje. Seminaria, konferencje są w tym obszarze techniki rzadkością, najczęściej doklejoną gdzieś do automatyki przemysłowej lub logistyki towarów. Brakuje publikacji merytorycznych, a duża liczba standardów, rozwiązań własnościowych, pasm oraz kryjących się za nimi produktów z pewnością nie pomaga w tej edukacji.

Z bezpieczeństwem systemów elektronicznych jest niestety coraz gorzej, bo aplikacji tego typu jest w naszym otoczeniu coraz więcej, są one kierowane i obsługiwane przez użytkowników, którzy niekoniecznie muszą być świadomi zagrożeń, a na dodatek brakuje im wiedzy na temat szczegółów technicznych używanych rozwiązań, znajomości słabych miejsc lub wyobraźni.

W obszarze RFID zagadnienia bezpieczeństwa są silnie uwypuklone, bo rozwiązania te odpowiadają za aspekty takie jak kontrola dostępu do pomieszczeń, gospodarkę materiałową, rozliczenia finansowe, a nawet decydują o odpowiedzialności prawnej. Na rynku dostępne są programatory o dużych możliwościach, tagi zapewniające możliwość zapisania dowolnego numeru i podobne rozwiązania, które w założeniu mają zapewnić wygodę, ale przy okazji pozwalają stworzyć kopię tego, co powinno być unikatowe i otwierają możliwości popełnienia nadużycia.

Jakie znaczenie dla biznesu firmy ma zdalna identyfikacja?
 
Ocena stopnia specjalizacji firm zajmujących się zdalną identyfikacją wskazuje, że co trzecia firma z tego zestawienia koncentruje się na tej tematyce w biznesie. Co piąta ma nieco mniejszy stopień specjalizacji, ale nadal jest to dla niej ważny obszar działalności. W przybliżeniu podział wykresu oceniającego stopień specjalizacji przebiega przez połowę, co jest niezłym wynikiem jak na nasze realia. Zapewne wynika to z tego, że bardzo często wartość aplikacji wykorzystującej zdalną identyfikację nie kryje się w komponentach tworzących ten system, a więc tagach lub czytnikach, ale w oprogramowaniu, integracji w ramach systemu kontrolnego lub logistycznego itp. Rozwiązania systemowe pozwalają na znacznie większą skalę działania i tym samym specjalizację.

Na szczęście świadomość rynku powoli się zmienia i coraz więcej klientów przywiązuje wagę do zagadnień bezpieczeństwa, w tym wyboru odpowiedniego standardu, zapewnienia szyfrowania danych itd.

Bezpieczeństwo w systemach RFID to nie tylko możliwość powstania nadużycia przez nieuprawnione skorzystanie z systemu np. za pomocą kopii transpondera, ale także ochrona danych osobowych wynikających z możliwości powiązania osoby, miejsca, numeru transpondera. Wejście w życie RODO z pewnością przyczyniło się do większej wagi tych zagadnień.

Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów
Dowiedz się więcej

Prezentacje firmowe

Polecane

Nowe produkty

Zobacz również